Nákladný projekt

888 milionů korun
nateklo do projektu Opencard. Odhalil to audit, který sumu označil za nepřiměřeně vysokou.

240 milionů korun
z celkově vynaložené částky stály hlavní město Prahu konzultantské a marketingové služby. Nikdo je ale nedokáže konkretizovat.

418 milionů korun
šlo z projektu Opencard firmě Haguess, která zajišťovala jeho chod. Přestože to faktury hlavního města potvrzují, vedení firmy částku rozporuje. Dostalo prý 250 milionů.

60 milionů korun
použil podle auditorů Dopravní podnik mimo projekt Opencard, přestože do něj sumu započítal. Podnik nařčení odmítá, všechny peníze prý byly vyúčtovány v pořádku.

230 milionů korun

stály informační technologie, které dodávaly jiné firmy než Haguess. Auditoři nemohou říci, které to byly, stejně jako u marketingu a komunikace.

Václav Kraus, ředitel odboru informatiky magistrátu hlavního města, svolal na pondělní odpoledne novináře na tiskovou konferenci. Důvodem byla kritická zpráva auditorské společnosti Nexia AP z minulého týdne o fungování projektu Opencard. Prověrka uvedla, že právě odbor informatiky s Krausem v čele je hlavním viníkem problémů.

Kraus pochybení odmítá. "Nebyl dodržen standardní postup předání, připomínkování a akceptace díla, který je zakotven ve smlouvě o provedení auditu," uvedl Kraus. Auditoři podle něho s ním ani s kolegy v průběhu vytváření zprávy nekomunikovali.

"Audit obsahuje nejméně 50 chybných tvrzení," řekl mluvčí projektu multifunkční karty Martin Opatrný. Nepravdivými informacemi mystifikují veřejnost i městské politiky, dodal Kraus. Kartu Opencard označil za funkční a životaschopnou. Její pokračování naznačil dříve i primátor města Pavel Bém.

Kolik projekt stál? 

Šéf odboru IT rozporoval například celkové náklady projektu. "Jak dospěl auditor k částce 888 milionů korun, netuším,"prohlásil na tiskové konferenci. Zároveň dodal, že nemůže uvést správnou částku, protože účetně se na Opencard podílí i pražský dopravní podnik. "Nevidím do jejich účetnictví," prohlásil Kraus.

"Audit je v rozporu s mezinárodními standardy, v řadě příkladu předkládají jeho tvůrci subjektivní a ničím nepodložené názory," přisadil si ke kritice zprávy od Nexia AP mluvčí Opatrný.

V nejbližších hodinách chce odbor informatiky s připomínkami vůči auditu seznámit nejen pracovníky auditorské společnosti, ale i vedení města.

Zároveň Kraus potvrdil, že se projekt podrobí ještě jednomu přezkoumání. Nový audit inicioval primátor, jeho výsledky by měly být známy v polovině prosince. Vypracuje ho společnost e-fractal za 1,42 milionu korun.

Jak získat z karty peníze

Ačkoli podle plánu měly být příjmy v souvislosti s kartou přes 800 milionů korun, jsou nulové. Vinu má podle prvního auditu prý odbor informatiky, Dopravní podnik hlavního města Prahy, vedení metropole i dodavatelé.

Podle Krause ale měly být příjmy podle původního záměru z prodeje karet, který byl rozhodnutím radních odložen. "Praha je v tomto ohledu jediné město na světě, které zatím karty poskytuje svým občanům zdarma," uvedl ředitel. Kraus podotkl, že hlavním cílem projektu je poskytování služeb, ne vytváření zisku. Odbor nyní jedná o komerčním využití karty pro menší platby, z nichž by mělo město provize, dodal.