Bývalá předsedkyně SNK ED Markéta Reedová povede pražskou kandidátku Věcí veřejných do podzimních komunálních voleb. Její ambicí je stát se primátorkou hlavního města.

Reedová dnes oficiálně vyplnila přihlášku do Věcí veřejných, členkou se stane po uplynutí měsíční čekací lhůty.

"Chci změnit způsob, jakým je Praha řízena," řekla Reedová. SNK ED opustila v pondělí. Kolegům ze strany však svůj záměr oznámila již v polovině ledna.

Ze SNK ED podle svých slov odchází v dobrém. "Vedení strany jsem převzala v době, kdy byla v krizi. Pomohla jsem ji pozvednout a nyní věřím v další dobrou spolupráci s Evropskými demokraty," uvedla Reedová.

Z SNK ED míří k Johnovi i další

"SNK ED opouštějí i další členové a míří do Věcí veřejných," prozradila Reedová. "Přijali naši nabídku směřovanou všem osobnostem Evropských demokratů, aby kandidovaly za naši stranu," řekl předseda Věcí veřejných Radek John. Podle něj není ke kandidatuře za jeho stranu nutné do ní přestoupit. "Stačí, když si členové SNK ED pozastaví členství ve své straně," vysvětlil John.

Kandidátky Věcí veřejných nejsou otevřeny členům všech dalších stran. Momentálně se mohou hlásit členové SNK ED a Alternativy, s nimiž se Věci veřejné dohodly na spolupráci již před zrušenými podzimními předčasnými volbami, zmínil John.

Reedová působila ve funkci náměstkyně pražského primátora od minulých voleb. V radě hlavního města měla na starost zahraniční politiky, evropské fondy a protikorupční opatření. V polovině prosince na svou funkci rezignovala, zdůvodnila to tím, že se jí údajně kvůli odporu ODS nepodařilo prosadit protikorupční strategii. Klub ODS, který má v pražském zastupitelstvu většinu, ale už dříve rozhodl, že chce Reedovou odvolat.

Na pražském magistrátu upozorňovala na některé problémy při zadávání veřejných zakázek, podle ní se tyto nedostatky projevily i v kritizovaném projektu opencard. ;Pokud se jí podaří získat primátorský post, ráda by bojovala s úplatky a byrokracií.

S příchodem Reedové získají Věci veřejné svůj první post v zastupitelstvu hlavního města. Zatím měly své radní pouze v Praze 1.

Věci veřejné jsou podle průzkumu společnosti STEM/MARK čtvrtou nejsilnější stranou v Praze. Svůj hlas by jim dalo 14,6 procenta obyvatel hlavního města, v Praze 1 dokonce 37 procent. Průzkumy do Poslanecké sněmovny přisuzují Věcem veřejným okolo čtyř procent hlasů. Strana má podle Johna nyní 960 členů a dalších 1400 čekatelů na členství. Od svého vzniku také založila 97 klubů po celé ČR.