Téma
Speciál iHNed.cz
Titul snadno a rychle

Děkan plzeňských práv Jiří Pospíšil podepsal vyhlášku, která striktně upravuje uznávání zkoušek a zápočtů při přestupech studentů z jiných škol. Nový předpis zabrání praktikám, které na škole vládly za minulého vedení. Vyhláška začne platit příští týden.

Škola chce současně snižovat počty přestupů a bude jednat o tom, jak zamezit takzvané státnicové turistice. "Plníme tím sliby, které jsme dali. Jasně se stanoví pravidla, že se uznávají pouze zkoušky a zápočty udělené v posledních dvou letech a nebudou se uznávat zkoušky hodnocené známkou dobře," uvedl Pospíšil.

K uznání zkoušky se musí vyjádřit příslušná katedra 

K uznání některého zápočtu nebo zkoušky se také vždy bude muset vyjádřit příslušná katedra, která předmět garantuje. "To je ta hlavní změna, kdy nebude možné věc vyřídit bez toho, aby byla předtím jasná písemná zpráva katedry jako garanta," dodal. K obcházení kateder údajně docházelo za vedení bývalého děkana Jaroslava Zachariáše a proděkana Milana Kindla.

Nová pravidla se dotknou přestupujících ze soukromých i státních škol a také bývalých studentů plzeňských práv, kteří školu z nějakého důvodu nedodělali a znovu na ni nastoupí ke studiu. Podle Pospíšila jsou přestupujících desítky. Škola se ale také nyní chystá snižovat a eliminovat přestupy. "Nebudeme povolovat přestupy v případě, že má někdo pocit, že na jiné právnické fakultě na něj kladou větší nároky," dodal.

Akreditační komise požaduje víc 

Podle předsedkyně Akreditační komise Vladimíry Dvořákové ale byly na fakultě překračovány desítky pravidel. Toto opatření je tak pouze jedním z řady kroků, které bude muset Pospíšil v následujících měsících udělat k nápravě. "My ty jednotlivé kroky už nesledujeme," sdělila Dvořáková s tím, že v polovině května má Pospíšil předložit zprávu s celým souborem opatření, která na škole udělal. Jedním z nich by mělo být třeba obnovení porad vedení.

Plzeňská práva také omezí takzvanou státnicovou turistiku, kdy do Plzně přestupovaly desítky studentů z pražských práv, aby si zde dodělali státnice. "To pak vytváří domněnky, že plzeňská fakulta je méně náročná. Podstatně méně přestupů bylo z Karlových Varů, byť je to mediálně nejzajímavější, mnohem více jich bylo z Prahy," dodal děkan.

Podle informací, které zveřejnilo vedení Západočeské univerzity, tvoří ve skupině 500 přestoupivších studentů 59,8 procenta lidé z pražské Univerzity Karlovy. Ze soukromé vysoké školy v Karlových Varech přešlo 4,9 procenta studentů.

Na nestandardní průběh studia a uznání zkoušek upozornila média po zářijovém vypuknutí skandálů na plzeňských právech například u bývalého vysoce postaveného policisty Jana Brázdy. Magisterský titul na plzeňské právnické fakultě získal jako absolvent Vysoké školy Sboru národní bezpečnosti v Praze pouze složením státních závěrečných zkoušek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist