Policie začala kauzu údajné korupce při nákupu obrněných transportérů Pandur šetřit už 14 dní předtím, než ji média zveřejnila. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl policejní prezident Oldřich Martinů. Vyjádřil také přesvědčení, že dostane první výsledky šetření do konce března.

Martinů označil vyšetřování aféry za svou prioritu, policie jí prý věnuje maximální pozornost. Za měsíc by podle něj mělo být známo, zda vyšetřování spěje k nějakému závěru nebo zda je kauza jen bublinou. Martinů se nicméně vyjádřil skepticky k možnému vyšetření korupce, protože celá záležitost je několik let stará.

O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších od rakouské firmy Steyr v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD).

Koncem roku 2007 kabinet Mirka Topolánka (ODS) od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany Steyru. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Kauzu možné korupce rozpoutal reportér MfD, který v přestrojení rozpovídal dva někdejší manažery firmy Steyr. Ti připustili, že strany kvůli zakázce dostaly provize.