Žáci, kteří míří na střední školy, si letos možná naposledy budou moci podat k přijímacím zkouškám až tři přihlášky. Ministerstvo školství totiž v připravované novele zákona o školách počítá se snížením počtu přihlášek na dvě, informovaly v pátek Lidové noviny. Současný zákon přitom platí teprve rok.

K chystané změně vede úřad analýza, podle které je proti stávajícímu způsobu přijímacího řízení 80 procent středoškolských ředitelů - ti kritizují příliš náročné administrativní postupy, které s možností podat tři přihlášky souvisejí. "Mezi ně patří třeba zasílání písemných informací o přijímacím řízení do vlastních rukou, ale i vše, co souvisí s agendou zápisových lístků," uvedla mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová.

Ministerstvo také tvrdí, že si většina žáků stejně v minulém roce více než dvě přihlášky nepodala.

Podle LN je návrh novely zákona již hotový a v nejbližší době by měl být předložen poslancům.

Psychologická náročnost pro žáky

Naopak spokojeni se současným stavem jsou rodiče a samotní uchazeči o studium. Podle analýzy se jim líbí, že díky většímu počtu přihlášek mají větší možnost se strategicky rozhodovat. Oceňují i snížení psychologické náročnosti pro žáky, která s možností podat více přihlášek klesá.

Zásadně proti návrhu ministerstva je ODS. "Rozhodně takovýto návrh nepodpoříme," uvedl školský expert ODS Walter Bartoš.

Podle stínového ministra školství Jiřího Havla z ČSSD není toto téma největším problémem vzdělávání. Sám Havel by však byl nejraději, kdyby se vrátil systém jedné přihlášky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist