Firma Haguess kvůli opencard odhalí na valné hromadě 17. února svou majetkovou strukturu a změní vlastnickou strukturu z akcií na majitele na akcie na jméno, řekl v neděli primátor Pavel Bém v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Firmu prý k podobnému postupu sám vyzval.
Město je podle Béma jen pár hodin od podpisu dodatku ke smlouvě, který zaručí ekonomickou výhodnost karty. Opencard, dosud vnímaná jako neúspěšný projekt, který spolkl miliony, by měla zlevnit asi o tisícikorunu na 1370 korun z původních 2 300.
"Haguess přislíbil, že odhalí majetkovou strukturu," řekl Bém. Změna akciového uspořádání zajistí, že vše bude transparentní. "Nejvíc, jak to podle českého právního řádu může být," zdůraznil primátor.
Ředitel magistrátního úřadu nebo šéf odboru informatiky by měli podle Béma v nejbližší době podepsat dodatek "k licenčním ujednáním software kartového centra". Po podpisu to bude podle Béma znamenat, že všech 650 000 karet, jejichž vydání je dohodnuto, bude stát nynější cenu, tedy oněch 1 370 korun.
V současnosti je vydáno okolo 400 000 karet, oněch zbývajících 250 000 totiž městu Haguess dodá zadarmo. Každá další karta nad původní plánovaný počet pak bude podle dodatku dodávána jen za stokorunovou nákladovou položku, uvedl primátor.
Dodatek ke smlouvě podle Béma také umožní, že s Opencard bude moci zacházet i třetí strana. "To nám dává možnost dívat se na kartu jako na standardní komerční produkt," upozornil Bém.
Praha se konečně dozvěděla, kdo vlastní společnost Haguess - čtěte ZDE
Sazka couvá. Hazard přes Opencard už nechce, ráda by kartu prodávala - čtěte ZDE
Výsledky nových auditů: Opencard stál méně peněz a zakázky byly průhledné - čtěte ZDE
Předseda finančního výboru pražského zastupitelstva Petr Hulinský ale upozornil, že z asi 380 000 vydaných karet je aktivních jen asi 260 000. Celý projekt označil za "trabant v ceně rolls-royce". Pokud se zásadně nezmění smlouvy s Haguess, nemá karta podle něj "nárok na život".
Primátor v televizi prohlásil, že město nevýhodnost stávající smlouvy zjistilo v roce 2008, kdy mělo firmě začít platit za 300 či 350 000 karet.
"Začaly nabíhat skutečné platby, které ukázaly reálnou cenu ve výši 2300 korun za kus," řekl primátor s tím, že ve srovnání s kartami užívanými jinde jde o relativně vysokou částku. "Začali jsme být velmi nespokojeni a zastavili jsme platby," vysvětlil. Praha pak začala s audity.
První z auditů, v němž podle Béma bylo přes 50 chyb, bude zřejmě v pondělí zveřejněn na internetu, kde už je možné najít zbývající dva.
"Opencard je klasickým příkladem, jak z původně dobré myšlenky se může stát velký tunel," řekl v diskusi Hulinský. Bém mu oponoval, že žádný tunel neexistuje, protože Praha o své peníze nepřišla. Politici dnes v televizi připustili, že celou aféru kolem karty Opencard rozpoutal anonymní dopis.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist