Prezident Václav Klaus doufá, že z letošních sněmovních voleb vzejde silná vláda. Letos podle něho patrně ustoupí hospodářská krize, růst ale bude malý.

Prezident se v tradičním novoročním projevu také vyslovil proti názorům, že je nutné zastavit hospodářský růst a společenský pokrok.

Loňský rok podle Klause nepatřil ke zdařilým. Prezident připomněl pád koaliční vlády Mirka Topolánka (ODS), která byla podle něho "velmi labilní", a zrušené volby. Pochválil úřednický kabinet Jana Fischera. Ekonomika je v nejhlubší krizi za posledních 17 let existence České republiky, uvedl prezident.

"Je třeba, abychom se o tento pokles podělili dnes a neřešili to na úkor dětí," zdůraznil Klaus.

Připomněl, že letos Česko čekají sněmovní, senátní a komunální volby. "Pokusme se přispět k tomu, aby volby otevřely cestu k vytvoření silné a akceschopné vlády, kterou naše země tolik potřebuje," řekl prezident.

V ekonomice očekává mírný růst, velké problémy s hospodařením bude ale mít podle Klause stát. Vyslovil se proti zvyšování daní, lidé ale prý nebudou chtít ani omezování sociální politiky státu.

"Věřme, že díky volbám vznikne vláda, která bude mít sílu a odvahu tento hlavolam vyřešit ku prospěchu nás všech," dodal prezident.

Mystifikace na webu 

Ve čtvrtek zveřejnil údajný Klausův projev server Deník Referendum Jakuba Patočky. Dnes přiznal, že údajný únik proslovu byla mystifikace. Hrad pravost textu od počátku popíral.

Zpráva o tom, že se redakci dostal do ruky projev prezidenta Klause, ani text projevu sám, nebyly pravdivé," uvedl Deník Referendum. Text údajného letošního Klausova projevu podle něj prakticky doslovně kopíroval novoroční projev z roku 2006, obsahoval pasáže i z dalších novoročních projevů i čtrnáct dní starého Klausova proslovu.

Mystifikace tak podle něj měla upozornit "na nesmyslnost Klausových názorů, plytkost jeho myšlení a chudobu jeho jazyka".

"Jeho novoroční projevy jsou skutečně jeden jako druhý. Pokud v tom dnešním na poslední chvíli udělá nějaké změny, těžko mu to uškodí, na druhou stranu asi ani nepomůže," cituje server Patočku.

Reakce politiků na Klausův projev

Politici hodnotí novoroční projev prezidenta Václava Klause rozdílně. Některým chyběla témata, jako je boj s korupcí, další označili proslov za příliš obecný. Předseda ČSSD Jiří Paroubek se v hodnocení opřel do bývalé vlády Mirka Topolánka (ODS). Bez výhrad přijali prezidentovu řeč představitelé TOP 09.

Premiér Jan Fischer ocenil Klausovo realistické hodnocení uplynulého roku a ztotožnil se s tím, že letošní volební rok je šancí, kdy jedině občané budou mít vliv na to, jestli vznikne silná a akceschopná vláda. Spolu s Klausem je přesvědčen o tom, že leccos bude snazší s dobrou vůlí najít společnou řeč a vzájemný respekt. "K tomu chci po zbytek mandátu mé vlády sám přispívat," dodal.

Paroubek souhlasí s Klausem v tom, že loňský rok nebyl i s ohledem na hospodářskou krizi zdařilý. Šéf socialistů prohlásil, že krizi prohloubila "nekompetentnost" Topolánkovy vlády. Pokud má být letošek obratem k lepšímu, nelze podle Paroubka dopustit, aby se Topolánek a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chopili moci. "Bylo by to, jako kdybychom alkoholikovi svěřili odpovědnost za vedení vinárny," řekl Paroubek.

Šéf ČSSD má na rozdíl od Klause pochopení pro to, že třeba učitelé, lékaři a hasiči nesouhlasili s tím, aby jim klesly kvůli krizi platy. Podle Paroubka také není možné přehlížet problémy životního prostředí.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa byl projev příliš obecný, Klaus mohl podle něho konkrétněji naznačit výhled na letošní rok. Souhlasí s jeho hodnocením loňska i s tím, že je potřeba zvýšit individuální odpovědnost jednotlivých občanů, řekl Filip. Nesouhlasí ale s názorem, že by bylo možné zaměnit sociální solidaritu státu, krajů a obcí s charitou.

Filip stejně jako Klaus tvrdí, že Česko potřebuje silnou vládu. "Oba se ale asi budeme lišit v názoru, co pod tím pojmem myslíme. Osobně si nemyslím, že to má být vláda velké koalice," podotkl šéf komunistů.

Za jeden z velmi dobrých prezidentových projevů označil proslov předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Chyběla mu v něm ale některá témata, jako je prorůstání byznysu a politiky, korupce a hazard. "Je potřeba se razantně proti těmto jevům postavit. Prezident má vyzvat voliče, aby hledali i tato témata," řekl Svoboda. Klaus se podle něho navíc příliš zaměřil na domácí scénu a nedotkl se na rozdíl od jiných prezidentů globálních otázek.

Výhrady k projevu nemá místopředseda TOP 09 Kalousek. "Zdůraznil (Klaus) nezbytnost řešit reálné problémy v reálném čase, tedy ihned, a zdůraznil nezbytnost řešit současné problémy na úkor současnosti, a nikoliv na úkor budoucnosti, a to je velmi důležité poselství," řekl Kalousek. Soudí, že novoroční projev nemůže obsáhnout vše, ale hlavní priority v něm zazněly.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist