Stranické preference KDU-ČSL v prosinci 2009

STEM: 5,7 %
Median: 3,2 %

Volební modely:

CVVM: 4 %
Factum Invenio: 5,5 %

Šéf lidovců Cyril Svoboda spojil svoji další budoucnost v čele strany s jejím úspěchem v květnových volbách. Pokud by se KDU-ČSL nedostala do Poslanecké sněmovny, Svoboda na post předsedy rezignuje.

"Pro mě je to otázka bytí a nebytí," uvedl v neděli Svoboda v televizním pořadu Partie na Primě. Ve volební neúspěch ale sám nevěří. Podle výzkumů veřejného mínění se preference lidovců dlouhodobě pohybují kolem pětiprocentní hranice.

CVVM v prosincovém dotazování přisoudila straně 4 procenta hlasů, podle údajů společnosti STEM by naopak dostala podporu 5,7 procenta lidí.

Na kampaň si půjčíme

KDU za předvolební kampaň před původně plánovanými volbami v říjnu loňského roku utratila asi 30 milionů korun. Náklady na letošní boj o voliče odhaduje vedení strany v řádu několika jednotek milionů.

Na kampaň si lidovci podle Svobody opět půjčí. "Půjčky máme, ale korektně je splácíme," řekl šéf KDU v televizní diskuzi a vyloučil tak, že by se strana potýkala s finančními problémy. Úvěry chce splatit z příspěvků za hlasy a mandáty získané ve volbách.

Do kampaně chtějí lidovci navíc zapojit své sympatizanty a straníky. "Máme projekt 'naše ploty', kdy si lidé dávají naše poutače na své ploty, v současné době to dělá 25 tisíc lidí," dodal Svoboda.

Do květnových voleb by lidovci chtěli prosadit ještě čtveřici hlavních témat - ve sněmovně by chtěli odhlasovat vyšší zdanění hazardu. Již na lednové schůzi se bude hlasovat o vrácení snížené mateřské na loňskou úroveň. KDU-ČSL chce také přesvědčit vládu, aby definitivně zrušila tzv. super zakázku na likvidaci ekologických škod.

Nově přišel Svoboda také s návrhem na rozdělení českých vysokých škol na dvě skupiny. "Mohli bychom udělat dělení na vysoké školy vědeckovýzkumné a na ostatní vysoké školy," řekl Svoboda. Vstupenkou na univerzity vyšší kategorie by podle lidovců měla být státní maturita.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist