Policie v rámci prošetřování opravy Karlova mostu obvinila ředitele památkového odboru pražského magistrátu Jana Kněžínka. Podezírá ho z trestního činu maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti. ČTK to ve středu řekl policejní mluvčí Tomáš Hulan s tím, že dosud nebyl obviněn nikdo jiný.

Trestní oznámení na neznámého pachatele podali odpůrci způsobu oprav Karlova mostu z Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví. Vadilo jim, že před zahájením oprav nebyl údajně zpracován stavebně-historický průzkum a že nebyli informováni archeologové. Za viníka považovali hlavní město jako vlastníka mostu, magistrát jako orgán památkové péče a Národní památkový ústav. Policie obvinila Kněžínka již v únoru.

V souvislosti s rekonstrukcí mostu ve středu Plzeňský kraj oznámil, že udělil pražskému magistrátu pokutu 3,25 milionu korun za znehodnocení památkové hodnoty Karlova mostu během jeho rekonstrukce.

"Mezi nejzávažnější pochybení patří provedení prací bez respektu k tradičním technikám kamenického řemesla, poškozování bloků, nadměrné vyřazování původních kamenů za nové, použití nevhodné malty, špatně provedené spárování a aplikace moderních materiálů neodpovídajících národní kulturní památce jako je například trvale plastický tmel v dilatačních spárách," odůvodnil své rozhodnutí krajský úřad, který se případem zabýval z pověření ministerstva kultury.

Magistrát se zřejmě proti pokutě odvolá.