Stát Izrael vyhostil českou aktivistku. Evu Novákovou imigrační policie zadržela v noci na pondělí na západním břehu Jordánu v jejím bytě a po výslechu ji vyhostila ze země. Oficiální důvod zadržení podle ní byl, že pobývala v zemi bez platného víza. "Vízum mi skončilo někdy v září," přiznala na letišti.

"O vízum jsem si zažádala, Izrael ovšem systematicky brání v pobytu a přístupu na území všem, o kterých má podezření, že podporují nenásilné hnutí Palestinců proti okupaci," uvedla Nováková v on-line rozhovoru na serveru iHNed.cz.

Aktivistka prozradila důvody, proč v zemi zůstala i po vypršení povolení. Jedním z důvodů byl politický protest. Území podle ní patří Palestincům a Izrael nemá právo kontrolovat víza na cizí půdě.  

Úkol: Informovat svět 

"Sice jsem nelegálně pobývala v Izraeli, ale Izrael nelegálně okupuje palestinská území a nelegálně mě tam zatkli," argumentovala.

Osmadvacetiletá žena na palestinském území působila v rámci hnutí International Solidarity Movement (ISM) a podle svých slov podávala světu informace o dění v oblasti a podporovala rodiny vysídlených Palestinců. Do země odjela po loňském ozbrojeném konfliktu Izraele v pásmu Gazy. 

"Myslím, že dnes je potřeba se soustředit na vyřešení konfliktu v současné situaci," odpověděla na dotaz. "Přes to všechno, co Palestinci zažívají ze strany Izraele, jich drtivá většina podporuje nenásilné hnutí proti okupaci," dodala. 


Na vše kolem vyhoštění a života mezi Palestinci jste se ptali Evy Novákové v on-line rozhovoru ve středu od 10 do 11 hodin.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Petr Malý
Dobrý den, proč jste si nezažádala o nové vízum a pobývala na území nelegálně??? Díky
O vizum jsem si zazadala, Izrael ovsem systematicky brani v pobytu a pristupu na uzemi vsem o kterych ma podezreni ze podporuji nenasilne hnuti Palestincu proti okupaci.
Eva Novakova
Ondra
Dobrý den, měl podle Vás izraelský stát vzniknout? Díky.
Dobry den, myslim ze dnes je potreba se soustredit na vyreseni konfliktu v soucasne situaci a ne spekulovat o tom co se melo nebo nemelo stat v minulostil.
Eva Novakova
David
Dobrý den, uvědomujete si, že veřejně podporujete teroristy, kteří neváhají věšet bomby na své blízké, střílet rakety do civilní zástavby atd? Jak může vůbec žena-evropanka stát na straně systému,který vraždí, ponižuje, brání ve vzdělání ženám a kde má žena menší cenu než osel? Berete drogy nebo vás platí teroristé z peněz EU? Je to výnosný obchod?
Verejne podporuji nenasilne hnuti Palestincu proti brutalni okupaci Zapadniho Brehu a blokade Gazy ze strany Izraele. Izraelska armada a nelegalni osadnici na dennim poradku napadaji Palestince a vubec jim zneprijemnuji zivot omezenimi ktera na ne uvaluji. V Palestine jsem mluvila s rodinami jejichz dum byl sboren Izraelskou armadou nebo byli ilegalne nasilne vystehovani, jejichz pole byla nelegalne konfiskovana statem Izrael za ucelem vystavby zdi (jejiz nelegalnost byla potvrzena mezinarodnim soudem pro lidska prava a nejvyssim soudem v Izraeli), s temi kteri denodenne celi nocnim zasahum armady v jejich vesnici, armady ktera strili ostrymi nabojemi do neozbrojenych civilistu. Nekolik stovek politickych veznu je v Izraelskych detencnich centrech bez pristupu k pravnikum a bez toho aby jim byla sdelena obvineni. Nejmene 19 Palestincu bylo zavrazdeno Izraelskou armadou jen proto ze nenasilne protestovali proti vystavbe zdi na jejich pozemcich. Ano, opravdu nerozumim tomu jak se kdokoliv, pokud chcete - Evropan, muze stavet na stranu takto brutalniho rezimu, na stranu Izraele.
Eva Novakova
Tomáš
Vážená slečno, než začnete podporovat jednu či druhou stranu palestinckeho konfliktu, přečtěte si prosím něco o historii tohoto území a hlavně dejinné souvoslosti devatenáctého a dvacátého století. Palestincký "národ" na území Izraele nemá absolutně žádný nárok. Hlavně proto, že žádný palestinský národ oficialně neexistuje a mezi okolními arabskými státy je toto etnikum považováno za nepřizpůsobové "Cikány" regionu. Souhlasím, že dnešní životní podmínky jsou pro ně příšerné. Alo za to si, milá slečno, mohou sami. Ostatně co s lidmi (jsou to vůbec lidé?), kteří jakýkoliv konflik řeší raketami na úspěšný stát? Čistá závist a neschopnost. Doporučuju: Martin Gilbert, Dějiny Izraele
Sice povazuji vase nazory za rasisticke ale stejne se pokusim odpovedet. Stat Izrael vybudoval svuj uspech na ruinach Palestinskych vesnic, na vojenske sile, porusovani mezinarodniho prava a rezoluci UN a na budovani obrazu obeti. Palestinci jsou ochotni uzavrit primeri a uznat stat Izrael v ramci hranic z 1967, coz kdyz se podivate na historicke mapy je obrovsky ustupek z jejich strany. Izrael presto na tomto primeri nema zajem a dela vsechno proto aby ho ucinil nemoznym.
Eva Novakova
Babička z Kašperských hor
1.Proč jste si dávno nevyřídila prodloužení pobytu přes Styčný úřad ČR v Ramalláhu ? (Beit Assia Bldg., (3rd Floor), Al-Irsal Str., Ramallah - Al-Bireh P.O.Box 4035 (Post Al-Bireh) suramala@planet.edu, ramallah@embassy.mzv.cz) 2. Jaký je režim na Jordánsko-Palestinské hranici, je podobný tomu na Egyptsko-Palestinské? Tedy jestli Jordánsko blokuje Palestinu stejně tak jako Egypt ? Děkuji předem za vaše odpovědi
Stycny urad v Ramalahu se nezabyva pobytem cizincu na uzemi Palestiny / Izraele. Egypt blokuje jednu ze 4 'stran' Gazy, zbyle tri kontroluje Izrael. Situace na Jordansko-Palestinske hranici se k tomuto neda srovnat, presto ze tyto prechody jsou rovnez kontrolovany Izraelem.
Eva Novakova
Vojtěch
Dobrý den, znáte komixovou knihu Palestina od amerického novináře Joe Sacca? Co si o ní (a autorovi) myslíte?
Cetla jsem o ni ale jeste jsem ji nevidela, pokud je dostupna v CR tak si ji rada koupim.
Eva Novakova
Petr Šimůnek
Dobrý den, rád bych věděl, kdo Vaši činnost (a organizaci ISM) financuje ? dále by mne zajímalo, jak se Arab žijící na území Palestiny stane Palestincem ? Existuje nějaký palestinský jazyk, kultura, tradice ... nebo je pro tzv. palestinskou národnost určující jen místo pobytu ? Mohla byste stručně charakterizovat vznik tzv. palestinského národa, a jeho početní vývoj od vzniku státu Izrael do současnosti ? Jaký vztah k palestinským arabům mají jejich soukmenovci v Libanonu, Egyptě, Jordánsku ? a poslední dotaz - čím se živíte, pokud zrovna nepracujete pro ISM ? díky za odpovědi Petr
Na otazku ohledne financovani jsem odpovedela drive. Palestinska kultura a tradice existuje, stejne jako napriklad Palestinska kuchyne. Palestiska kultura ma bohatou minulost napriklad v poesii a tradicnich remeslech, vcetne toho co bysme mohli nazvat ekvivalentem narodnich kroju. Palestinci maji jako kazdy jiny narod silna pouta k zemi kde se narodili a kde zili jejich predci.
Eva Novakova
petrib
Zajímala jste se někdy o genezi vniku státu Izrael a události následující po jeho vyhlášení? Jak se stavíte k ostřelování Izraele raketami Kásám, když za mizivými civilními obětmi je spíše kvalitní izraelská civilní ochrana, než jejich neškodnost (několik zásahů škol včetně mateřské)?
Mous
Nechystáte se do politiky? Když se někdo takto podobným způsobem "zviditelnil", tak z toho byla místopředsedkyně strany zelených.
mag
Dobrý den. Máte mezi palestinci osobního přítele - muže??
Dan
Dobrý den, Co si, prosím, myslíte o sionismu ? Je to národní izraelské hnutí ( něco jako naše národní obrození ) nebo něco jiného ? Děkuji.
Honza
Jak podle vás funguje soužití palestinců a židů například v Jeruzalémě?
Presto ze Izrael pokracuje v rozsirovani nelegalnich osad v Jeruzaleme, Palestinci hledaji cesty jak dosahnout mirumilovneho souziti v Jeruzaleme. Mnoho Palestincu tam ma kolegy, zname a pratele mezi Izraelci a naopak. Naptroti tomu, nelegalni osadnici delaji vsechno proto aby zivot Palestincum zneprijemnili a fyzicky je napadaji.
Eva Novakova
Jitka
Jak se přihodí, že se mladá Češka ocitne na palestinském území, kde jsou počátky Vašich aktivit v rámci hnutí ISM, kdo Vás přesvědčil, abyste se angažovala právě takto? Děkuji.
Presvedcil me Izrael a jeho pocinani behem utoku na Gazu
Eva Novakova
Ataman Jermak
Dobrý den, slečno Nováková! 1/ Gratuluji Vám k návratu bez větších škod. 2/ Kam se poděli izraelští Arabové, kteří dle demografických map ve 40. letech v Izraeli převažovali a dnes dle stejných map tvoří mizivou část osídlení Izraele? 3/ Zažila jste během svého pobytu společné hudební produkce Židů a Arabů, jak je běžné u izraelských zpěvaček Ory Sittner a Chavele Alberstein či u nás u Dr. Blochové? Děkuji!
Dobry den spolecne hudebni produkce jsem bohuzel nezazila Vetsina Palestincu co zili na soucasnem uzemi Izraele pred rokem 1948 byla nucena uprchnout at uz do Gazy nebo na Zapadni Breh nebo do jednoho z okolnich arabskych statu. Palestinsti uprchlici jsou jednemi z nejpocetnejsich na svete.
Eva Novakova
Iva
jak by se podle vašeho názoru dal palestinsko-izraelský konflikt vyřešit?
Zdenek
Dobrý den, čím se lidé v okupovaných uzemích živí? Existuje nějaký průmysl, zemědělství? Něco významnějšího? Je pravda, ze Židé likvidují Palestincům olivové sady? Viděla jste něco takového na vlastní oči? Díky za odpovědi.
Je pravda ze nelegalni osadnici casto napadaji Palestinske vesnice a likviduji olivove stromy, videla jsem nekolik stromu ktere byly spalene nebo pokacene. Vetsina lidi se zivi zemedelstvim, ale samozrejme existuje i prumysl a v urcite mire obchod. Ekonomika je ovsem kontrolovana Izraelem a omezovana silnicnimi zatarasy a "checkpointy"
Eva Novakova
Honza
Četl jsem Váš rozhovor včera v jiném médiu a překvapilo mě, že vůbec nevidíte druhou stranu - že Palestinci ostřelují Izrael a že dělají sebevražedné útoky - je podle Vás správné zabít civilistu na druhé straně? Palestinci měli mnoho diplomatických možností jak přistoupit na jednání s Izraelem, a VŽDY podmínky porušili tím, že vystřelovali rakety na Izrael, který jim dal šanci spor urovnat. Pokud podmínky porušují, bohužel se může stát útok na Gazu.
Primeri v Gaze porusil Izrael, nikoliv Hamas jak se obecne veri
Eva Novakova
JK
Dobrý den. Co vás přimělo se takto angažovat a jak jste se dostala k ISM? Lze se někde dočíst o situaci v oblasti z vašeho pohledu, příp. z pohledu ostatních, se situací přímo seznalých lidí "nenovinářů"?
Dobry den. Odjet do Palestiny jsem se rozhodla odjet pod dojmem valecnych zlocinu ktere Izrael pred rokem pachal v Gaze. Na demonstracich proti tomuto brutalnimu utoku jsem se seznamila s lidmi kteri Palestinu v minulosti navstivili. Pokud mate zajem se docist o praci ISM v regionu podivejte se na www.palsolidarity.org (v anglictine)
Eva Novakova
Raul
Můžete prosím popsat životní podmínky křesťanské komunity v Palestině? Viděla jste zmrzačené a zabité palestinské civilisty izraelskými vojáky? Jaké je zásobování palestinských území potravinami a základními životními potravinami při izraelské blokádě?
Martin
Dobrý den, chci se zeptat zda si myslíte, že Palestinci jsou ochotny uznat existenci státu Izrael a žit spolu v míru jako například my se Slováky? Na základě zkušeností myslíte si, že by Izraelci přestali útočit na Palestince pokud by z palestincké strany nebyl Izrael nestále ostřelován a ohrožován existenčně?
Neo
Jake procento Palestincu schvaluje sebevrazedne utoky? A jaky je vas nazor na ne?
Pres to vsechno co Palestinci zazivaji ze strany Izraele jich drtiva vetsina podporuje nenasilne hnuti proti okupaci se zapojenim mezinarodni kampane na bojkot Izraelskych produktu, ekonomicke sankce a stahovani investic ze spolecnosti zapojenych ve vystavbe nelegalnich osad nebo Izraelske zdi. Mezinarodni pravo priznava Palestincum narok n ozbrojeny odpor, oni presto preferuji nenasilnou cestu.
Eva Novakova
L. Hesová
Velmi Vás zdravím, sama jsem prožila asi něco podobného (mimo vyhoštění)za 2. intifády v pásmu Gazy. Pokud byste našla chvilku na popovídání o tom, jak tam situace teď vypadá, byla bych ráda. Držím palce do dalších aktivit! L. Hesová
miki
Dobrý den, proč mediálně zviditelňujete sebe i organizaci, pro kterou pracujete, tím, že jste porušila pravidla hostitelské země a děláte ze sebe mučednici - viz včerejší reportáž v ČT - "nezůstalo mi žádné oblečení, věci"? Kdo platí Vašeho advokáta, Vy sama, nebo Vaše organizace?
Mucednici ze sebe nedelam. To co se stalo me se neda porovnat s kazdodennim utrpenim Palestincu.
Eva Novakova
Láďa
Dobrý den, chci Vám poděkovat za Vaši odvahu a statečnost. Asi jako jedna z mála chápete, co se kolem nás děje. Plánujete své aktvity vzdát nebo vytrváte? Předpokádám, že své další plány nám neprozradíte. Díky.
Rozhodne vytrvam. Boj za svobodu a spravedlnost nekonci vyhostenim. Palestinske otazce a informovani ceske verejnosti se budu venovat nadale.
Eva Novakova
Mark
Zdravím,smekám před vaší odvahou,chtěl jsem se zeptat,je pravda,že nežidé v Izraeli mají zakázáno kupovat nebo pronajímat pozemky?Je pravda,že poznávací značky aut v Izraeli a na okupovaných území jsou barevně kodovány, aby rozlišili židy od palestinců?Je pravda,že v okupavaných územích izraelské úřady přidělili 85 procent vodních zdrojů pro menšinové židovské obyvatelstvo, a zbývajicich 15 procent pro většinové arabské obyvatelstvo? V Hebronu např. 85 procent vody je užito pro asi 400 židovských osadníků, zatímco pouze 15 procent je rozděleno v Hebronu pro 120.000 nežidů? Díky.
Dobry den Nejen ze poznavaci znacky jsou barevne kodovany, ale na nektere silnice nemaji Palestinci pristup. Tyto silnice byly vybudovany aby spojovaly nelegalni osady, na pude casto konfiskovane od Palestinskych vesnic. V mnoha pripadech takova silnice oddeluje Palestinske vesnice od jejich hospodarske pudy na kterou jim potom armada nepovoli pristup. Izraelska zed a nelegalni osady jsou staveny takovym zpusobem aby umoznili kontrolu co nejvetsiho mnozstvi zdroju vody. V lete jsem navstivila Palestinskou vesnici kde nektere rodiny byly pres 100 dni bez tekouci vody, zatimco na prilehlem kopci byla videt zelenajici se nelegalni Izraelska osada. S temi procenty bych to ale chapala spis obecne nez lokalne. O tom jestli maji zakazano kupovat pozemky nevim, ale napriklad v Jeruzaleme je nemozne pro Palestince ziskat stavebni povoleni, a to i v oblastech ktere jsou hned vedle Izraelske osady, kde je rozestaveno hned nekolik domu.
Eva Novakova
Mikuláš Hvězda
Dobrý den, 1-zajímalo by mě jaký je vztah mezi běžnými občany k Fatahu resp. Hamasu. Je palestinská spoločenost díky těmto dvou stránám rozdělena? 2-jakým způsobem funguje zásobování Západního Břehu. Mají vlastní zemědělství? 3-Nevím zda jste v Palestině již byla, ale jak lidé prožívali na Západním břehu loňskou válku v Gaze. A nakonec Vám děkuji, že jste tam byla.
Prevazujici nazor mezi Palestinskou spolecnosti je ze ted je nejdulezitejsi dosahnout narodni jednoty a takove politicke representace ktera bude schopna dosazeni miru pro Gazu i Zapadni Breh. Vetsina Palestincu na Zapadnim Brehu se zivi zemedelstvim, at uz to jsou olivy nebo pestovani ovoce a zeleniny a chovem ovci a koz. Ekonomiku ale kontroluje Izrael, vcetne importu a exportu. Produkty ktere jsou exportovany do Evropy s udajnym puvodem na Zapadnim Brehu ovsem casto pochazi z nelegalnich osad. V Palestine jsem v te dobe nebyla, ale na Zapadnim Brehu byly demonstrace proti utoku na Gazu brutalne potlaceny Izraelskou armadou. O obetech se diky medialniho zajmu o Gazu nemluvilo.
Eva Novakova
Lucius
Dobrý den. pro kterou KONKRÉTNÍ organizaci jste v Londýně pracoval? Ve včerejším rozhovoru na iDnes jste se důsledně vyhýbala odpovědi. Prosím NÁZEV této organizace, nikoliv to, čím se zabývá.
Vy jste tu sam pod prezdivkou a me se ptate kde jsem pracovala? to mi prijde trochu nefer a navic irelevantni
Eva Novakova
Pavel
Videla jste nekdy obeti (resp. jejich zbytky) palestinskych (sebe)vrahu z drivejsich "intifad" i z raketoveho ostrelovani? Jak se tomuto stat Israel mel/ma branit (pokud ovsem uznavate uznavate stat Israel)? Patri podle vas hazeni kameni (sam jsem to zazil, jak se arabska mladez takto bavi) mezi nenasilne protesty?
Mladez sice obcas hazi kameny ale az po tom co na ne Izraelska armada zacne strilet slzny plyn a ostre naboje. Na mnoha demonstracich vsak lidri nenasilneho hnuti tuto mladez od takoveho chovani odrazuji. Zatimco Izraelsti osadnici jsou vsichni ozbrojeni, mohou se volne pohybovat treba i v centru Jeruzalema se zbranemi, Palestinci u sebe nesmi mit nic co by zbran pripominalo.
Eva Novakova
Petr
Dobrý den, můžete konkrétně jmenovat organizaci, u které jste pracovala v Londýně? Včera jste se odpovědi vyhnula. Jak se tedy ta společnost jmenuje?
iva
nenávist muslimů k židům je až psychopatická (mluvím z vlastní zkušenosti a ostatně nejen muslimů). židé vzdorují pogromům přes 2000 let - tušíte kořeny před Koránem?
S nenavisti vuci Zidum jsem se v Palestine nesetkala, vetsina Palestincu co znam ma mezi nimi zname a kolegy. Pokud tak je na Palestinske strane opatrnost a neduvera, pramenici ze zkusenost s nasilim ze strany Izraelskych osadniku
Eva Novakova
jan
dobrý den, zdravím Vás sl. Nováková, mrzí mě, že ak negativně propagujete a poškozujete ČR. Palestinci jsou ti, kdo vesměs nic nedělají. vezměte si historii vývoje státu Izrael od 1948 - rozkvět prázdné pouště, zavlažování, univerzity a co Palestinci? Nikam se neposunuli. Tvrdíte, že podporujete nenásilné aktivity - vždyť je to jen mediální trik, palestinci dělají přeci jen násliné věci? A za druhé bojujete zsä to, aby dál z našich daní EU podporovala stovkama milionů EUR korupční Fatah a násilnický teroristický Hamas. Kdyby jste chránila přírodu a nikoli TERORISTY, udělátelépe. S úctou, Jan B.
Izrael nebyl navzdory obecnemu mineni zalozen na pousti ale na ruinach Palestinskych vesnic, napriklad i samotny Tel Aviv. Zalozeni statu Izrael melo za nasledek nekolik stovek tisic Palestinskych uprchliku jejichz vesnice byly srovnany se zemi.
Eva Novakova
Peter
P. Nováková, najprv by som Vám chcel vyjadriť moje sympatie a poďakovať za vaše aktivity, ktoré odhaľujú nedemokratický charakter štátu Izrael. Aká je situácia palestínskych kresťanských Arabov? Perzekuujú ich izraelské sily?
Diky moc Izrael nerozlisuje mezi krestany a muslimy, perzekuce je stejna na obou stranach. Pro obyvatele Zapadniho Brehu je napriklad nemozne navstivit Jeruzalem kde krestane i muslimove maji sva posvatna mista. Izrael kontroluje turismus na Palestinskych uzemich, takze i pres ty obrazy davu co navstevuji Betlem, ktere muzeme videt pres vanoce v mediich, je toto Palestinske mesto v tizive ekonomicke situaci.
Eva Novakova
JENDÁNEK
Prosím o odpověď - kdo podporuje židy myslím víme, ale kdo financuje ISM ? Palestinci asi těžko.
Vetsina dobrovolniku si financuje svuj pobyt sama. Male dotace potom chodi od jednotlivcu kteri se o Palestinskou otazku zajimaji.
Eva Novakova
Ondra
Souhlasíte se sebevražednými útoky?Myslíte si, že Izrael jako stát neměl vzniknout?To Vaše hnutí spolupracuje s Hamásem a Islámským džihádem,které jsou i v EU na seznamu teroristických organizací.Víte o tom?
Se sebevrazednymi utoky nesouhlasim. Otazka jestli mel Izrael jako stat mi ted neprijde relevantni, dulezite je vyresit situaci v te podobe v jake je dnes. ISM nepodporuje politicke strany a nespolupracuje s nimi, pracujeme pouze s jednotlivci.
Eva Novakova
Petr
Dobrý den, myslíte si tedy že Izrael má vyklidit okupované území a nechat beztrestně na svoje území dopadat bomby, že se nemá chránit proti rádoby hrdinům z Palestiny? Opravdu si myslíte, že Palestinci jsou schopni si udělat mezi sebou pořádek a dodržet smlouvy a přestat zabíjet? Váš pohled na situaci je silně tendenční a nesouhlasím s ním, okupace území měla přece příčinu, zeď má také příčinu, co takhle trocha objektivity z Vaší strany?
Budu objektivni az Izrael zacne dodrzovat mezinarodni pravo a rezoluce UN V Palestine jsem se nesetkala s nikym kdo by neusiloval o dosazeni miru nenasilnou cestou, naopak jsem se setkala s pocetnym nasilim ze strany Izraelskych osadniku
Eva Novakova
nautiluZ
Dobry den, Zajima me zda si aspon vzdalene uvedomujete, ze jste malem zpusobila mezinarodni incident nemalych rozmeru? Podle valecneho prava (Zenevskych konvenci) na ktere se tak horecne odvolavate vas Izrael mel pravo na miste a bez soudu zastrelit jako banditu/partyzana a podle toho sameho prava by mu ostatni zeme na toto nesmely rict ani popel. Dale bych se vas chtel proc sproste lzete o vyrocich mezinarodniho a izraelskeho nejvyssiho soudu? Zadny takovy rozsudek se mi nepodarilo na internetu dohledat a nikdy sem o zadnem neslysel, proto prosim pripojte alespon odkaz na duveryhodny web kde o tom neco muzeme najit, jinak se prosim omluvte za lez. Mluvite tady o Izraeli jako o valecnem zlocinci, mate pro to nejake dukazy, ktere je mozne predlozit? Izrael pokud je mi znamo nikdy nebyl uspesne obvinen z valecnych zlocinu a pokud se neco delo tak to byly pochybeni jednotlivcu, ktera se ovsem deji i v mnohem standartnejsich situacich. Naproti tomu takrka vsechna "palestinska" hnuti jsou mezinarodne uznavana (NATO a UN comitee) jako nebezpecne teroristicke organizace a jejich prokazane ciny to jen podporuji. Ja osobne sem za rychle a pokud mozno nenasilne vyreseni tohoto konfliktu, ale obavam se ze vy jen byt neprimo prispivate k nasilnostem a zlocinum (ze strany tzv. palestincu) a bohuzel primerene a nutne reakci izraele. Dokazete toto vecne vyvratit?
Goldstoneova zprava obsahuje dukazy o valecnych zlocinech Izraele (a Hamasu) behem valky v Gaze. Vice informaci o International Court of Justice Advisory Opinion o stavbe Izraelske zdi: http://electronicintifada.net/v2/article2890.shtml http://www.icj-cij.org/docket/index.php?p1=3&p2=4&code=mwp&case=131&k=5a Omlouvam se vsem ze jsem nestihla reagovat na vsechny dotazy, bylo jich moc a vsechny se za takovy kratky cas odpovedet nedaly. Dekuji vsem Eva
Eva Novakova
Karel
Dobrý den, je pravda, že ve státu Izrael, který se prezentuje jako demokratický, není možné uzavřít civilní sňatek a sekulární občané ho musí uzavírat v cizině, např na Kypru?
Ano, to je pravda. Izrael zrovna take projedava zakon ktery by ukladal kazdemu obcanovi Izraele verejne uznat ze Izrael je zidovsky stat.
Eva Novakova

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist