Kraus a Vlček: dva politici, kteří mají co vysvětlovat

Kraus a synův byt

Kraus byl předsedou rozpočtového výboru v době, kdy začali poslanci rozhodovat o mnohamilionové dotaci pro neziskové sportovní centrum v Harrachově. Peníze ale skončily v soukromém hotelu. Krausův devatenáctiletý syn si v té době koupil byt od firmy, která hotel stavěla.

Vlček a Harrachov

HN vypátraly, že šéf sněmovny Vlček před třemi lety přesvědčoval poslance, ať dotaci pro harrachovský projekt schválí. Hotel pak postavil podnikatel Petr Vrtal, který se později stal Vlčkovým poradcem. Vlček ale dodnes nikomu neřekl, co přesně pro něj Vrtal dělal.

Vlček a milion v sáčku

Předseda sněmovny si před pěti lety půjčil víc než milion od svého asistenta. Peníze vzápětí poslal na účet svého známého, jehož otec později dostal několikamilionovou dotaci pro svůj lyžařský areál. ČSSD chce nyní po Vlčkovi vysvětlení.

Stačí málo, aby Michal Kraus ukončil dohady, jak jeho rodina přišla k třímilionovému apartmánu v Harrachově. Bývalý poslanec ČSSD, jenž má nyní velkou šanci na návrat do sněmovny, však nechce vysvětlovat vůbec nic - hypoteční smlouvu neukáže a potvrzení o splátkách také ne.

Je to přitom zvláštní, sociální demokraté dnes rozhodnou, jak důvěryhodná je "obhajoba" šéfa sněmovny Miloslava Vlčka zapleteného do kauzy pětadvacetimilionové poslanecké dotace čtyřhvězdičkového hotelu v Harrachově. Avšak po Krausovi, který si za nevyjasněných okolností koupil od majitelů hotelu byt, vysvětlení nepožadují.

"Tam není co řešit," řekl v úterý HN předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Paroubek: On vám to řekne

Kraus byl na podzim roku 2005 předsedou mocného rozpočtového výboru, skupiny poslanců, která při každoročním "porcování" státního rozpočtu posílá - často neprůhledně - miliardové dotace do regionů.

Jednou z položek na rok 2006 bylo i veřejné sportoviště v Harrachově - za 15 milionů, jež mělo obdržet neziskové občanské sdružení. Za sdružením však stáli majitelé stavební firmy, která na Sachrově kopci postavila čtyřhvězdičkový hotel.

V jednom ze sousedních apartmánových domů s výhledem na sjezdovku a skokanské můstky si začátkem roku 2006 koupil byt i Krausův devatenáctiletý syn. Hypotéku 3,3 milionu mu prý platila rodina. "Pan Kraus má všechny věci v pořádku a kdykoliv je může doložit. Zkoušeli jste se ho zeptat?" odpověděl Paroubek na otázku, jestli chtěl po Krausovi důkazy.

HN se samozřejmě Krause ptaly, dokonce již před dvěma týdny žádaly Krause, ať dokumenty ukáže. Ale marně. "Pane redaktore, myslím, že jsem projevil vůči Vám neskutečnou trpělivost. Byl bych velmi hloupý, kdybych Vám v SMS tvrdil něco, co bych nemohl doložit. Ale nemám sebemenší důvod Vám cokoli ukazovat," napsal tehdy esemeskou Kraus, trojka kandidátky na Liberecku, neboť přímému rozhovoru se od začátku vyhýbá.

"Tak se zkuste zeptat teď, on vám doloží jak doklad o zaplacení, tak hypotéku," poradil včera Paroubek. Ale druhý pokus dopadl podobně - Kraus na žádost o zveřejnění hypoteční smlouvy a výpisů z účtů opět odpověděl, že nic neukáže.

"Michal byl naštvaný"

Zatím to tedy vypadá, že se sociálním demokratům nechce do Krausova bytu šťourat. Jindy totiž dokáže Paroubek na své spolupracovníky tvrdě zatlačit a přimět je, aby vše vysvětlili.

A u Krause existuje vážné podezření, které by měl rozptýlit: jestli třípokojový byt, napsaný na syna studenta, nebyl ve skutečnosti odměnou za přiklepnutí dotace. "Bavili jsme se o tom, říkal, že má všechno v pořádku. A že je ochoten to zveřejnit," tvrdí předseda liberecké ČSSD a europoslanec Robert Dušek. Ale proč to Kraus neudělá?

"Vím jen, že Michal byl naštvaný, když jste to tak na něj vybafli. Vezměte si, co všechno už má za sebou," říká Dušek. Naráží tím na známou aféru, kdy Krause vyšetřovala policie kvůli podezření z praní špinavých peněz při investici do továrny na zpracování kakaových bobů v Ghaně. Krausova role není dodnes jasná, ghanští detektivové totiž neposlali českým kolegům rozhodující důkazy.Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček

Dotaci pro sdružení Sport centrum v Harrachově už vyšetřuje i ministr financí, výsledek bude do měsíce. Kraus tvrdí, že v roce 2006 již na dotaci neměl vliv, kvůli "kakau" se tehdy musel z politiky stáhnout. "Žádost o udělení dotace na Sportcentrum Harrachov jsem nikdy neviděl a s žadateli o této jejich žádosti nikdy nejednal," napsal Kraus v e-mailovém rozhovoru.

Jenže žádosti o dotace se musely poslaneckému výboru scházet už během roku 2005, kdy byl Kraus ještě šéfem výboru. O dva roky později pak sportovnímu centru pomohl předseda sněmovny Vlček. Lobboval u poslanců výboru, aby dotace hladce prošla. Sociální demokraté nyní po Vlčkovi chtějí vysvětlit nejen Harrachov, ale i další nejasnost, na niž upozornila Mf Dnes. Vlček si od svého asistenta vypůjčil 1,1 milionu. Peníze však ihned přeposlal svému známému a s bývalým asistentem se dodnes soudí.