Nákladný projekt

888 milionů korun
nateklo do projektu Opencard. Odhalil to audit, který sumu označil za nepřiměřeně vysokou.

240 milionů korun
z celkově vynaložené částky stály hlavní město Prahu konzultantské a marketingové služby. Nikdo je ale nedokáže konkretizovat.

418 milionů korun
šlo z projektu Opencard firmě Haguess, která zajišťovala jeho chod. Přestože to faktury hlavního města potvrzují, vedení firmy částku rozporuje. Dostalo prý 250 milionů.

60 milionů korun
použil podle auditorů Dopravní podnik mimo projekt Opencard, přestože do něj sumu započítal. Podnik nařčení odmítá, všechny peníze prý byly vyúčtovány v pořádku.

230 milionů korun

stály informační technologie, které dodávaly jiné firmy než Haguess. Auditoři nemohou říci, které to byly, stejně jako u marketingu a komunikace.

Kvůli případu pražské karty opencard by měla odstoupit celá městská rada, tvrdí předseda ČSSD Jiří Paroubek. Představitelé ODS, kteří na magistrátu vládnou, by měli podle něho uplatnit presumpci viny. Na páteční tiskové konferenci Paroubek vyzval radní, aby kvůli kartě podali trestní oznámení na neznámého pachatele.

"Okolnosti projektu opencard jsou neskutečným případem plýtvání veřejnými prostředky," řekl šéf sociálních demokratů. Jde podle něho o symbol finančních praktik ODS "dalíkovského charakteru". "Tohle se dá přirovnat jenom k prodeji Karlštejna," zdůraznil Paroubek, který byl v minulosti řadu let primátorovým ekonomickým náměstkem.

Pokud by radní nepodali trestní oznámení, případ bude podle Paroubka zameten pod koberec. Připomněl, že ODS má v městském zastupitelstvu absolutní většinu. Moc korumpuje, absolutní moc korumpuje absolutně, dodal.

Bém: Je to dobrý projekt

"Proboha! Projekt opencard je dnes zatížen tak neuvěřitelným množstvím mediálních mystifikací, lží a teď ještě navíc nezodpovědným politickým populismem," napsal Bém ČTK v reakci na Paroubkovo vyjádření.

Podle Béma jde o dobrý projekt, který bude město i nadále podporovat. Audit podle něj vedení města nyní vyhodnocuje. "Ukazuje na některé nedostatky, ale v mnoha ohledech je také překvapivě nepřesný," dodal s tím, že to je důvod, proč se zpracovává další audit. Ten zadal řediteli magistrátu Martinu Trnkovi, hotov má být do měsíce. "Teprve po uzavření této analýzy je možné ukázat na chyby a vyvozovat nějakou odpovědnost. Ať už věcnou, nebo politickou," dodal primátor.  

Audit, který město zveřejnilo v úterý, ukázal, že náklady na opencard neodpovídají současnému stavu projektu. Dosud stál asi 888 milionů korun, příjmy jsou ale nulové. Původní plán přitom předpokládal, že ke konci letoška vydělá přes 800 milionů. Podle auditorů byl odhad příjmů od počátku nerealistický. Odpovědnost nese podle auditu vedení města, magistrátní odbor informatiky, Dopravní podnik hlavního města Prahy i dodavatelé. Odbor informatiky ani dopravní podnik se závěry prověrky nesouhlasí.

Opencard slouží především jako tramvajenka, použít ji lze i jako čtenářský průkaz, místy s ní je možné zaplatit parkovné. Aplikace "Vím, jak řídím" na webu města Prahy umožňuje registrovaným uživatelům zobrazit jejich nevyřešené dopravní přestupky spáchané na území hlavního města.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist