Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček v kauze Harrachov chyboval, nikoli tím, že se zapletl do zneužité pětadvacetimilionové dotace, ale svou spoluprací s prostějovským podnikatelem Petrem Vrtalem. Takový je verdikt ČSSD.

"Jiří Paroubek M. Vlčkovi vytknul spolupráci s panem Vrtalem jako poradcem, neboť se očividně jednalo o chybu, za níž je dnes M. Vlček terčem negativního zájmu médií," uvedl ve středu v tiskové zprávě Petr Dimun, vedoucí PR a marketingu ve straně.

Šéf sociálních demokratů lídra olomoucké kandidátky hájil již v úterý. "Jak měl pan Vlček vědět dopředu, že chce někdo zneužít dotaci? Vy to poznáte, když chce někdo něco ukrást? To se někdy stane, že i známí nebo kamarádi se dostanou na šikmou plochu," prohlásil Paroubek. Předseda momentálně nejsilnější politické strany přitom dlouhodobě prosazuje presumpci viny "padni komu padni".

Připomeňme, o co v celé kauze šlo: Poslanecká sněmovna poslala v minulých letech dotaci celkem 25 milionů na neziskové veřejné sportoviště, místo kterého ale vyrostl luxusní hotel firmy PV Real, kterou vlastní Vlčkův poradce. Šéf sněmovny nejprve tvrdil, že byznysmena "někdy potkal", později že pro něj pracoval jako fotograf a tlumočník, nakonec Vrtala označil za svého právního poradce.

Pracovní smlouvu s podnikatelem ale odmítl ukázat. Ačkoli je to podle Odlřicha Kužílka z organizace Otevřete.cz ze zákona povinné. 

Spojení Vlček-Vrtal kritizují i ostatní členové ČSSD. "Každý politik musí být velmi opatrný, jací lidé se kolem něj pohybují. Kolega Vlček by měl být obezřetnější," říká například první místopředseda Bohuslav Sobotka.

Dimun se snaží Vlčkovo angažování v kauze očistit. "Nejedná se o žádnou 'Vlčkovu dotaci' ... Vlček tuto dotaci neschvaloval, bylo to plénum Poslanecké sněmovny a následně Ministerstvo financí ČR (MF ČR). Nenesl ani odpovědnost za její využití se schváleným záměrem," uvedl v tiskovém prohlášení.

Dotaci prověří ministerstvo 

Předseda dolní komory přitom úspěšně písemně lobboval v rozpočtovém výboru sněmovny, aby peníze při porcování medvěda vyplácelo ministerstvo financí, které má pro rozdělování měkčí pravidla. Kdyby totiž šly z jiné kapitoly, na podvod by se nejspíš přišlo.

"Jediným důvodem vzniku tohoto dopisu byl fakt, že se podle informací M. Vlčka jednalo již o druhou akci financovanou tímto způsobem přes MF ČR, a to bez problémů," dodal na vysvětlenou vedoucí marketingu ČSSD.

Ministr financí Eduard Janota přislíbil, že možnost zneužití státních peněz nechá prošetřit. V případě, že se podezření potvrdí, bude požadovat vrácení 25 milionů včetně dodatečného penále. Sociální demokracie se v Dimunově prohlášení podivuje, proč kontrola přichází necelé dva měsíce před volbami. Přitom místopředseda Milan Urban již v úterý řekl, že celá věc působí podivně a musí se co nejdříve prošetřit.

Plánovaný podvod?

I Jiří Paroubek vyzval ministerstvo financí, ať podá trestní oznámení, pokud se zneužití prokáže. Tomu nasvědčuje stále víc důkazů. Možná se mohlo jednat o předem plánovaný podvod - na němž se ovšem poslanci, byť možná nepřímo, významně podíleli.

O dotaci požádalo občanské sdružení s tím, že za ni v Harrachově postaví neziskové sportovní centrum - s kurty, bazénem, soláriem nebo solnou jeskyní. Žádné takové na Sachrově kopci nestojí, všechno tohle sportovní zázemí tady ale nabízí nový čtyřhvězdičkový hotel. Postavila ho firma podnikatele Vrtala, zakladatele sdružení, které dotaci dostalo.

Podle lídra ODS Petra Nečase by šéf sněmovny měl kauzu zneužité dotace vysvětlit. Jinak by měl zvážit odchod z funkce, řekl ve středu Nečas.