Osm z celkem 13 aktivistů Greenpeace opustilo v pondělí večer komín elektrárny Prunéřov II na Chomutovsku. Na 300 metrů vysoký komín vylezli v pondělí brzy ráno, protestují tak podle mluvčí Greenpeace Lucie Jakešové proti nedostatečné modernizaci elektrárny. Zbylých pět aktivistů chce na komíně nadále setrvat, záleží na vývoji politické situace, řekl v úterý ČTK Jan Piňos z Greenpeace.

Aktivisty po opuštění komína odvezla policie k výslechu. "Odmítli vypovídat, po dvou hodinách byli všichni propuštěni," uvedl Piňos. Policie podle její chomutovské mluvčí Marie Pivkové zatím nikoho neobvinila z žádného trestného činu. "Událost prošetřujeme, ČEZ podal trestní oznámení pro vniknutí do objektu elektrárny a poškozování cizí věci. Škodu firma odhadla na 2000 korun. Je to poměrně nízká částka. Uvidíme, zda nebude případ vyhodnocen jen jako přestupek," doplnila.
Kvůli modernizaci prunéřovské elektrárny minulý týden rezignoval ministr životního prostředí Jan Dusík. Jeho nástupcem v pondělí na návrh premiéra Jana Fischera prezident Václav Klaus jmenoval Jakuba Šebestu, který je zároveň ministrem zemědělství. Greenpeace podle Piňose protestem apeluje i na nového ministra životního prostředí, aby bezodkladně vydal negativní stanovisko k modernizaci prunéřovské elektrárny.

"O posouzení vlivu stavby na životní prostředí je nutné rozhodnout okamžitě. Jednak je to nutné vzhledem k dodržení zákonné lhůty, jednak má ministr k dispozici nezávislý posudek norské společnosti Det Norske Veritas (DNV), která nedostatečnou modernizaci elektrárny potvrdila," vysvětlil Piňos.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist