Obvodní soud pro Prahu 6 v pondělí dopoledne při druhém stání rozvedl manželství předsedy ODS Mirka Topolánka a jeho ženy Pavly. Rozvod s manželkou avizoval již před Vánoci. Řízení před soudem začalo 18. ledna.

Právníci Topolánka a Topolánkové řekli u soudu novinářům, že bývalí manželé se předem dohodli na majetkovém vyrovnání. Obsah dohody ale nechtěli komentovat. Předseda ODS ani jeho exmanželka v pondělí k soudu nepřišli.  

Dohodu o majetkovém vyrovnání podepsali podle informací ČTK zřejmě o víkendu. Podle Topolánkova právníka Milana Jebavého nabídl politik již dříve manželce, že jí přenechá veškerý movitý i nemovitý majetek. Topolánek s manželkou vlastní chatu a byt na pražských Hradčanech, na který stále splácí hypotéku.

"Rozvod proběhl klidně a slušně. Neskrývá se za ním nic podivného ani podezřelého. Žádná nadace, žádné spekulace s pozemky, žádné spory o byty či péči o děti," uvedl Topolánek v tiskové zprávě. Zároveň své bývalé ženě poděkoval za důstojný průběh rozvodového řízení.

Podle soudkyně Patricie Adamičkové splnili Topolánkovi veškeré podmínky pro to, aby mohli být rozvedeni. "Manželství trvalo déle než rok, účastníci spolu jako manželé nežijí déle než šest měsíců a předložili písemnou smlouvu upravující po dobu po rozvodu vypořádání vzájemných majetkových vztahů," uvedla odůvodnění rozsudku.

Rozhodnutí o rozvodu není zatím pravomocné. Zástupci obou stran však nepředpokládají, že by se jejich klienti odvolali.  

Konec třicetiletého vztahu

Topolánek žije již od roku 2007 s místopředsedkyní Poslanecké sněmovny Lucií Talmanovou, v červenci se jim narodil syn Nicolas. Jejich poměr vyšel najevo v bulvárním tisku už v červnu 2006.

Se svou exmanželkou má předseda ODS sedmnáctiletého syna Tomáše a dvě dospělé dcery, třicetiletou Petru a šestadvacetiletou Janu. Podle právníka se Topolánkovi dohodli na společné výchově dětí bez určení výživného. Dohodu, podle které jejich sedmnáctiletý syn Tomáš zůstane ve společné péči bývalých manželů schválil soud již v září 2009.

Manželství Mirka a Pavly Topolánkových skončilo po více než třiceti letech, vzali se v Brně v květnu 1979. Podle soudkyně se může Topolánková do měsíce od právní moci rozvodu vrátit ke svému rodnému příjmení Patáková.