Náměstkyně pražského primátora Markéta Reedová (SNK ED) v úterý sama odstoupí z rady hlavního města Prahy. Oznámila to v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. Odejít chce z toho důvodu, že se jí nepodařilo prosadit protikorupční strategii. Už dříve uvedla, že pokud nebude dokument do konce roku schválen, rezignuje.

Reedová kritizuje projekt opencard jako příklad neprůhledné politiky a důsledek prostředí, které svádí ke korupci. Měl by se podle ní zastavit. Politickou odpovědnost by měl z neúspěšného projektu vyvodit mimo jiné náměstek Rudolf Blažek (ODS), míní Reedová.

Radní Reedová má v radě na starosti především evropské fondy a zahraniční politiku. Dlouhodobě se snaží prosadit různá protikorupční opatření. Podle některých zastupitelů ODS Reedová vypracovala nekvalitní protikorupční strategii, kterou chtěla za každou cenu prosadit.

Podle auditu si projekt opencard vyžádal do poloviny tohoto roku náklady ve výši 888 milionů korun, příjmy ale byly nulové. Panují podezření, že se peníze utopily v nejasných veřejných zakázkách. Karta funguje jako tramvajenka, průkazka do knihovny a je možné s ní platit parkovné.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
josepi
Dobrý den. Čím to,že jste se probrala tak najednou ? Dokud to nevyhrabal tisk, vážnější připomínky jste neměla hlasovala s ODS. Nebo se mýlím ?
Dobrý den, nejprve se musím omluvit, máme technické problémy s připojením. Ale snad už to bude fungovat. Tak tedy k otázkám..:-) Neprobrala jsem se až nyní, jenom nebylo v médiích tolik vidět, že jsem byla členkou Rady, která tzv. dělala problémy, ptala se na věci, nesouhlasila, polemizovala a podobně. A vedle toho jsem poctivě makala na tom, čeho jsem chtěla dosáhnout: prosadila jsem Protikorupční portál – v roce 2007, pak nastal téměř dvouletý boj za aplikaci Zakázky pod lupou, aby měla veřejnost informace o zakázkách, které vypisuje magistrát. Ano, je to neuvěřitelné, zvenku to vypadá jako laxní práce, ale na úřadě je to neskutečný úspěch. Se Zakázkami pod lupou jsem stále prakticky proti všem! Podařil se mi také prosadit unikání projekt Mapa korupčních rizik a vše jsem chtěla korunovat Protikorupční strategií. Tu jsem na Radě předložila nikoliv nyní, ale již v červnu. Od té doby mám velké pochybnosti, zda v Radě mám své místo.
Markéta Reedová
Miroslav H.
Vážená paní náměstkyně, jistě si uvědomujete, k čemu může Váš dobrovolný odchod protistraně posloužit.. Ale to je věc Vašeho rozhodnutí - volby. Mnoho Pražanů bude jistě v souvislostech zajímat - jaký smysl vlastně měla Vaše tříletá snaha... Ono totiž už není tajemství, že lze soudně žalovat rozhodnutí kolektivů (zastupitelstev) "přes něž prý nejede vlak" jsou-li učiněna v rozporu se zákonem resp. na základě nepravdivých informací předkladatele návrhů... V současné době probíhá příprava nového Územního plánu Prahy. Vy přece nemůžete nevědět, že konečná rozhodnutí dělá celé ZHMP (70 členné)- z něhož většina zastupitelů vůbec neví k čemu zvedá ruku!!! Za rozhodnutí /hlasování v celku / bez možnosti zkoumat jednortlivosti dochází už po léta ke korupčním praktikám... Kdo, se alespoň hodlá na tyto neřádstva poukázat n veřejnosti - když jste to "zabalila"?
Já ale neocházím z politiky! Zůstávám v Zastupitelstvu hl. m. Prahy v opoziční lavici. A hodlám tuto práci dělat velmi důsledně. Ohledně času na přípravu k věcem jako je Územní plán a jiné: často dostane člověk takto kompletní návrhy den dva před rozhodováním nebo dokonce přímo na stůl, i když je členem Rady. Je nemožné se kvalitně připravit a návrh prostudovat. Stávalo se mi to často - možná to bylo tím, že vládnoucí strana si takové materiály předjednávala na jiných fórech. Proti takové praxi jsem se sice snažila vystupovat, ale marně.
Markéta Reedová
König Petr
Paní radní,jestliže je pravda že ryba smrdí od hlavy,vysvětlete mi prosím jakto že pan Bém v klidu ustojí všechno.Skandály s jeho lobováním v Pardubicích, opencard, spojení s Jančíkem, provaly s Blankou,hrůznosti v dopravě,vydírání obchodníků na Praze 1 a jiné machinace.Kdo a proč toho člověka drží ve funkcích. Děkuji König
Voliči - věřte nebo ne. Pavel Bém a jeho ODS získala v minulých volbách 54 procent hlasů. Další volby jsou na podzim 2010. Jsem velmi zvědavá, jestli i v tomto klání bude platit, že by Pražáci zvolili i tenisovou raketu pana prezidenta. Já budu každopádně kandidovat jako alternativa ODS i ČSSD.
Markéta Reedová
Josef Smrk
Dobrý den, mám jednoduchou otázku: Vaše názory a odhodlání jsou mi sympatické, jak ale můžu pomoct tomu, abyste zůstala v politice? Chtěl bych, abyste mohla kandidovat - nejlépe ve volbách do pražského zastupitelstva.
Kromě toho, že nesmíte zapomenout jít k volbám:-), mi prosím napište na reedova@volny.cz nebo sledujte mé webové stránky www.reedova.cz. Jakákoliv pomoc je vítána. Je jasné, že mám šanci uspět nejen díky dobrému programu, ale také díky tomu, že budu v příštím roce vidět.
Markéta Reedová
Michal P.
Mám jen jediný dotaz. Jak Vám mohu pomoci v boji proti rozkrádání?
Děkuji Vám hlavně, že pomoc nabízíte. Napište mi prosím na reedova@volny.cz. Někdo mi nabídl tzv. fan-page na Facebooku, jiní mi vyjadřují podporu. Všeho si cením, každému ráda odpovím. Každý nápad a pomoc vítám! Fakt!
Markéta Reedová
Jan Malý
Mě by nejvíce zajímalo, proč odstupujete? Opravdu jste si sehnala lépe placenou práci nebo vám někdo vyhrožoval, ať už přímo nebo skrytě???
Ani jedno, ani druhé. Bude to znít možná jako fráze, ale proč by v politice nemohla působit osoba, která má nějaké zásady. Chtěla jsem od počátku něco prosadit. Věděla jsem, že to bude i za cenu kompromisů. Něco se povedlo. Znínila jsem to v předchozí odpovědi. Takže jen přidám: nastavila jsem transparentní a férové čerpání evropských fondů. Podívejte se do ostatních krajů, jestli je to automatické. Pak ovšem přišla chvíle, kdy jsem narazila na zeď, kterou nešlo prorazit. Půjde to až ve chvíli, kdy se nebudu opírat o pětiprocentní voličskou podporu, ale o několikanásobnou... Proto odchází, myslím, že důstojně, aniž bych své vize vzdávala.
Markéta Reedová
Beda
Kolik bude auditu OpenCard? Dokud se nebude libit p. Bemovi? Pokud prvni audit obsahoval chyby a byl spatny, doufam, ze ho nikdo neprevzal a ty dva miliony firme nezaplatil, pokud neodvedla dobrou praci! Alespon byla ta firma duveryhodna. Jak je mozne zadat dalsi audit firme e-Fractal, kdyz se jedna o IT firmu, zda se bez auditorskych zkusenosti? To tomu auditu budeme vice verit nebo na zaklade ceho ocekavame, ze od teto firmy bude audit kvalitnejsi s mensim poctem chyb? Dekuji za odpoved a pekny den...
Takové otázky jsem kladla také.:-( Druhý audit není třeba. Je třeba zabývat se prvním auditem a vyvodit z něho zásadní důsledky - rozdat výpovědi a odvolat politiky, kteří se zkompromitovali. Mimochodem, zajímalo by mě, co se stane, pokud bude druhý audit přesně opačný... Kdo bude mít tedy pravdu? Rozhodne třetí audit? :-)
Markéta Reedová
Robert Urban
Vážená paní náměstkyně. Rád bych se Vás zeptal, zda nevnímáte odchod z magistrátu jako svým způsobem únik. Pokud je mi známo byla jste v čele protikorupční strategie na Magistrátě, vyzvala jste radního k odstoupení. To Vás vydírají nebo co ? Apropo, přijde mi, že lze chápat současnou kauzu Opencard jako selhání protikorupční strategie za kterou jste byla zodpovědná. Tak jak to je ?
Není to únik a Opencard není selhání mojí strategie. Ta totiž nebyla přijata, i když jsem ji předložila v červnu. Pokud by byla, dovolím si tvrdit, že by projekty jako je Opencard v Praze nemohly ani vzniknout... Docela mě rozesmálo, že někteří bezejmenní zastupitelé za ODS považují strategii za nekvalitní. Před třemi týdny se na její a mou podporu obrátily na primátora Transparency International, Oživení a Otevřené společnost. Všechny považují mou strategii za kvalitní. Já jsem na jejich výzvu reagovala jasným prohlášením: pokud Rada hl. m. neschválí tuto strategii do konce roku, odstoupím, protože je jasné, že se radnice touto cestou prostě nevydá.
Markéta Reedová
dino
Vážená paní Reedová, pražská radnice svými projekty (Opencard, tunel Blanka, další velké stavby, tunely, obchvaty atd. ..) a podobnými plánovanými zkorumpovanými akcemi, pro které nyní chystá snadnou cestu v právě schvalovaném Územním plánu Prahy, již příliš negativně zasahuje do podoby Prahy a života jejích obyvatel. Myslíte si, že je ještě možné tento vývoj zvrátit? Je reálná šance, že by se to po příštích volbách mohlo změnit? Obávají se současní radní takovéto změny, nebo považují svoji pozici za neotřesitelnou. Děkuji, a je mi líto, že odcházíte.
Já opravdu nesdílím hodnoty ODS co se týče rozvoje hlavního města. Ve volbách na podzim 2010 chci nabídnout svou vizi, jak by měla Praha fungovat. V kostce řečeno, já vidím Prahu jako město pro kvalitní život, kde developeři nezničí každý kousek zeleně. Prostě méně betonu, více zeleně, více služeb, více toho, co je důležité pro snesitelnější život ve velkém městě. K tomu profesionálně fungující úřad, kde není prostor pro kmotry. Na několika řádcích to zní možná banálně, proto počkejte prosím na kompletní program.
Markéta Reedová
Lukáš Obdržálek
Dobrý den. Zajímalo by mě, jaké konkrétní důvody radní uvedli pro neschválení Protikorupční strategie. Já to považuji za naprosto zásadní a nezbytnou součást legislativy města a nedovedu, nebo nechci, si představit důvody, proč byla tato strategie odmítnuta. Děkuji, Lukáš Obdržálek
Z obou jednání Rady, kde nebyla schválena, mám doslovný záznam. Znovu a znovu si ho přehrávám a věřte nebo ne, stále nejsem schopna najít jediný věcný argument proti strategii. Mám z toho pouze pocit, že boj proti korupci kolegy z ODS vlastně děsí, případně vůbec nezajímá.
Markéta Reedová
Beda
Kolik bude auditu openCard? Kdyz nebyl prvni audit v poradku, tak ho magistrat neprevzal a hlavne nezaplatil? Jak muze byt dalsi audit zadan firme e-Fractal, kdyz jde o IT firmu bez auditorskych zkusenosti? Dekuji za odpovedi, pekny den
To už jsem odpovídala. Každý další audit je plus mínus nesmyslný.
Markéta Reedová
Franta, Praha Žižkov
Vážená paní náměstkyně, ve svých vyjádřeních dáváte "politickou" vinu za celou situace okolo open karty nám. Blažkovi. Nic proti tomu - svou vinu jistě 3 letým zprodlením nese také. Ale podle mých informací u toho v době podepsání nevýhodné smlouvy nebyl. A právě "díky" této smlouvě jsou všechna pasiva smluvního vztahu na straně města Prahy a proto asi mohla být podepsána pouze "pomocí" korupce. Ten kdo jí podepsal tedy musí nést HLAVNÍ POLITICKOU ODPOVĚDNOST. Nebyl to náhodou primátor Bém ? Jestli ano - proč o něm mlčíte? Děkuji za odpověď
Nemlčím. V té době jsem byla v opozici (byla jsem proti tomuto projektu) a já opravdu přesně nevím, jak to měli v Radě rozděleno. Každopádně, všechno podepsal tehdejší šéf IT odboru Seyček. U něho bych posuzovala hnedle trestněprávní odpovědnost. Tento člověk podle evidence zaměstnanců pracoval na odboru IT do června tohoto roku! Pan náměstek Blažek s tím měl jistě možnost něco dělat. Tento odbor pod něho přímo spadal.
Markéta Reedová
Petr Káša
Co pan Pergl jeste vybira penize z mestskych firem pro pana namestka Blažka ?
To je otázka na pana 1. náměstka Blažka. Pro mě nevybírá nikdo nic.
Markéta Reedová
Milan Malý
Dobrý den, rád bych se zaptal na trošku jinou věc. Kolik stál daňové poplatníky nápad s olypiádou? Kdo stojí za "Pražskou olympijskou"? Co dělá tado "firma" teď a co s ní bude. Děkuji za odpověď. Milan Malý
Stála mnoho desítek milionů. Byla jsem jedinou členou Rady, která byla hlasitě proti takové megalomanské šílenosti. Pražská olympijská je snad už v klinické smrti.
Markéta Reedová
Vlasta Neumann
Skutečně si pan Dr. Pergl chodi pro desátky pro p. Mgr. Rudolfa Blažka do společností spoluvlastněných městem ?
Opravdu nevím, za mnou nikdo nechodil.
Markéta Reedová
dino
Dobry den, pani Reedova. Je mi lito, ze odchazite. Prazsky magistrat svymi korupcnimi projekty jiz velmi negativne zasahuje do podoby Prahy a zivota jejich obyvatel. Nejen projekt Opencard, ale hlavne velke stavebni projekty, megalomanske tunely skrz Prahu, obchvaty za predrazene penize. Dalsi si pripravuji v prave schvalovanem Uzemnim planu Prahy. Myslite si, ze je moznost, ze se tento vyvoj nekdy zvrati a tito lide budou potrestani? maji strach nebo jsou si zcela jisti svoji pozici? Dekuji.
Už jsem na to odpovídala.
Markéta Reedová
E. Novotna
Dobry den pani radní , Janoušek , Hrdlička , Pergl na radnici parazituje pěkná svoloč . Ani se nedivím , že odcházíte . Přijala by jste funkci radní po Vašich současných zkušenostech znovu ?
Ano, ovšem jedině za zcela jiného rozložení sil v zastupitelstvu. Fakt věřím tomu, že by se každý člověk měl v jisté fázi svého života věnovat věcem veřejným - ne jako byznysu, ale tomu, aby změnil něco k lepšímu. Nepřišla jsem do politiky po škole, podnikala jsem, pracovala jsem v zahraničí... Nejsem tedy nějaká rychlokvaška politického sekretariátu.
Markéta Reedová
Marek Skalka
Dobrý den, je fajn, že držíte slovo, ale na druhou stranu teď už nic z Radnice neprosákne, OpenCard se zamete pod koberec (odnese to jen nějaká velmi malá rybka, případně někdo nepohodlný - jako třeba vy?), a rozkrádat se bude vesele dál. Když už není zastání u soudů, policie... prostě se ve společnosti vytratila víra v lepší zítra, tak je škoda, že odcházíte. Opravdu absolutní moc tak moc korumpuje, nebo je na podobný věci náchylná hlavně ODS? (Nejsem jejich volič, bližší mi je jiná strana, která se do PČR minule nedostala.) Díky za odpovědi.
Myslím, že takový pocit má hodně lidí. Ale je to před každými volbami stejné - média začnou psát, že vše je bojem ODS a ČSSD. Obě strany to podporují stamilionovými výdaji na kampaň. A média nezapomenou dát prostor oslům, kteří tvrdí, že hlas pro menší strany je vyhozený. Někteří si říkají dokonce politologové... Pak vyhraje jedna nebo druhá partaj a začne vše nanovo. Začne se psát, jak je hrozné, že nám vládne otevřená či skrytá velká koalice.
Markéta Reedová
xxy
Kolik dnů ještě povládne ODS v Praze?
To vím téměř přesně - do voleb na podzim 2010. Pak záleží na voličích.
Markéta Reedová
Mila Jichova
Slysela jsem ze nejvic penez z Opencard vytuneloval famulus namestka Blazka pravnik Robert Pergl , je to pravda?
Snad ne... zeptejte se na to pana Blažka.
Markéta Reedová
Pepa
Jak je možné, že pražský primátor a někteří radní už nesedí v policejní vazbě?
On je snad někdy někdo za něco vyšetřoval? Já sama si můžu stěžovat jen na to, že odmítli boj proti korupci. Ostatní je věcí policie, jen na spekulace nedám.
Markéta Reedová
Procházka Vl.
Ve vší úctě, kde najednou ta odvaha, když to už málem nebylo, a kdo nabídl úkryt, když z tepla se chystáme do mrazivé Prahy. JO, jo, komu se chceme najednou líbit.
Otázka mi nepřijde srozumitelná. Pokud byste si vyhledal cokoliv, co jsem říkala (třeba na www.reedova.cz), zjistíte, že jsem názorově konzistentní. A je jedno, zda jsem v pozici nebo opozici.
Markéta Reedová
Jiri Kopecky
Proc to te zkorumpovane a hanebne klice ktera uz nevi kde by se jeste "nacpala" chcete takhle usnadnit? Vzdyt i CT si z toho udelala dalsi vecernicek na pokracovani...
Neusnadňuji nikomu nic. ODS má nadpoloviční většinu zastupitelů. To znamená, že si může vládnout naprosto sama. Na počátku pozvala do Rady i jiné strany, teď to chce změnit. A já taky (já kvůli nepřijaté strategii boje proti korupci). Sešlo se to téměř ideálně..:-)
Markéta Reedová
petr libeňský
Mate zkusenost, ze by vas kolega ze Strany zelenych Petr Stepanek byl rebel? Podle mne je ta kritika, kterou mu adresoval predseda klubu ODS Zdarsky, naprosto mimo.
Myslím, že kolega Žďárský musel nad důvody dlouho přemýšlet. Je jasné, že cílem bylo mé odvolání. U kolegy Štěpánka si nejsem jistá. Děkuji všem za otázky a za pozornost, případně podporu, kterou mi vyjadřujete. Pěkný zbytek dne a krásné vánoční svátky přeji, Markéta Reedová
Markéta Reedová

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist