Premiér Jan Fischer po jednání vlády přečetl prohlášení svého kabinetu, podle kterého vláda nemůže nahrazovat neschopnost či neochotu stran vzájemně spolupracovat.

"Vláda, jejímž jsem předsedou, se v Poslanecké sněmovně neopírá o jasně definovanou koalici politických stran, a hlasování o jejích návrzích - včetně návrhu zákona o státním rozpočtu - je tedy především odpovědností samotných politických stran a jejich vyjednávání," zdůraznil premiér.

Dividenda i úspory v rezortech 

Kabinet podle Fischera využije všech možností, aby schodek rozpočtu udržela na hranici 5,3 procenta HDP. První bude krytí 5,1 miliardy korun, o které byl zkrácen rozpočet Fondu dopravní infrastruktury, z dividend ČEZ. Druhým úspora 3,1 miliardy v rozpočtech jednotlivých resortů.

Čtyři miliardy hodlá vláda získat plošným vázáním výdajů rozpočtu v kapitolách, kde jej sněmovna nesnížila. "Z toho vázání jsou vyňaty jmenovitě ministerstvo obrany a ministerstvo zemědělství, které už jsou kráceny rozhodnutím sněmovny k závěrům státního rozpočtu," upřesnil Fischer. Zdůraznil také, že opatření se nebude týkat výdajů na důchody, sociální dávky, vědu a výzkum a na spolufinancování projektů Evropské unie.

Aby se udržela stanovená hranice, nebudou moci jednotlivá ministerstva v příštím roce bez souhlasu vlády využít pět procent plánovaných výdajů. 

U rozpočtových kapitol, které se týkají hospodaření prezidentské kanceláře, obou komor parlamentu, Ústavního soudu či kanceláře ombudsmana vláda rozhodnout o vázání výdajů nemůže, konstatoval premiér. "Ministr financí požádá rozpočtový výbor (sněmovny), aby postupoval obdobným způsobem i u těchto kapitol," řekl však Fischer.

Vázané výdaje ministerstev by mohly být podle premiéra uvolněny až v pololetí poté, co vláda vyhodnotí průběžné plnění státního rozpočtu.

Pět miliard, které vláda vezme z dividendy ČEZ, se sice podle našich pravidel do celkového deficitu nepočítá, jenže podle pravidel Evropské unie, která Česko vyšetřuje kvůli nadměrnému schodku, se schodek zvýší. „Podle regulí Evropské unie se těchto pět miliard započítá do celkového schodku veřejných financí,“ upozorňuje analytik Patria Finance David Marek.

Janota nachystá druhý balíček 

Ministr financí Eduard Janota by měl 10. ledna předložit vládě konkrétně zpracované úspory a s tím i další úsporné návrhy, tzv. druhý úsporný balíček. "Smyslem je regulovat výdaje tak, aby záměr rozpočtu, který máme, byl naplněn," uvedl Janota. Konkrétní návrhy neuvedl s tím, že variant řešení je více.

Bez návrhu legislativních opatření na straně výdajů i příjmů nepůjde podle Janoty splnit ani EU požadované snížení deficitu veřejných financí ke třem procentům HDP.

Kabinet tak reaguje na krok poslanců, kteří minulý týden schválili v rozpočtu na rok 2010 změny, které podle vlády schválený schodek 163 miliard korun skrytě navyšuje.

Hlasování o rozpočtu podle premiéra ohrožuje závazek vlády udržet schodek na úrovni 5,3 procenta HDP. Část změn, které poslanci odsouhlasili, podle něj jde na úkor mandatorních výdajů státu, a právě proto skrytě schodek zvyšuje.

Prohlášení premiéra k situaci po schválení rozpočtu:

1/ Předsedou vlády jsem byl jmenován v důsledku vnitropolitické krize a neschopnosti politických stran vytvořit normální politickou vládu. Mému jmenování předcházela dohoda tří politických stran a pověření jsem přijal s cílem dovést v klidu zemi k parlamentním volbám. Tento úkol trvá i po zrušení termínu předčasných parlamentních voleb.

2/ Vláda, jejímž jsem předsedou, se v Poslanecké sněmovně neopírá o jasně definovanou koalici politických stran a hlasování o jejích návrzích - včetně návrhu zákona o státním rozpočtu - je tedy především odpovědností samotných politických stran a jejich vyjednávání. Současná vláda nemůže nahrazovat neschopnost, či neochotu politických stran mezi sebou spolupracovat.

3/ Vláda předložila návrh rozpočtu na rok 2010, který připravila na základě parametrů, s nimiž Poslanecká sněmovna vyslovila souhlas, když letos v říjnu podpořila tzv. vládní balíček úsporných opatření. Vládou navržený schodek 5,3 procenta HDP odpovídá mému veřejnému závazku, s nímž jsem spojil své pokračování v roli předsedy vlády.

4/ Výsledek hlasování v Poslanecké sněmovně o návrhu rozpočtu, respektive rozhodnutí sněmovny o změně struktury výdajů v objemu 12,5 miliard korun, splnění tohoto mého závazku (udržet schodek na hranici 5,3 procenta HDP) ohrožuje. Část změn provedených v rozpočtu Poslaneckou sněmovnou jde totiž na úkor mandatorních výdajů státu, a ve skutečnosti je tak skrytým zvýšením schodku státního rozpočtu, a s tím jako předseda vlády nemohu souhlasit.

5/ Za této situace vláda využije všech možností, které vládě dává zákon, aby schodek státního rozpočtu udržela na deklarované hranici 5,3 procenta HDP. K tomu povedou následující kroky:

A - 5,1 miliardy korun, o které byl zkrácen rozpočet Fondu dopravní infrastruktury, budou na základě rozhodnutí Poslanecké sněmovny pokryty převodem z privatizačního účtu, respektive dividendou ČEZ.

B - 3,1 miliardy korun, o které byly Sněmovnou zkráceny kapitoly vybraných resortů, vláda uspoří v rámci jednotlivých kapitol, případně v mimořádných případech rozhodne o krytí výdajů na úkor rozpočtové rezervy.

C - 4,0 miliardy korun vláda získá plošným vázáním výdajů státního rozpočtu v kapitolách, kterým Poslanecká sněmovny rozpočet nesnížila. To v průměru na jednu vázanou kapitolku činí pět procent, přičemž z vázání výdajů budou vyloučeny výdaje jako důchody, sociální dávky, výdaje na vědu a výzkum, kofinancování EU atd. V pololetí vláda vyhodnotí plnění státního rozpočtu a v případě, že se bude vyvíjet pozitivně, vázané výdaje uvolní.

Jan Fischer, předseda vlády ČR, Praha 14. prosince 2009

 

Pravdou je, že vláda může schodek pod 163 miliardami udržet. „Rozpočet počítal se snížením DPH v restauracích a v dalších službách, které nakonec neprošlo. Rozpočet tak má polštář tři až čtyři miliardy,“ říká šéf rozpočtového výboru Bohuslav Sobotka z ČSSD. Janotův rozpočet navíc počítá s růstem ekonomiky jen o 0,3 procenta, který nakonec bude zřejmě vyšší.

Schodek ale můžou zvýšit poslanci, kteří budou už v lednu hlasovat o tom, aby se na původní úroveň vrátily mateřská i daně z piva.