Projekt pražské elektronické karty Opencard má další problém. Nejen že je podle auditorů předražený, existuje ale i velké riziko, že úředníci mohou sledovat každého, kdo kartu používá. Úřad na ochranu osobních údajů dokončuje šetření projektu a závěry se pražské radnici nebudou líbit.

První část do skládačky dali auditoři, kteří projekt zkoumali. Není podle nich jasné, kdo na magistrátu má a nemá do databáze s citlivými údaji přístup. Údaje tedy mohou uniknout.

Víme, kde parkuješ 

Magistrát zná pohlaví, jména a data narození každého, kdo si kartu koupil a dal souhlas se zpracováním osobních údajů. S trochou snahy mohou úředníci vědět, kde člověk za pomoci Opencard parkuje, kdy si vyzvedává knížku v knihovně a až dá dopravní podnik do metra turnikety, budou i vědět, kdy člověk vstoupil do metra.

A pokud začne fungovat naplno funkce elektronické peněženky, budou úředníci vědět, kde a kolik člověk platí nebo kolik má na kartě peněz.

Teze auditorů navíc umocňují závěry úřadu na ochranu osobních dat. Podle neoficiálních informací chce magistrátu zakázat, aby údaje sbíral a hrozí mu pokutou. "Závěry šetření už byly sepsané, magistrát se proti nim ale brání velmi rozsáhlým rozborem, takže se věc ještě řeší," říká důvěryhodný zdroj blízký úřadu. Podle mluvčí Hany Štěpánkové nebude úřad před skončením šetření žádné podrobnosti zveřejňovat.

Kartu má nyní zhruba 380 tisíc Pražanů. Původně se dalo přímo z čipu přečíst pomocí čtečky jméno a adresa držitele Opencard. "Šlo to přečíst klidně i z kapsy kolemjdoucího. To jsme také představitelům magistrátu ukázali," říká Helena Svatošová z organizace Iuridicum remedium, která se zabývá ochranou osobních dat. "Tuto úroveň zabezpečení jsme změnili na lepší úroveň. Teď je karta bezpečnější než obdobná v Londýně," říká Václav Kraus, ředitel magistrátního IT odboru, který má projekt na starosti.

Anonymní karta je dražší

Na čipu je nyní nahráno anonymní číslo. Jenže po jeho zadání do magistrátní databáze lze osobní údaje najít. "Každá databáze se časem prolomí. Stalo se to i v případě Deutsche bank," varuje Helena Svatošová. Magistrát proto couvl a nabízí i anonymní kartu. Vyjde ale i s ročním kuponem zhruba o 1500 korun dráž než "obyčejná" karta.

Podle informací blízkých úřadu na ochranu dat chtějí úředníci argumentovat ustanovením zákona, že pokud není nutné osobní data sbírat, tak se shromažďovat nemají. "A to v tomhle případě opravdu nutné není. Všechno se může odehrávat na základě anonymního kódu," říká zdroj blízký úřadu.

Pokuta by podle zákona mohla dosáhnout až pěti milionů korun, úřad ale obvykle plnou sazbu neuplatňuje. "Snažíme se s ním komunikovat už od počátku celého projektu a postupujeme v souladu," věří Václav Kraus ve shovívavost úřadu.

Všechno je jinak

Jeho odbor také včera zveřejnil své závěry auditu Opencard, který rozpoutal na magistrátu politický boj kvůli odpovědnosti za zpackaný projekt. Opencard stál podle auditorů 888 milionů korun. A peníze neodpovídají funkcím, které karta má. Podle původních plánů měla letos vydělat přes 800 milionů, nevydělala ale ani korunu. "Už v roce 2005 byly ty údaje nadhodnoceny," připustil šéf IT odboru Kraus.

V té době ještě ale na magistrátu nepracoval. A vyvrací také čísla auditorů, že jeho odbor utratil za Opencard 438 milionů. Podle něj to bylo o 103 milionů méně. "Těch chyb v auditu je asi padesát," vyjmenoval.

Nad Opencard byla slabá kontrola. "Na jaře roku 2006 měla být zřízena kontrolní skupina. Nikdy se to ale nestalo," řekl předseda finančního výboru magistrátu Petr Hulinský (ČSSD).


Drahý projekt

888 milionů korun stál projekt Opencard. Jenže náklady na čipovou kartu jsou podle auditorů neadekvátní. Kartu lze v Praze použít například jako tramvajenku.

438 milionů korun měl podle auditorů utratit za projekt magistrátní odbor informačních technologií. Jeho šéf Václav Kraus ale považuje závěry za chybné. Chyb napočítal 50.

335 milionů korun utratil podle šéfa Václava Krause ve skutečnosti magistrátní odbor IT za projekt Opencard. Jasno do věci vnese až další audit, který si nechal zpracovat primátor Pavel Bém.

372 tisíc Pražanů má nyní v peněžence kartu Opencard. Podle plánů z počátku projektu ji mělo mít přes 800 tisíc lidí. Měla kromě tramvajenky sloužit i jako elektronická peněženka

6100 korun stojí roční jízdenka Opencard s anonymními údaji. Pokud lidé své osobní údaje magistrátu dají, zaplatí 4750 korun za rok. Nevládní organizace rozdíl kritizují.