Kontroverzní projekt pražské karty Opencard je záležitostí přítele primátora Pavla Béma (ODS) Romana Janouška a advokáta s vazbami na ČSSD Miroslava Jansty.

Předseda ODS Mirek Topolánek to naznačil v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Šéf socialistů Jiří Paroubek, který se televizního duelu také zúčastnil, se proti takové interpretaci ohradil.

Projekt Opencard zatím neplní očekávání, stál 888 milionů korun a nepřinesl ani korunu. "Opencard je typický double 'jan', Janoušek - Jansta," prohlásil Topolánek, když přišla řeč na korupci. Není to podle něho nic stranického.

"Takhle prostě fungují některé zakázky v Praze," podotkl Topolánek, kterého Bém často kritizoval a neúspěšně proti němu kandidoval na předminulém kongresu ODS do čela strany.

Topolánek prý bude zvědavý na ministra vnitra Martina Pecinu nominovaného do vlády ČSSD, jak a s jakou horlivostí bude případ Opencard vyšetřovat. Trestní oznámení na projekt zatím podala nezávislá zastupitelka Jana Ryšlinková. Podle Topolánka není možné, aby kauza vyzněla do ztracena.

"Bez double 'jan' se nic nehne"

Jansta není v městské radě ani nebyl šéfem útvaru, který příslušná výběrová řízení vypisoval, hájil advokáta blízkého Lidovému domu Paroubek.

"Je to zoufalá snaha odvést pozornost od Opencardů, Viamontů a všech těch pomníků po vaší éře," soudí předseda socialistů, který Opencard přirovnal již dříve k pokusu o prodej Karlštejna. Doufá, že Pecina nebude řešit nic, že případ vyšetří policie a státní zastupitelství.

Podle Topolánka je ale Praha problém sám o sobě. "Bez double 'jan' se nic nehne, poškozuje to ODS, podle mého nespravedlivě," uvedl předseda ODS. Poukázal na to, že ČSSD sice nevládne na pražské radnici v koalici, různé funkce tam ale má. Občanští demokraté mají v zastupitelstvu nadpoloviční většinu a k vládě nepotřebují nikoho.

Na chyby v projektu opencard poukázal audit. Kauza má první oběť, na místo šéfa magistrátního odboru informatiky rezignoval k polovině ledna Václav Kraus. Z magistrátu odejde úplně. Kraus se ale proti auditu ohradil a poukazoval na to, že v počátcích projektu, kdy se údajné chyby staly, na magistrátu vůbec nepracoval.

Samotný projekt bude pokračovat. Město chce změnil smlouvy s dodavatelem a přinést další služby.