International Solidarity Movement

Hnutí ISM bylo založeno v roce 2001. Podle svých stránek podporuje boj proti okupaci palestinských území jak přímými akcemi (účastí na nenásilných demonstracích, při odstraňování zátarasů na silnicích, pomocí rodinám při hrozbě zničení jejich domu buldozerem, vyjednávání s vojáky) a pomocí v tísni (pomoc raněným dostat se ke zdravotní péči, zajištění potravy při zákazu vycházení z domu), tak dokumentační činností (dokumentováním vojenských a jiných násilností a následným zveřejňováním na internetu a předáváním informací médiím).

Propalestinská aktivistka Eva Nováková, kterou izraelské úřady vyhostily ze země kvůli porušení pobytového režimu, přiletěla zpět do Česka. "Vízum mi skončilo někdy v září," přiznala po návratu.

Aktivistka žila ve východním Jeruzalému s Palestinci, které tam židovský stát vysídlil, aby podle ní jejich obydlí uvolnil pro své osadníky. "Ještě s dalšími aktivisty jsme jim byli na blízku, abychom je psychicky podporovali," řekla Nováková serveru iHNed.cz.  Aktivistka také několik měsíců upozorňovala média a úřady na situaci Palestinců.

Evy Novákové se můžete ptát on-line ve středu od 10:00



Na dotaz serveru, že musela vědět, že má vízum několik měsíců prošlé a úřady mohou proti ní zasáhnout, Nováková řekla, že měla dva důvody, proč nic v tomto ohledu nepodnikla. Jedním z nich byl politický protest. Území podle ní patří Palestincům a Izrael nemá právo kontrolovat víza na cizí půdě. Druhým důvodem prý bylo to, že chtěla na palestinských územích žít natrvalo.

Osmadvacetiletá Nováková byla zadržena v noci na pondělí v Ramalláhu na palestinském území na západním břehu Jordánu. Po výslechu agenty imigrační služby byla žena eskortována na mezinárodní letiště u Tel Avivu. "Ve tři ráno mi přišlo do bytu asi 20 plně ozbrojených vojáků a imigrační policie," řekla Nováková po příletu do Prahy.

Aktivistka si také stěžovala, že ji izraelské bezpečnostní složky nechaly mluvit s právníkem teprve ve chvíli, kdy podepsala dohodu, že odletí ze země co nejdřív. Kontaktovat prý po zatčení nemohla ani své známé na palestinském území. "Vzali mě tak rychle, že jsem nemohla dát nikomu vědět, co se se mnou děje," řekla.  

Český konzul na ambasádě v Tel Avivu Dušan Králík v pondělí uvedl, že Nováková zůstala v zemi déle, než jí umožňovalo její vízum. Advokát Novákové Omer Schatz ale tvrdil, že vypršení víza nebylo důvodem k zadržení aktivistky.

Králík již dříve upřesnil, že žena podle izraelských úřadů porušila pravidla o pohybu cizinců. "K zadržení došlo kvůli tomu, že zůstala v zemi déle než pět měsíců, jak měla povoleno," řekl iDNES. "Její zatčení nesouviselo s žádnou demonstrací," dodal konzul.

Zadržení Novákové oznámila na svých webových stránkách také organizace International Solidarity Movement (ISM). Nováková prý pro ni několik minulých týdnů pracovala jako mediální koordinátorka.

Zásah v bytě Novákové v Ramalláhu podle ISM provedli nad ránem izraelští vojáci spolu s příslušníky imigrační policejní jednotky. Během operace obsadili vojáci podle prohlášení ISM střechy okolních domů poblíž sídla policejní stanice v Ramalláhu.

Nováková neměla povolení pro zónu A 

Advokát Novákové Omer Shatz na stránce ISM zdůraznil, že izraelská imigrační policie spadá pod pravomoc izraelského ministerstva vnitra a jako taková nemá žádné kompetence na obsazených palestinských územích. "Toto zatčení je součástí pokračujícího nezákonného zneužívání imigrační policie proti aktivistům, pro politické účely," prohlásil Shatz.

"Sice jsem nelegálně pobývala v Izraeli, ale Izrael nelegálně okupuje palestinská území a nelegálně mě tam zatkli," argumentovala Nováková. Podle ní nemá izraelská imigrační policie žádnou pravomoc na územích pod palestinskou správou, na kterých Ramalláh leží.  

Izraelská ambasáda s tímto výkladem nesouhlasí. Podle ní Nováková v momentě, kdy přistála na letišti v Tel Avivu, přešla hranici a vstoupila pod izraelskou jurisdikci. Navíc nepožádala o další vízum, které je nutné pro pobyt v takzvané zóně A na palestinském území, kde se nachází i Ramalláh. Izraelské složky tedy měly právo proti ní zde zasáhnout.

Podle ambasády se také Nováková podílela na akcích, které vedly k násilným demonstracím. Velvyslanectví ale zdůraznilo, že zadržení Češky nemělo politický podtext a že šlo pouze o zajištění bezpečnosti Izraele.


Podívejte se na záběry demonstrace aktivistů z organizace ISM z 8. ledna v osadě Bil'in proti stavbě zdi na hranicích mezi Egyptem a Gazou.

 

Zdroj: palsolidarity.org/  

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist