Kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji je horší, prachu přibývá

Množství polétavého prachu v ovzduší v Moravskoslezském kraji opět vzrůstá. V pondělí dopoledne byla na některých místech mezní hodnota pro polétavý prach znovu i více než dvojnásobně překročena.

Ve středu má napadnout do šesti centimetrů sněhu, ve čtvrtek dva až 15 centimetrů, v pátek až 20 centimetrů. Podle meteorologů bude mráz i nadále přetrvávat, hrozí také náledí, zmrazky a sněhové jazyky. V noci na úterý mohou teploty poklesnout až na minus 19 stupňům Celsia, přes den pak vyšplhají na minus tři.

"Do úterý bude slabé sněžení spíše jen ojedinělým jevem, ve středu už bude sněžit místy a může spadnout nula až šest centimetrů," uvedl na svém webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve čtvrtek pak Česko zasype sníh, přibude až 15 centimetrů bílé pokrývky. Místy se mohou tvořit sněhové jazyky, od vyšších poloh i závěje.

Do pátku může napadnou až 40 centimetrů srážek. Na většině území přitom už nyní leží mezi 20 a 30 centimetry sněhu, na horách pak od půl metru do 130 centimetrů. Například pražská Libuš hlásí 17 centimetrů.

Sněhová nadílka se udrží, tento týden by podle předpovědi neměly teploty překročit bod mrazu. Přes den se rtuť teploměru může vyšplhat k až minus třem stupňům, v noci by však mělo být mezi minus šesti až minus deseti stupni.

A v noci na úterý hlásí meteorologové minus osm až minus 12, při zmenšené oblačnosti až minus 19 stupňů Celsia.

Příliv studeného vzduchu od východu způsobuje tlaková níže. Ochlazení je v Česku znát už od neděle. Nejnižší ranní teplotu naměřili v pondělí na Jizerce. Bylo tam -19,5 stupně.