Náledí dnes komplikovalo život řidičům a chodcům v mnoha krajích ČR. Ve Středočeském kraji to platilo zejména pro jeho západní část.
Linka 158 byla podle mluvčí berounské policie Lenky Uriánkové kvůli hlášení drobných nehod přetížená. Protože šlo většinou o kolize bez zranění a se škodou do 100.000 korun, policisté je nevyšetřují. "Jezdí nicméně i k těmto nehodám a pomáhají lidem vyplňovat formuláře," řekla Uriánková.
Auta se podle ní nejčastěji svezou po ledovce a dostanou se mimo vozovku. To se u Hudlic na Berounsku stalo i sypači, vyprošťovat ho musely dva jeřáby. Havárie byly ráno hlášeny i na Rakovnicku, namrzající vozovka potrápila také řidiče na Mělnicku.
Řada lidí z okolí Kladna se ráno nedostala včas do práce. Například v Bratronicích nechal řidič autobusu cestující nastoupit a popovezl je jen několik metrů za zastávku. Z prudkého svahu směrem na Dolní Bezděkov odmítl jet a vyzval lidi, ať si vystoupí. Nevyjel ani další spoj přes Lhotu. "Lidé tak museli jet do Kladna autem nebo jít pěšky," popsala situaci třiadvacetiletá Žaneta z Bratronic.
Zlomeniny, poraněné páteře a hlavy
V Praze ledovka naplno zaměstnává záchrannou službu. Dopoledne musela ošetřit asi 60 lidí, kteří se zranili pádem na chodník. "Některým Vánoce pokazí i několikačetné zlomeniny," řekla mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová.
Kvůli výraznému nárůstu práce musela záchranná služba povolat záložní tým lékařů. Podle Ernestové počet případů kulminoval kolem 07:00, poté se situace uklidnila. Ale i nadále záchranáři na pomoc lidem se zraněními způsobenými náledím vyjíždějí.
Nejčastěji si lidé pádem poranili ruce, nohy, páteř a hlavu, oběťmi jsou především starší lidé, kteří mají horší stabilitu. Osm z nich si zlomilo nohu v krčku. Na chirurgické ambulanci Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) je podle mluvčí Petry Pekařové od rána velký nápor zraněných.
Zatímco důležité vozovky stihli silničáři ošetřit proti námraze ještě v noci, chodníky zůstaly ráno kluzké. Lidé proto chodili často po silnicích. Technická správa komunikací (TSK) má podle svého tiskového mluvčího Tomáše Mrázka od rána v ulicích na 1000 zaměstnanců, kteří chodníky posypávají pískem a štěrkem.
"Sype se, sype. Ale tím, jak prší, tak to stéká," řekla také pracovnice společnosti Komwag, která se stará o chodníky v Praze 2 a v části Prahy 1. Podle Mrázka také někteří lidé posypávají chodníky u svých domovů solí, která je zakázána.
Meteorologové varují: Mrazivý vítr tvoří náledí a sněhové jazyky - čtěte ZDE
Varování: Teplota sice stoupá, ale po dešti se na silnicích bude tvořit ledovka - čtěte ZDE
Z Pardubického kraje ohrožovala ledovka především Orlickoústecko. Na horských silnicích leží ujetá vrstva sněhu, která může být zledovatělá. Platí to i pro horské oblasti Krkonoš a Jizerských hor. Potíže s ledovkou měli i v Plzeňském, Karlovarském a v Jihočeském kraji.
Oproti tomu silnice v Ústeckém kraji jsou sjízdné, ale místy hustě sněžilo. Na Zlínsku měli zase problém se sníženou viditelností, kterou způsoboval déšť a silný vítr. Řada úseků je sjízdná jen se zimní výbavou. Na Ostravsku, kde naměřili deset stupňů, nic z toho nehrozí.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist