Celkem 12 aktivistů Greenpeace v pondělí ráno opět vylezlo na 300 metrů vysoký komín elektrárny Prunéřov II na Chomutovsku. Ekologická organizace o tom informovala v tiskové zprávě.
Protestují proti její údajně nedostatečné modernizaci. "ČEZ zde chce ušetřit na zdraví Severočechů a ochraně klimatu použitím zastaralé a nedostatečně účinné technologie," uvedlo Greenpeace.
Kvůli sporu již rezignoval ministr životního prostředí Jan Dusík. Chtěl chtěl požádat energetickou firmu ČEZ, aby předložila variantu s účinnější technologií, nebo přinesla kompenzační opatření. Premiér Jan Fischer však řekl, že na další zvažování už není čas. Předseda vlády navrhl pověřit řízením ministerstva životního prostředí ministra zemědělství Jakuba Šebestu.
Podle tiskové zprávy ČEZ skupina překonala všechny mechanické zábrany. "Osoby se do areálu elektrárny dostaly po násilném otevření vrat (u vrat je přestřihnutý masivní řetěz) uzavírající vlečkovou trať a drze si zajely s dodávkou až ke komínu," uvedl Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy.
ČEZ již požádal o pomoc policii a avizoval, že na aktivisty podá dvě trestní oznámení.
O modernizaci se zajímá i Mikronésie
"ČEZ je viditelně kvůli Prunéřovu schopen provést cokoliv, včetně vyvolání vládní krize. Je zjevné, že do funkce ministra životního prostředí musí být stůj co stůj instalován někdo, kdo vydá ČEZu vytoužené souhlasné stanovisko k prodloužení provozu prunéřovského Otesánka o dalších 30 let," vzkázal z komína vedoucí energetické a klimatické kampaně Jan Rovenský.
"Pokud chce pan ministr Šebesta vyvrátit podezření, že jeho instalace je ve skutečnosti rozhodnutím (generálního ředitele ČEZ) Martina Romana a jeho politických chapadel, může udělat jedinou věc: vydat k záměru ČEZ bezodkladně negativní stanovisko, sdělil právník Ekologického právního servisu Jan Šrytr.
Aktivisté Greenpeace vylezli na komín prunéřovské elektrárny - VIDEO ZDE
Pro aktivisty z Greenpeace si na střechu budovy vlády přišla URNA - čtěte ZDE
Kauza Prunéřov: Po analýze expertů zavládl ještě větší chaos - čtěte ZDE
Pokud podle něj rozhodne opačně a bude ignorovat nezávislý posudek norské společnosti Det Norske Veritas, která potvrdila nedostatečnou modernizaci elektrárny, půjde o potvrzení, že Fischerův kabinet není vládou odborníků.
Greenpeace a Ekologický právní servis již téměř dva roky upozorňují, že při obnově Prunéřova ČEZ nehodlá použít tzv. nejlepší dostupnou technologii, jak vyžadují české i evropské právní předpisy.
Prunéřov vyvolal již dříve mezinárodní zájem poté, co se do procesu posuzování záměru na životní prostředí (EIA) zapojily Federativní státy Mikronésie (FSM). Podaly připomínky k dokumentaci projektu a požádaly české ministerstvo o negativní stanovisko k záměru ČEZ. Je to poprvé, kdy se stát, který je přímo ohrožen dopady globálních změn klimatu, vyjádřil k emisím uhelné elektrárny v průmyslové zemi.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist