Kolik mají na účtu?

900 tisíc korun má na svém kontě podle vlastních slov Jiří Paroubek.

V roce 2007 uváděl v majetkových formulářích částku 400 tisíc.

Petr Nečas se omezil na sdělení, že má na svém kontě řádově stovky tisíc korun. Konkrétnější být nechtěl.

Není toho mnoho, co spojuje šéfa ČSSD Jiřího Paroubka s lídrem ODS Petrem Nečasem. V jednom se však shodnou: oba neradi rozkrývají své majetkové poměry. Bylo to víc než patrné, když HN zevrubně zkoumaly jejich jmění.

"Na vše už bylo opakovaně odpovězeno," odpálkoval Petr Dimun, šéf marketingu ČSSD, sérii dotazů HN, které se pídily po nejasnostech v Paroubkově finančním zázemí.

Dobře se oženit

Bez odpovědi zůstala otázka, jak dokázal za poslední tři roky na svém účtu uspořit půl milionu korun (v roce 2007 uváděl v majetkových formulářích 400 tisíc korun, před pár týdny už novinářům napsal, že má na kontě 900 tisíc). A to zvlášť když se mezitím rozvedl, od loňského roku začal rozdávat část poslaneckých náhrad potřebným a žádné vedlejší příjmy nemá.

Měl by tak vyjít s měsíčním poslaneckým platem 59 tisíc korun hrubého. Pokud by spořil pravidelně, znamenalo by to, že každý měsíc si odložil 13 800 korun.

Vedle toho však jeho současná žena Petra, která je momentálně na mateřské dovolené s dcerou Margaritou, splácí hypotéku na byt, v němž žijí, a auto na leasing. "Má slušné úspory," řekl k tomu už dřív Paroubek.

A kolik peněz si coby tlumočnice uspořila? To nechce říct ani Paroubek, ani ona sama. "Omlouvá se, ale na tohle nebude odpovídat," řekla její osobní mluvčí Michaela Škardová. A důvod? "Žádné zdůvodnění," odpověděla mluvčí. Mimochodem: i její služby si platí sama Paroubková. "To je náš obchodní vztah. Detaily nesdělujeme," ohradila se rovnou Škardová.

Paroubek může se svou novou rodinou vyžít nejspíš i díky servisu, který jim poskytuje ČSSD. Paroubek například využívá služební superb Lidového domu (nedávno odvážel k lékaři i svoji první ženu Zuzanu). Šéf ČSSD přitom měsíc co měsíc inkasuje téměř třiadvacet tisíc korun od Poslanecké sněmovny jako cestovné. Jak se na svých internetových stránkách chlubí, stejnou částku věnoval loni na charitu.

Dalších dvaadvacet tisíc, které dostává na pronájem poslanecké kanceláře, ovšem nechává posílat vlastní straně. Totiž: své úřední sídlo si v Ústeckém kraji zvolil v domě, který vlastní ČSSD.

Nečasovy tajnosti

Petr Nečas je ve výhodě. Nemá za sebou rozvod a jeho majetek se za dobu, co se pohybuje na politické scéně, výrazně nezměnil. Jezdí Škodou Fabia, bydlí v družstevním bytě v Rožnově pod Radhoštěm.

Jedině, když přijde řeč na stav konta, se omezí na konstatování, že na něm má uloženo "řádově stovky tisíc korun". Upřesnit částku odmítá. Stejně nechce příliš popisovat, jak nakládá s balíkem poslaneckých náhrad. "Hradím z nich činnost svých kanceláří, využívám je na správu internetových stránek a podobně," odpověděl Nečas.


Podrobnosti čtěte v pondělním vydání HN s mimořádnou přílohou Volby 2010

ctete-v-pondelnich-hn