Firmy s významnou tržní silou by podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka měly mít povinnost odvádět jedno procento ze základu daně na charitativní účely - zejména na sport a kulturu. Šéf sociální demokracie to v neděli řekl v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce s tím, že by se odvody měly týkat společností s pětimiliardovým a větším obratem.

Podle předsedy strany TOP 09 Karla Schwarzenberga by však tento krok nakonec dopadl nejhůře na zákazníky těchto firem.

Společnosti zabývající se například distribucí energie a plynu, telekomunikační firmy nebo banky by podle Paroubka měly pomoci zejména v době krize, kdy není možné nalézt na sport a kulturu peníze. Současná situace je totiž podle něj neuspokojivá.

"Přestože by mohly odvést na veřejně prospěšné účely, tedy odečíst z daňového základu až pět procent, což je zhruba osm miliard korun, tak odvedly na tyto účely 550 milionů," řekl. Dodal, že se jedná převážně o firmy se zahraniční účastí, které v cizině peníze na charitu posílají.

Podle Schwarzenberga je však nejdůležitější nejprve vyřešit problém ohledně společnosti Sazka a její neschopnosti dostatečně financovat sportovní svazy. Podle něj je pochopitelné, že se velké firmy v době hospodářské krize rozhodly použít své prostředky jinde, než na charitu.

"Když tyto společnosti zatížíme dalšími odvody, tak nám s radostí zase zvednou ceny," uvedl. 

Na tom, že je současná podoba systému financování českého sportu nedokonalá a jsou potřeba změny, se shodují všechny politické strany zastoupené v Poslanecké sněmovně. Recepty na řešení mají různé, v zásadních věcech se ale příliš neliší.

Například ODS, ČSSD i KDU-ČSL hovoří o možnosti zřízení zvláštní rozpočtové kapitoly pro sport. Mezi náměty stran na zisk potřebných financí jsou mimo jiné příspěvky na sport z ceny lístků sportovních utkání, odvody zdravotních pojišťoven či zisk určité části peněz z autorských poplatků.

Podle analýz ministerstva školství nyní sportu schází 1,1 miliardy korun ročně. Přitom sportovní organizace spravují majetek za 60 miliard a sdružují více než milion lidí. Politické strany také vesměs hovoří především o podpoře masového sportování, ve druhém plánu pak o podpoře špičkových sportovců.