Kindl žaluje Dvořákovou

Bývalý proděkan plzeňských práv a jeden z hlavních aktérů aféry Milan Kindl zažaloval šéfku akreditační komise Vladimíru Dvořákovou. Vedle bývalého předsedy akademického senátu a učitele fakulty Daniela Teleckého je tak druhou osobou spjatou s plzeňskou školou, která chce Dvořákovou dostat před soud. Kindl žádá omluvu nejen jemu zaslanou, ale i uveřejněnou v celostátním deníku a dále 150.000 korun, Telecký omluvu a 100.000 Kč.

Kindlova žaloba na ochranu osobnosti se údajně vztahuje k vyjádření Dvořákové, která v souvislosti s děním na právech za bývalého vedení naznačila možné klientské vazby a vytváření klientských sítí. Uvedla, že problém v Plzni není jen dílčí a připustila, že by podle ní mohl být z hlediska bezpečnosti mnohem silnější.

"V momentě, kdy člověk hovoří o takto závažných věcech a hovoří o věcech, jež mohou naznačovat výrazné klientelistické sítě nebo mafiánské sítě, bývá běžná snaha znejistit integritu osoby, která o tom hovořila a dokázat, že o tom neměla právo hovořit," reagovala dnes Dvořáková.

Téma
Speciál iHNed.cz
Titul snadno a rychle

Speciální komise Západočeské univerzity (ZČU) zjistila velmi závažné nedostatky u 53 absolventů právnické fakulty, konkrétně 44 z magisterského a devíti z bakalářského studia. Tito absolventi, takzvaní rychlostudenti, jsou adepty na odebrání titulu, pokud nedoloží doklady, které po nich bude univerzita chtít.

"U jejich dokumentace jsme zjistili tak závažné nedostatky, že je třeba s dotyčnými jednat," uvedla prorektorka a vedoucí komise Eva Pasáčková. Ze závěrečné zprávy komise také plyne, že velký podíl na zjištěných problémech na právech v Plzni měl bývalý děkan fakulty.

Komise například nenašla doklady o předchozím studiu některých absolventů, další šli ke státnicím v nestandardním termínu, chybí jejich práce v knihovně, chybí posudky. Podle rektora univerzity Josefa Průši zatím není možné říci, že všichni přijdou o titul. Bude záležet na konkrétním případu, na tom, zda chybějící věci doplní.

Kdo bude odebírat tituly, se stále neví

Výsledky plynou ze závěrečné zprávy, kterou představila komise. Ta od listopadu prověřila dokumentaci téměř 1800 lidí, absolventů bakalářského i magisterského studia a rigorózního řízení.

Komise už dříve dokončila šetření u doktorského studia, kde ze 63 držitelů titulu Ph.D. zjistila vážné pochybení u 14. Podle rektora už má škola připraveny podklady a pokusí se odebrat titul u šesti lidí. Zatím není jasné, zda bude odebírání titulů dělat vedení univerzity nebo fakulta.

Za jednoho z hlavních viníků označila komise bývalého děkana, jenž prý porušil v mnoha případech studijní a zkušební řád, porušil vlastní vyhlášky, možná i vysokoškolský zákon. Podle rektora to nemusí být jen bývalý děkan Jaroslav Zachariáš, ale mohlo by se to dotknout také Milana Kindla, jenž byl děkanem před Zachariášem a poté mu dělal proděkana.

Komise také uvedla, že vedení kateder pochybilo při administraci rigorózního řízení, stejně tak v tomto pochybil i pověřený proděkan.

Komise ZČU prověřila 236 absolventů bakalářského programu. V případě držitelů titulu Mgr. zkoumala dokumentaci 550 lidí studujících v letech 1994 až 2009. Bývalý děkan se prý provinil tím, že uznával výsledky předchozího studia splněné před více než dvěma roky.

Podle komise mohl porušit i zákon o vysokých školách, a to když za odlišných podmínek přijal ke studiu absolventy vysokoškolských institucí, jejichž studijní programy neodpovídají studijnímu oboru právo. Absolvované předchozí studium jim plně uznal.

Exděkan prý porušil i vlastní vyhlášky, když stanovil konání státnic mimo vyhlášený termín a náhodně jmenoval zkoušející. Vážná pochybení byly i v administraci. "Vnitřní normy fakulty a vyjádření studijních referentek potvrzuje, že se na všech úrovních řízení fakulty jednalo o pochybení vědomé," uvedla komise.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist