Vedení Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) se zatím nedohodlo s vedením právnické fakulty na tom, kdo bude odebírat tituly. Rektor Josef Průša po diskusi s ministerstvem školství chce, aby to byla fakulta, a vyzval ji k tomu. Práva v čele s Jiřím Pospíšilem se ale brání třemi posudky expertů, podle nichž to fakultě nepřísluší a odebírat tituly by měl rektor.
Nový asistent právnické fakulty a náměstek ministra životního prostředí František Korbel, kdysi Pospíšilův náměstek na ministerstvu spravedlnosti, už totiž připravuje návrhy na zahájení správního řízení. Podle Průši se to zatím dotkne doktorských studií. "Pohybujeme se tam v rozmezí od tří do 14 lidí," uvedl Průša. Návrhy by měl Korbel připravit do konce týdne. Poté se jim ještě chce věnovat vedení ZČU a následně by byly odeslány.
Na seznamu podezřelých absolventů doktorského studia je podle oficiálně nepotvrzených informací jméno bývalého proděkana Ivana Tomažiče, předsedy akademického senátu fakulty Daniela Teleckého, pedagoga Jana Kavky, bývalého vysokého policejního důstojníka Jana Brázdy, pedagoga Jana Suchého i advokáta Eduarda Bruny, jenž obhajoval například Jiřího Čunka.
Aféra podle vedení fakulty zájem studentů moc neovlivnila. Ke studiu bakalářského oboru veřejná správa a magisterského oboru právo se hlásí zhruba 2500 uchazečů, vloni jich bylo 2800.
"Přijato letos bude 350 lidí, šanci tak má přibližně každý sedmý zájemce," sdělil proděkan Petr Bezouška. "Máme 2000 uchazečů, kteří už jsou přihlášeni a mají zaplaceno. Tento týden budeme ještě zpracovávat písemně podané přihlášky, odhadujeme ale oficiálně 2500 přihlášených," uvedl proděkan.
Zájemci se o studium mohli hlásit do konce února. Podle Bezoušky nejde o žádný zásadní pokles a vzhledem k menšímu populačnímu ročníku se dá říci, že je zájem stejný jako v roce 2009, tedy v době před vypuknutím aféry.
"Je to vyšší číslo, než jsem čekal. Máme radost, že do nás uchazeči vkládají důvěru, pro školu je to velmi důležité," uvedl děkan fakulty Jiří Pospíšil. Podle něj si práva díky výraznému přetlaku budou moct vybrat kvalitní studenty. Oproti loňskému roku fakulta přijme asi o stovku méně lidí, do magisterského oboru chce 250 zájemců, do bakalářského 100.
Nižší počet přijímaných vedení přizpůsobilo velikosti školy. Současně upozornilo, že nebude přijímat na odvolání. Nebude se tak opakovat postup bývalého vedení, které na odvolání přijímalo obrovské množství zájemců. To také kritizovala akreditační komise. Rozhodujícím kritériem se od letošního roku stává výsledek testů Scio.
Aféra na plzeňských právech vypukla vloni v září. Svých postů se poté vzdali tehdejší děkan Jaroslav Zachariáš a proděkan Milan Kindl. Nové vedení v čele s Pospíšilem poté přistoupilo na testy Scio a zahájilo reformu, jež má fakultu zachránit.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist