Prezident Václav Klaus nepodepíše zákony, které by mohly prohloubit deficit letošního rozpočtu. Ten sněmovna schválila ve výši necelých 163 miliard korun a prezident i premiér Jan Fischer se shodli, že je hrozivý.

Politici to řekli v pondělí odpoledne po dvouhodinovém tradičním novoročním obědě na zámku v Lánech na Kladensku.

"Ten deficit už je dnes naprosto nepřijatelný. Není možné ho posunout ani o milimetr dále," prohlásil prezident. "Avizuji, že jakýkoli zákon, který bych dostal do ruky, který by zvyšoval deficit rozpočtu na rok 2010, já v žádném případě nepodepíšu," dodal.  

Prezident také zdůraznil, že krize veřejných financí je nejvážnějším tématem dnešní doby. "Já bych byl velmi rád, kdyby to česká veřejnost vzala takto vážně na vědomí," prohlásil. Doufá také, že si Paroubek a Topolánek uvědomují, že jako možní vítězové voleb by tento problém museli řešit.  

Sněmovna má sílu veto přehlasovat 

Fischer novinářům řekl, že svou roli v závěrečných měsících působení kabinetu vidí v tom, aby varoval politiky před dalším zvyšováním schodku státního rozpočtu. To by podle něj vedly k "potenciálním makroekonomickým poruchám této země". "Bylo by naprosto šílené, kdybychom zase cílili k takovému podílu deficitu na HDP, jako byl v roce 2009," upozornil Fischer.

Stát má letos hospodařit se schodkem asi 163 miliard korun. Ve sněmovně jsou další návrhy ČSSD, KSČM a KDU-ČSL, které by jej podle Fischera prohloubily o dalších 13 až 14 miliard korun. Premiér chce proto kvůli hrozícímu "pokusu o demontáž rozpočtu" jednat co nejdříve s představiteli parlamentních stran. 

Lidovci chtějí ve sněmovně prosadit návrh na zachování výše mateřské na letošní úrovni. ČSSD a KSČM prosazují třinácté důchody, zrušení poplatků ve zdravotnictví a proplácení prvních tří dnů nemocenské.  

K tomu, aby poslanci přehlasovali veto prezidenta, je potřeba 101 hlasů. Vzhledem k síle levice a náklonnosti i dalších stran chovat se před volbami populisticky, je dost pravděpodobné, že se taková síla v dolní komoře najde.  

Volby na konci května 

Druhým tématem schůzky byly sněmovní volby, k nimž Fischerův kabinet zemi přivede. Lidé půjdou k volebním urnám zřejmě v nejzazším možném termínu. Prezident Klaus zřejmě termín voleb do Poslanecké sněmovny vyhlásí na pátek a sobotu 28. a 29. května, uvedla hlava státu po obědě s předsedou vlády.

Podle Klause není důvod volby postupně posunovat více a více do zimních měsíců. Konkrétní termín voleb sice prezident neoznámil, hlasování se ale musí konat během měsíce před skončením volebního období. To v případě současné sněmovny skončí 3. června. Vzhledem k tomu, že volebními dny v Česku jsou pátek a sobota, je nejzazším termínem hlasování poslední květnový víkend. 

Předsedové nejsilnějších politických stran Mirek Topolánek (ODS) a Jiří Paroubek (ČSSD) v neděli v České televizi dávali přednost dřívějšímu termínu.  

V novoročním projevu Klaus zdůraznil, že volby by měly otevřít cestu ke vzniku vlády se silným mandátem. Současný "úřednický" kabinet Klaus pochválil. Podle prezidenta zvládají Fischerovi ministři úkoly lépe, než se všeobecně předpokládalo.

Setkání po letech s manželkami 

Prezident Václav Klaus s manželkou Livií v poledne přivítali u tradičního novoročního oběda na zámku v Lánech premiéra Jana Fischera s manželkou Danou. Na úvod setkání předal prezident kytici Daně Fischerové a premiér Livii Klausové.

Manželky politiků se novoročního setkání v Lánech účastní znovu po třech letech, loni i předloni se tyto schůzky konaly bez nich. Bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS), který se nyní bude rozvádět s manželkou Pavlou, žije již delší dobu s partnerkou, místopředsedkyní sněmovny Lucií Talmanovou (ODS). Podle pravidel protokolu nebylo možné, aby s ním přišla.Prezident Václav Klaus a premiér Jan Fischer na Novoročním obědě v Lánech

Setkání trvalo necelé dvě hodiny. Oběd se skládal z menu o několika chodech. Podávaly se plněná šunková rolka, hovězí vývar s játrovými knedlíčky a srnčí kýta na smetaně. Premiérova manželka si poté v doprovodu první dámy Livie Klausové prohlédla lánský zámek. "Bylo to opravdu velmi příjemné poledne s výbornou kuchyní," řekla Fischerová.

Klaus a Fischer se i s manželkami sešli i minulý týden během lyžování ve Špindlerově Mlýně. Na soukromé schůzce však prý neřešili politiku, ale mluvili o vánočních svátcích či o rodině. Klaus tehdy uvedl, že na schůzce v Lánech "půjde víc do tuhého".

Na úterý pozval prezident republiky k tradičnímu pracovnímu obědu na Pražský hrad předsedu Senátu Přemysla Sobotku a předsedu Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka. 

Prohlášení prezidenta republiky po novoročním setkání s premiérem Fischerem

1. Při pohledu zpět bych chtěl pochválit velmi dobrou komunikaci a spolupráci prezidenta s předsedou vlády, a tím i s vládou jako celkem. Oba se maximálně vynasnažíme, aby to pokračovalo stejně dobře i v následujících měsících.

2. Vláda přebírala svou funkci ve složité chvíli jak politicky, tak ekonomicky a vypořádává se s ní úspěšně. Musela na sebe vzít odpovědnost za řadu důležitých rozhodnutí, a ač nemá žádné „vlastní" poslance, není jen vládou „udržovací". A to je dobře.

3. Projednávali jsme i řadu dílčích témat, koordinaci našich zahraničních cest i zahraničních návštěv u nás, a zejména naši účast na různých vrcholných akcích EU v 1. polovině roku.

4. Nemohli jsme se nedotknout hrozivého deficitu státního rozpočtu za rok 2009 a stejně špatných vyhlídek na rok 2010 a léta následující. Konec konců, první verze rozpočtu na rok 2011 se bude připravovat vládou Jana Fischera ještě před volbami.

5. Oba budeme mít v následujících dnech další politická jednání. Já budu mít zítra oběd s oběma předsedy našich parlamentních komor, ve středu s předsedou ODS a v pondělí příštího týdne s předsedou ČSSD. Budeme hovořit i o našem rozpočtovém problému. Podobná jednání plánuje i předseda vlády.

6. Hovořili jsme o jarních volbách do Poslanecké sněmovny jak po  stránce technické, tak politické. Poprvé za posledních dvacet let ani prezident, ani premiér nekandidují ve volbách. Budeme se proto snažit přispívat ke zklidňování politického ovzduší, které bude v předvolebních kampaních jistě velmi vyostřené.

Václav Klaus, Lány, 4. ledna 2010

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist