Do sněmovních voleb zbývá pět týdnů, pokud by se hlasovalo na začátku dubna, volby by vyhrála suverénně ČSSD se ziskem 30 procent hlasů, oproti předchozímu měsíci si o dva procentní body pohoršila.

Občanským demokratům, kteří v době konání průzkumu vyměnili ve vedení Mirka Topolánka za Petra Nečase, preference také klesly. V březnu by dostali 25,5 procenta hlasů, nyní o tři body méně.

Volební model Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se tak v základních parametrech shoduje s ostatními průzkumy, které byly publikovány v minulém týdnu.

Když se dva perou, třetí se smějí

V posledních týdnech naopak roste popularita menších politických subjektů. V dolní komoře Parlamentu by podle odhadu CVVM měli své zástupce komunisté (13 procent, nárůst o jeden procentní bod), TOP 09 (11,5 procent, nárůst o 1,5 procentního bodu) a také Věci veřejné (9 procent, nárůst o dva procentní body).

Právě posledně jmenovaná strana dosud působila pouze jako lokální partaj v Praze. Průzkumy z posledních měsíců jí ale dávají velmi reálnou šanci proniknout do sněmovny. Podpora veřejnosti Věcem veřejným stoupá konstatně již od loňského podzimu.

Lídr VV Radek John také v pondělí bodoval v průzkumu popularity politiků. Poprvé byl zařazen do šetření agentury STEM a ihned se vyšvihl do čela žebříčku, pozitivně jej hodnotí 51 procent dotázaných.

KDU-ČSL ani Strana zelených, která má v současné době několik poslanců, balancuje na pětiprocentní hranici nutné pro úspěch ve volbách. CVVM jim shodně přisoudilo jen čtyřprocentní podporu, ještě hůře dopadla nová strana Miloše Zemana Strana práv občanů - Zemanovci (3 procenta). 

V úvahu je nutné ale brát statistickou odchylku, která obecně může být u velkých stran až tři a u menších stran zhruba dva procentní body.  

Dubnového dotazování CVVM se zúčastnilo celkem 1053 respondentů, sběr dat probíhal v období od 5. do 12. dubna.

Účast v květnových volbách deklarovalo 64 procent lidí (32 procent "rozhodně ano", 32 procent "spíše ano"). Účast je podobná jako při posledních sněmovních volbách v roce 2006, tehdy hlas odevzdalo 64,47 procent lidí. 


Volební model CVVM, duben 2010

Volební model - CVVM, duben 2010

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist