Jiří Paroubek se dobře oženil, třebaže toto konstatování může znít nepravděpodobně. Svatba s jeho druhou ženou Petrou mu pomohla vykličkovat z nepříjemných otázek pídících se po jeho majetku. Dnes mu stačí říci jediné: Platí to moje manželka.

Nejprve trocha čísel: Paroubek coby řadový poslanec bere 59 tisíc korun hrubého, což se v čistém pohybuje kolem čtyřiačtyřiceti tisíc korun. Žádné další příjmy podle svých přiznání nemá. Dobrovolně se prý vzdal i platu předsedy ČSSD.

Je proto možné začít odečítat. Za úvěr na družstevní byt v Praze-Stodůlkách splácí deset tisíc korun měsíčně. Nově si pronajal byt ve volebním okrsku, za nějž prý svému blízkému spolupracovníkovi a kmotrovi své dcery Petru Bendovi posílá 11 500 korun.

Jistě, kromě platu operuje s více než třiceti tisíci korunami, které dostává coby nedaněné náhrady. Třeba na cestovné či analýzy expertů. Jenže sám říká, že část těchto peněz rozdává potřebným. Na jeho webových stránkách visí seznam iniciál obdarovaných. Loni podle onoho soupisu rozdal 268 300, letos zatím 52 tisíc korun.

Jiří Paroubek bydlí v pražském bytě své ženy Petry, která si jej pořídila ještě za svobodna. I když je na mateřské, hypotéku platí sama, stejně jako leasing na auto. Tedy alespoň podle slov Jiřího Paroubka. "Má slušné úspory," prohlásil nedávno.

HN se pokoušely bílá místa v hospodaření Paroubkových zaplnit. Na patnáct otázek však aparát Lidového domu ani za tři dny neodpověděl. "Co se týče příjmů domácnosti Paroubkových a placení účtů, tak Jiří Paroubek na tyto věci opakovaně veřejně odpovídal," vyhnul se konkrétním dotazům Petr Dimun, šéf marketingu ČSSD.

Jenže mediální výstupy se mnohdy rozcházejí a majetkové přiznání za loňský rok Paroubek ještě neodevzdal. Jediná informace, již Paroubkovi lidé pustili, se týká náhrad určených na analýzy a administrativní práce. "Jediným placeným poradcem je Tomáš Prchal, pracující jako asistent v Ústeckém kraji," uvedl Dimun.

Měřeno údaji, které sám poskytuje, Jiří Paroubek si paradoxně za poslední tři roky svou finanční kondici vylepšil. A to navzdory tomu, že má za sebou rozvod se svou první ženou Zuzanou, jíž připadly pozemky a chalupa v Horním Maxově, byt na pražském Veleslavíně a polovina úspor ve výši 400 tisíc korun.

Leasing na auto ve výši 260 tisíc korun převedl totiž Paroubek na syna. A hlavně, v roce 2007, tedy v době rozvodu, uváděl, že má naspořeno 400 tisíc korun. A před pár dny v jiném majetkovém dotazníku uvedl: "Mé osobní úspory činí cca 900 tisíc korun." Jak našetřil za necelé tři roky půl milionu? I tuto otázku nechal aparát Jiřího Paroubka bez odpovědi.

Jiří Paroubek v minulosti popisoval své majetkové poměry: "Ve dvou se to lépe táhne"

Související