Neparlamentní strana Věci Veřejné si věří. Po sněmovních volbách se prý pokusí uspět i na podzim v těch komunálních. To by jí ale mohla překazit ODS, která v metropoli vládne.

Občanští demokraté se bojí dopadů skandálů okolo magistrátu na voliče a nástupu TOP 09. Proto její lídři oživili plán, jak malé strany v komunálních volbách vyšachovat.

ODS uvažuje, že by Prahu rozdělila na několik volebních obvodů, hovoří se o pěti nebo sedmi. To by mělo jednoduchý důsledek – aby strana dosáhla na zastupitele, bude muset získat přes deset procent hlasů. Malé strany by tak mohly odejít s prázdnou.

Online rozhovor

On-line rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Josef
Zdravím Myslíte, že se lze v současné politické špíně etablovat a zároveň neumazat ?? Věřím , že jste čestný člověk ale budou tací i ostatní spolustraníci ?? Sázím píšťalku proti lokomotivě, že nebudou. Ať už dříve či později.
Dobrý den, zdravím všechny. Otázky rychle přibývají, a tak pomalu začněme s chatem. Důležité je, aby politická strana měla takové mechanismy, kterými sama kontroluje čistotu svých členů, a my jsme jediní, kteří je mají. Máme závazný a vymahatelný Etický kodex, který velí, že náš zastupitel nesmí hlasovat pro jakoukoli veřejnou zakázku, pokud je v konfliktu zájmů. To znamená, o zakázku se uchází kdokoli z jeho rodiny nebo sponzor strany. Ale hlavně: každý, kdo kandiduje za Věci veřejné, je srozuměn s tím, že máme vlastní agenty provokatéry, kteří mu mohou učinit korupční nabídku, a on je povinen ji ten samý den ohlásit vedení strany. Když to neudělá, loučíme se s ním. Stejný systém bychom chtěli nastavit v případě politiků a státních úředníků.
Radek John
Ola
Dobrý den, proč si myslíte, že by se vaší, zatím neparlamentní! straně mělo povést porazit ods, a to právě v praze, kde je tradičně nejsilnější? Díky, Ola
Dobrý den. Máme důkazy o tom, že ODS v Praze dramaticky ztrácí podporu voličů nejen kvůli skandálům typu Opencard. Podle dvou na sobě nezávislých průzkumů Věci veřejné jasně vítězí v PRaze 1, kde voliči ODS vyčítají dlouhodobě špatné hospodaření s majetkem obce, korupci, průtahy při privatizaci bytů a tak dále. Velmi silní jsme i na PRaze 5, kde otevřeně vystupujeme proti symbolu korupce - starostovi Jančíkovi. Velmi silní jsme i na Praze 2, 3, 11 a dalších. Konkrétní výsledky zveřejníme na tiskové konferenci ve čtvrtek 21. ledna.
Radek John
Gani
Dobrý den pane Johne, myslíte si, že Vás při nadcházejících volbách poškodí kauza s Vaší nemanželskou dcerou? Má Vaše strana šanci se dostat do poslanecké sněmovny?
Dobrý den. Na toto téma vznikl dokonce průzkum, ve kterém se 2/3 lidí respondentů shodlo, že to podporu Věcí veřejných neovlivní. Podle posledních průzkumů CVVM máme dokonce větší naději dostat se do PS, než Strana zelených nebo KDU. Přesvědčují mě o tom i lidé při besedách na mých každodenních výjezdech po celé ČR.
Radek John
Zuzana
Dobrý den pane Johne, jaký plán bude mít Vaše strana proti ODS a jejich plánu vyšachovat malé strany z komunálních voleb?
Dobrý den Zuzano. Z návrhu ODS jednoznačně čiší jejich nervozita. Volební inženýrství ODS nijak nemůže otřást pozicí VV v Praze. Máme již nyní vyšší podporu, než oněch uváděných 10%. Náš cíl v Praze není pouze dostat se do zastupitelstva, ale mít svého primátora. Náš kandidát bude jeden z nejpopulárnějších komunálních politiků v této zemi.
Radek John
JM
V jakém rozsahu a kde VV zveřejní svůj rozpočet za rok 2009? Pokládal by jste za překážku koalice s TOP 09 průběh jejího ustavujícího sjezdu, s manifestačními,jednomyslnnými výsledky voleb, ke kterým byli delegáti sjezdu svoláváni švarcenbergskou fanfárou, trubačem na lesní roh, ustrojeným za lesního adjunkta? Děkuji Vám za odpověď.
Výroční zpráva o hospodaření VV bude stejně jako každý rok od našeho založení předložena v Poslanecké sněmovně do konce března. K druhé části Vaší otázky: o koalicích mají rozhodovat postoje k řešení problémů, ne divadelní představení, které se nějaká strana rozhodne uspořádat pro své členy, pokud je to baví:)
Radek John
kolja
Zdravím vás, ale žádný dotaz na vás nemám - vaše strana mi nepřipadá nějak zajímavá - ani ve vás nevidím někoho, kdo by vnesl do politiky čerstvý vzduch a reálnou naději na změnu k lepšímu. Přesto dotaz posílám - za nás všechny, kteří se vás nepotřebují na nic zeptat. Pokud chcete i tak odpovědět, prosím. Vaši odpověď si přečtu.
B.T.
Dobrý den pane Johne, pokud byste se dostal s VV do parlamentu a následně uspěl i v komunálních volbách na Praze 5, kterému místu byste dal přednost? Děkuji za odpověď. BT.
Dobrý den, rozhodně si nemyslím, že je možné zodpovědně dělat práci poslanece i starosty najednou. Ale chtěl bych kromě práce v PS vidět do hospodaření na P5 z pozice zastupitele. Na P5 se totiž dějí věci! :(
Radek John
Ladislav Š.
Dobrý den, jak hodnotíte uplynulou vinařskou sezonu? Zdá se, že 2009 by mohl být dobrý ročník.
Dobrý den. Přeju to vinařům. Jiná věc je, že do republiky přijíždějí kamiony se stovkami tun hroznů z Maďarska, ze kterých se vyrábí tzv. moravské víno. A moravské vinaře to ohrožuje. Tomu bude třeba zabránit.
Radek John
Vilda
Pane Johne, vaše novinářská praxe je skutečně bohatá, mnoho věcí z prostředí politiky jistě znáte, proto by mě zajímalo, jestli hodláte těchto svých zkušeností náležitě využívat proti politickému zlořádu. Děkuji.
Survác
Pane John, v tomto státě je po dvaceti letech střídavých vlád ODS a ČSSD a oblbování lidí takový hnojník, že je opravdu poslední šance nápravy aby v parlamentu zasedli lidé, kteří si ještě tzv. "nezašpinili ruce". Dotaz : jak přesvědčít většinu nspokojených a nerozhodnutých aby takové strany dotlačili do Sněmovny.
Dobrý den. Jsme jediní, kdo má šanci dostat se do sněmovny, a přitom nejsme spojeni s žádnou korupcí, privatizačními skandály. A z besed, na které jezdím po celé republice, jasně vyplývá, že lidé už se nebojí volit dosud neparlamentní neušpiněnou stranu. Každý hlas, který dáte ODS, ČSSD nebo TOP09 je hlasem ztraceným pro změnu poměrů v ČR. A tohle chápe stále více lidí.
Radek John
Honza
Dobrý den! Kdy jste se o straně Věci veřejné poprvé dozvěděl? Je zajímavé, že se o ní mnohdy hovoří jako o nové straně, ale na Praze 1 působí snad už 8 let.
Dobrý den Honzo. VV znám už dlouho, ještě z doby, kdy jsem působil jako novinář. SLedoval jsem, jak bojují za poctivé občany P1, proti korupci, proti vylidňování centra. Už tehdy mi to bylo sympatické.
Radek John
Radek Baštinec
Připadá mi, že lidé jsou zoufalí arogancí a bezohledností velkých stran, které žijí díky korupci a nemíní na tom z principu nic měnit. Jak přemluvit voliče, aby volily zrovna Vás a ne jakoukoli jinou menší stranu? Přeji Vám minimálně 10% v příštích volbách :}.
Dobrý den. PRotože jsme podle průzkumů jediní z tzv. menších stran, kteří mají šanci se do PS dostat. Našimi návrhy protikrizových opatření, které netahají prostřednictvím daní peníze z kapes poctivě pracujících, se inspiruje i Fischerova vláda, takže je zřejmé, že máme ČR co nabídnout.
Radek John
Paul
Dobry den, jak se Vaše strana staví k faktu, že jsme prakticky jedinou zemí EU a ojedinělou zemí v rozvinutém světě, kde je možné v restauracích obtěžovat hosty a personál kouřením? Vliv fy Philip MOrris je patrný a řekl bych i skandální. Podpoříte v případě úspěchu co nejrychlejší úplný zákaz kouření v restauracích a barech? Nebo budete jako ODS tvrdit, že poškozovat okolí pasivní kouřením je svoboda a ochranu hostů a zaměstnanců hospod ponecháte v rukou majitelů restaurací??
Bitto,Londýn
Dobrý den.Chtěl bych se zeptat,proč se o vás (o straně VV) tak málo mluví,píše ve sdělovacích prostředcích?Myslím si,že každá strana je tak velká jak moc o sobě dává znát.Držím vám palce a přeji hezký den.
Dobrý den do Londýna. Před předčasnými volbami ve sdělovacích prostředcích téměř bezezbytku platilo pravidlo, že o neparlamentních stranách se nemluví. Teď už se to musí změnit. Když jsme před půlrokem přišli s návrhem daňové amnestie, která by přinesla peníze do státní kasy a české ekonomiky, až na jednu výjimku to média ignorovala. Před týdnem s tímto návrhem přišel ministr Janota a noviny byly daňové amnestie plné. Sledujte náš web, naše inzeráty, časopis Pražan a časopis Věci Veřejné. Dáváme o sobě vědět a rozhodně se nevzdáme.
Radek John
miky
vážený pane Johne, se kterou politickou stranou by VV byly ochotni jít do koalice? Které strany jsou pro vás naopak nepřijatelné?
Karel Sládek
Pěkný den! Nedávno jsem slyšel o nějaké vaší bulvární aféře, která se ale politiky netýká. Tak jsem vám pouze chtěl vyjádřit podporu a vzkázat, že nemá smysl reagovat na články o vašem soukromí. Zbytečně tak dáváte bulváru větší význam, než má. Jinak vám přeji mnoho štěstí ve volbách, ať se daří. Karel Sládek
Dobrý den. Děkuji za podporu, také Vám přeji mnoho štěstí.
Radek John
Pepa
Dobrý den Radku, zajímá mě taková trochu filosofická otázka: Myslíte, že rozum a chtíč mohou zůstat v opozici natrvalo? Děkuji za odpověď.
Michal
Dobry den, jaky mate nazor na legalizaci ci dekriminalizaci marihuany?
Máňa
Přeji hezké dopoledne! Jako novinář jste se pohyboval v různém prostředí a mě zajímá, jestli jste někdy okusil nějakou z návykových látek.
Když jsem psal knihu Memento, považoval jsem za povinné zkusit účinky drogy, abych věděl přesně, o čem je řeč, a nepublikoval bláboly. Ovšem nikdy s narkomany, nikdy to, co tady vyrábějí, a nikdy s jejich nádobíčkem.
Radek John
Helena M.
Dobrý den, jste nějak příbuzný s Radkem Johnem, biologem, který přispívá do Reflexu?
Dobrý den, kupodivu vůbec:). Chtěl bych být příbuzný s malířem Jiřím Johnem, ale to se mi bohužel také nepodařilo:)
Radek John
Miroslav K.
Vážený pane Johne, co si myslíte o kolegyni novinářce Janě Bobošíkové? Věříte jí její výroky o tom, že ji bylo nabízeno 50 milionů Kč za to, aby odstoupila z voleb do evropského parlamentu? Miroslav K.
Dobrý den. NE. Kdyby to byla pravda, měla to nahrát a zveřejnit důkaz. Pomohla by tak k očistě české politické scény.
Radek John
Janča Nová
Dobrý den, kterého svého dosavadního díla (romány, scénáře, reportáže…) si ceníte nejvíc?
Dobrý den. Kniha Memento se v anketě Kniha mého srdce umístila mezi stovkou nejoblíbenějších knih z celého světa, takže vy jste rozhodli a mne to hřeje.
Radek John
Vašek
Pane Johne, vrátil byste se ještě někdy do televize jako investigativní novinář? Vašek
Dobrý den. Investigativní novinář má tu nevýhodu, že může věc pouze zveřejnit, a ona pak stejně vyšumí, když nic nedělá policie a soudy. Výhodou politika je, že může s podporou voličů měnit nefunkční nebo korupci podporující systém, aby už k takovým věcem nedocházelo. Návrat k investigativní žurnalistice by tedy pro mě byl už krokem zpět.
Radek John
Balvan
Pane Johne, pracujete v soucasne dobe na nejakem scenari?
Dobrý den, dva scénáře jsou v přípravě. Ale v supervolebním roce na ně rozhodně čas mít nebudu.
Radek John
Martin
Dobrý den, vystupujete jako "nový typ" politika, který jde uklízet po svých předchůdcích a je spravedlivý a nezkorumpovaný. Nezlobte se, ale to vám máme věřit? S vašimi kontakty a dosavadní kariérou? Proč?
Dobrý den. Věřte jenom těm politikům, kteří prosazují systémové změny k zastavení korupce a rozkrádání státního majetku. Pro ilustraci: V žebříčku korupce Transparency International jsme na úrovni rozvojových afrických zemí a trend posledních let je sestupný. Můžete tedy věřit našim současným parlamentním politikům, kteří na tuto úroveň naši zemi dostali?
Radek John
Martin
Dobry den, jsem vysokoskolsky pedagog a zajima me, jak budete resit katastrofalni stav nasich vysokych skol, zejmena jejich soucasne mnostvi (kolem 70 vysokych skol). Myslite si, ze je mozne vzdelavat na univerzitni urovni 60% populacniho rocniku? Slysel jste nekdy o Gaussove krivce? Rada vysokoskolaku se tak stava pro spolecnost spise nebezpecim. Vyucuji matematiku. CO budeme delat s architekty, kteri nedokazi spravne interpretovat staticky vyzkum, natoz sami provadet vypocty? Co s uciteli, kteri nerozumi svemu oboru? Nebo lekari? To je v praxi zamestnavatel vyzkousi a kdyz poskodi dusi zaka ci zdravi pacienta, tak je pak propusti, aby si to selektoval trh? Prosim, zasahnete!
Eva
Dobrý den, koukala jsem na vaše stránky a všimla jsem si Akademie Věcí veřejných. O co přesně jde? Díky
Dobrý den. Jedná se o vzdělávací program pro budoucí politiky VV. Chceme, aby Věci veřejné v politice zastupovali lidé, kteří rozumějí veřejné správě, tvorbě zákonů, umějí komunikovat s médii i občany a srozumitelně vysvětlovat svoje vize. Akademie bude zahájena 1. února a k dnešnímu dni evidujeme přihlášky několika stovek zájemců. Další zájemci se však stále ještě mohou hlásit, více na www.veciverejne.cz.
Radek John
Samr
Dobrý den, Rád bych se zeptal jaký má Vaše strana dlouhodobý program? Kde vidíte ČR za 10-15-20 let? Jakým směrem by se měla ČR vydat? Kde začít? Jakým směrem směřovat investice? Ve vašem programu jsem našel jen "populární" témata, která nepokryjí ani jedno celé volební období(vyrovnaný rozpočet neberu jako dlouhodbé téma, protže to má ve svém programu snad každá strana) Děkuji
Hela
v případě vašeho úspěchu v poslanecké sněmovně,šla by vaše strana do koalice s ČSSD?
Petr
Dobry den, chtel jsem se zeptat, jestli Vas podporuje majitel Student Agency. Je mozne, ze utvorite volebni koalici s pani Bobosikovou?
Dobrý den. S majitelem Student Agency jednáme a velmi si rozumíme v názoru na boj proti korupci. V našem programu je už dlouho podpora konkurence v železniční dopravě. Takže by bylo divné, kdybychom si s panem Jančurou nerozuměli. A co se týká paní Bobošíkové: V programu paní Bobošíkové vidíme jen řadu populistických výkřiků, navíc její preference jsou méně než 1%.
Radek John
Michal
Dobry den, jsem nespokojeny volic pravice. Jak byste me presvedcil, ze mam volit VV? Dekuji.
Dobrý den. Podívejte se na náš program na www.veciverejne.cz. Navrhujeme například, jak přivést do státního rozpočtu stovky miliard, aniž bychom tahali další peníze i z Vašich kapes. Máme nejlepší program boje proti korupci. Prosazujeme zastavení rozkrádání státního majetku ve veřejných zakázkách. Ročně se tu v těchto zakázkách rozděluje 800 mld korun. Statistika říká, že 30% je nadhodnoceno a tudíž rozkradeno. Když tomu zabráníme, nemáme schodkový rozpočet.
Radek John
Standa
Zdravím, slyšel jsem že plánujete změnu názvu strany na Věci veřejné s Radkem Johnem. Tenhle nápad se mi moc líbí a snad to stranu zviditelní a pomůže prorazit. Dlouho jim fandím a Vám díky že je podporujete!! Držím palce :)
Dobrý den Stando. Návrh vychází z toho, že spojením značky Věci veřejné se jménem Radka Johna na volebních lístcích a v průzkumech výzkumných agentur se zvýší šance na lepší volební výsledek VV. Do voleb půjde cca 40 stran, lidé, kteří se politikou dnes a denně nezabývají, často nevědí, která osobnost je spojena s kterou stranou. Nyní o tom probíhá vnitrostranické referendum. Jsem ten poslední, kdo by toužil po kultu osobnosti a ti, kdo podporují VV, musí sami říct, jestli lepší volební výsledek stojí za tuto změnu.
Radek John
Novák
Dobrý den p.John, držím palce ve volbách a doufám že se Vám i kolegům ve Vv podaří stát důstojnou alternativou zprofanované a víceméně už nevolitelné ODS. Snad se Vám podaří vrátit české politice důstojnost a její pravý smysl.
Pane Nováku, díky za podporu. O tom rozhodnete i Vy volbách. My pro to děláme všechno.
Radek John
Petr
Pokusíte se v případě volebního úspěchu dosáhnout takové změny v ústavě, které umožní větší politickou soutěž?
Pavel Kabátek
Dobrý den. Jakou stranu by jste volil z konkurenčních politických stran, respektive se dotazuji, se kterou stranu či politické uskupení považujete za nejvhodnějšího koaličního partnera? Také bych se chtěl zeptat, jakou představu máte o změně volebního zákona, aby byla konečně ukončena mnohaletá patová situace v PS ČR?
Pane Kabátku, dobrý den. Patovou situaci zapříčiňuje současný poměrný volební systém. Ten znemožňuje nalezení akceschopné vlády a podporuje přeběhlictví. My prosazujeme změnu volebního systému směrem k většinovému. Lidé by měli mít možnost vybrat si osobnosti a ty by měly mít větší osobní zodpovědnost. Prosazujeme také odvolatelnost politiků například při prokázané korupci. My si i ve většinovém systému věříme, protože my takové osobnosti máme.
Radek John
Lukas
Dobry den, dekuji za Vase dotazy. Velice se mi libi program TOP 09. Myslite si, ze dokazete najit nejaky programovy prunik s jejich prioritami? Co si myslite o jejich vuli zastavit zadluzovani statu?
Dobrý den. Takové vůli nevěřím, politici této "nové" strany (Kalousek, Šustr,...)nesou osobní zodpovědnost za současný stav naší země. V pořadu Na vlastní oči jsme o panu Kalouskovi točili mnohokrát. Vyhledejte si, jak na ministerstvu obrany probíhala například zakázka na padáky, jejímž výsledkem bylo několik mrtvých parašutistů, a přesto stát musel za tyto nefunkční padáky platit desítky milionů. Podívejte se, jak se přezbrojovaly tanky. Podívejte se, jak se prodávala kasárna (dnešní Palladium) v Praze. Na internetu najdete dost informací.
Radek John
M58
Podvadel jste svoji zenu. Jak mam vedet, ze nepodvete i me, kdyz Vas dam svuj hlas?
Olda
Dobrý den Domácí bere už opravdu hrozný nájemný a nám táhne okny. Teď v zimě je to strašný. Můžeme si o "provětraný" peníze snížit nájem? Někde jsem četl, že když je uložíme do notářský úschovy, tak na nás nemůže.
Dobrý den. Zavolejte na naši bezplatnou poradenskou Zelenou linku (800 879 709), naši odborníci tu poskytují sociální a právní poradenství. S obzvlášť složitými případy je možné přijít každý čtvrtek odpoledne do naší občanské poradny v Praze 5. Jsme jediná strana, která tohle pro lidi dělá. I tady naplňujeme naše heslo "Náš program jste vy". Protože náš čas již vypršel, děkuji všem za jejich otázky a omlouvám se, pokud se na někoho nedostalo. Odjíždím na besedu do Prachatic. Místo konání: Penzion Dřípatka, začátek v 17 hodin. Srdečně vás všechny zvu. Váš Radek John
Radek John