Silničáři kvůli navátému sněhu ve čtvrtek uzavřeli dálnici D1 na severu Moravy. Neprůjezdná byla v obou směrech mezi 311. a 330. kilometrem. Uzavírka trvala zhruba do 13:00. Silničáři odstraňovali sněhové převisy na mostě u Hladkých Životic. Ve středu se v tomto úseku srazilo osobní auto s nákladním, při nehodě zemřely dvě ženy.

"V osobním voze cestovaly dvě ženy. Obě zemřely. Jejich auto ze zatím neznámé příčiny vjelo do protisměru, kde se srazilo s kamionem," řekl mluvčí novojičínské policie Petr Gřes. Nehoda se stala v úseku dálnice, kde byl zatím provoz spuštěn jen v jednom pruhu. Stavba druhého ještě nebyla dokončena.

Sněhové jazyky a závěje mohou řidičům v části republiky komplikovat jízdu až do pátečního večera. Vlivem silného větru se budou tvořit na jižní a střední Moravě a na Českomoravské vrchovině, varoval ve čtvrtek Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Vítr podle něj bude slábnout až v pátek ve večerních hodinách.

Vysoký stupeň nebezpečí závějí hrozí podle meteorologů ve středních polohách krajů Pardubického, Jihomoravského a Vysočiny. Se sněhovými jazyky by měli počítat obyvatelé Pardubického, Jihomoravského a Olomouckého kraje a Vysočiny. Výstraha v obou případech platí do pátečních 22:00.

Řidiči by proto měli při jízdě sledovat dopravní zpravodajství a omezit rychlost jízdy. V autě by měli mít sněhové řetězy a nářadí k případnému vyproštění vozidla.

Na druhou stranu mohou být spokojení lyžaři. V jednotlivých lyžařských střediscích leželo více než metr sněhu v Krkonoších ve Špindlerově Mlýně - Svatém Petru, na  Medvědíně - Horních Mísečkách a na Černé hoře. V Jeseníkách pak na Klepáčově a Přemyslově.

Nejvyšší vrstvu sněhu hlásil ve čtvrtek dopoledne šumavský Špičák. Pokrývalo ho plných 130 centimetrů.