Lidovci vloží do kampaně před sněmovními volbami 30 milionů korun. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda v úterý novinářům řekl, že strana po volbách zveřejní všechny účty. Kampaň bude primárně financována z úvěru 25 milionů korun, který KDU-ČSL poskytla Česká spořitelna. Pro lidovce je to tradiční krok, půjčovali si i na předchozí volby.

Úvěrem řeší získání peněz na volební kampaň i ODS. Podle úterního Práva si občanští demokraté půjčili 150 milionů korun, utratit za kampaň chtějí ještě asi o 80 milionů více. K 190 milionům korun by se měla vyšplhat i částka, kterou plánuje utratit sociální demokracie, půjčovat si ale nebude.
Svoboda se v úterý ohradil proti informacím, podle kterých si lidovci na kampaň půjčí, protože se potýkají s finančními problémy. "Půjčené peníze budou včetně úroku hrazeny z prostředků, které KDU-ČSL získá ze státních příspěvků na úhradu volebních nákladů a příspěvku na mandát poslance," uvedl předseda KDU-ČSL. Zbytek doplatí lidovci z příspěvků členů strany a sponzorů. Ke sponzorským darům ale lidovci chtějí být opatrní, nesou s sebou totiž prý riziko závazků k přáním sponzorů.

Opačná taktika TOP 09

Parlamentní a obecní volby v roce 2006 stály lidovce 67 milionů. Na úhradu volebních nákladů dostali od státu více než 38 milionů, na činnost dalších 56 milionů korun. Sponzoři i drobní dárci poslali tehdy do stranické pokladny dohromady 11 milionů.

Opačnou taktiku než lidovci zvolila před volbami strana TOP 09 vedená někdejším lídrem KDU-ČSL Miroslavem Kalouskem. Také ona chce do kampaně vložit zhruba 30 milionů korun, celou částku chce ale vybrat od sponzorů, jejichž jména pravidelně zveřejňuje.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist