Hlavní město po třech měsících od zveřejnění uznalo závěry auditu opencard, který poukázal na chyby v projektu. Informoval o tom Valdemar Linek z firmy Nexia AP, která posudek vypracovala.

Prověrka upozornila na mnohé nedostatky projektu, město a dopravní podnik s jejími závěry nesouhlasily. Nexia ale jejich připomínky odmítla. Mluvčí opencard Martin Opatrný přiznává, že další dvě prověrky projektu, které pro město nevyznívaly tak negativně, město převzalo poměrně snadno.

První audit, který rozpoutal vlnu kritiky, tvrdí, že některé ze zakázek, které magistrátní odbor informatiky zadal, byly vypsány v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Úředníci je totiž rozdělili na několik zakázek malého rozsahu.

Auditoři jsou přesvědčeni, že cílem operace bylo zadání služeb předem vybraným firmám. Další dvě prověrky ale už o porušení zákona nehovoří. Třetí posudek tvrdí, že se nepodařilo dokázat že zakázky nebyly děleny záměrně, a proto prý nebyl porušen zákon o veřejných zakázkách.

První audit označil jako viníky současného stavu projektu magistrátní odbor informatiky, Dopravní podnik hlavního města Prahy i dodavatele opencard. Odbor informatiky i dopravní podnik k auditu vypracovaly připomínky. Nexia ale připomínky odmítla jako nerelevantní a nedůvodné.

Projekt už prověřuje policie

Podle Linka byly výsledky forenzního auditu už v listopadu prezentovány jako finální. "Tato zpráva nebyla v průběhu jejího projednávání jakkoli měněna a k žádné její změně či jejímu doplnění samozřejmě už nedojde," uvedl Linek. Praha nakonec podle Linka podepsala 16. února akceptační protokol, který neobsahuje žádné výhrady vůči závěrům prověrky.

"Město se oddalováním přijetí auditu snažilo rozředit ten průšvih a zahrát to do ztracena. Po třech měsících ale základní výtky stále platí, město žádnou z nich nevyvrátilo," řekla opoziční zastupitelka Petra Kolínská (SZ).

To, že uznání auditu trvalo tři měsíce, zdůvodňuje mluvčí Opatrný připomínkovým řízením. Podle něj ale město na svých výhradách stále trvá. "Budeme audit brát jako jeden z právních názorů," konstatoval Opatrný.

Praha také dosud na svých webových stránkách, kde zveřejňuje všechny tři prověrky projektu, označuje posudek firmy Nexia jako nepřevzatý a neautorizovaný.

Projekt opencard začala na základě trestního oznámení zastupitelky Jany Ryšlinkové prověřovat policie. Zatím neznámé zaměstnance z pražského magistrátu a společnosti Haguess, která je hlavním dodavatelem projektu, podezírá ze spáchání trestných činů porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku. Pachatelům by v případě odsouzení hrozilo až osm let vězení.

Pražská opoziční zastupitelka podala trestní oznámení kvůli opencard v prosinci. Vycházela prý právě z výsledků forenzního auditu. Hlavní město považuje krok policie za standardní. "Policie musela začít případ prošetřovat na základě podaného trestního oznámení. Poskytneme jí veškeré informace a dokumenty, které bude požadovat," řekl mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf.

Projekt opencard prověřily dohromady tři audity, za které Praha zaplatila kolem čtyř milionů korun. Prověrky poukázaly na některé chyby především v počátcích projektu, například nevýhodné smlouvy města s firmou Haguess. Kvůli nim údajně Praha zaplatila jen na licenčních poplatcích asi 180 milionů korun, což představuje asi pětinu nákladů na celý projekt. Projekt stál podle auditorů přes 800 milionů, příjmy byly ale nulové.

Praha nedávno změnila smlouvy s firmou Haguess, které mají zajistit lepší postavení města a projekt zlevnit. Kvůli opencard odešel z magistrátu ředitel jeho odboru informatiky Václav Kraus. Tvrdil ale, že u počátečních chyb nebyl, protože v té době na úřadu ještě nepracoval. Magistrát hodlá v projektu pokračovat.

V současnosti jedná o spolupráci s některými bankami. Na začátku března by měla rada města projednat plán dalšího rozvoje projektu. Kartu vlastní kolem 400.000 lidí, používají ji zpravidla jako tramvajenku. Kromě toho může karta sloužit jako průkazka do knihovny nebo při placení parkovného. Praha ale původně slibovala více funkcí.