Všechna hlavní zimní střediska finišují s přípravami na zahájení lyžařské sezony. O víkendu by se na českých horách měly rozjet téměř všechny vleky. Oproti loňsku musí lidé na první pořádnou lyžovačku čekat v průměru o několik týdnů déle.

Skiareálům i nedočkavým lyžařům prozatím přeje počasí. Nejvyšší denní teploty se již několik dní drží pod bodem mrazu, předpověď slibuje nové centimetry sněhové nadílky. Provozovatelé od minulého víkendu zasněžují sjezdovky pomocí sněžných děl.

Na horách je v průměru půl metru sněhu. Za svezení zaplatí lyžaři cenu podle ceníku vedlejší sezony. 

Krkonoše a Orlické hory 

V některých střediscích východních Krkonoš a Orlických jedou vleky již nyní, ostatní se spustí o víkendu. Na sjezdovkách leží od deseti do 60 centimetrů sněhu a nynější silné mrazy umožňují vlekařům dál zasněžovat umělým sněhem. Na Sněžce teplota ve čtvrtek dopoledne klesla k minus 17 stupňům Celsia.

V některých střediscích, například na Černé hoře a v Horních Mísečkách, budou i upravené tratě pro běžkaře. Za vleky se bude platit snížené jízdné podle ceníků vedlejší či malé sezony. Proti loňskému roku má zahájení plné sezony v Krkonoších i Orlických horách zhruba tři týdny zpoždění. V areálu na Černé hoře u Janských Lázní je již nyní v provozu lyžařský vlek Anděl a otevřeno je 2,5 kilometru sjezdovek.

Jeseníky

Také v nejvyšších moravskoslezských horách Jeseníkách se bude o víkendu díky ochlazení a nové sněhové nadílce lyžovat. Na své si přijdou příznivci běžeckého i sjezdového lyžování. Vleky a lanovky se rozjedou v několika horských areálech, které jsou vybaveny sněžnými děly.

V Jeseníkách nadále platí první stupeň lavinového nebezpečí, řekl ve čtvrtek ČTK dispečer horské služby. Na sjezdovkách je přibližně 30 centimetrů sněhu.

Krušné hory

V Krušných horách začala lyžařská sezona již ve čtvrtek, první lanovka je v provozu na Klínovci nad sjezdovkou Dámská. V pátek se rozjedou vleky skiareálu Novako a za hotelem Praha v Božím Daru. Do víkendu pak budou zasněženy další dvě klínovecké sjezdovky, pro snowboardisty by měly být připraven areál na Neklidu.

Ostatní skiareály v Karlovarském kraji rovněž zasněžují a provoz budou zahajovat postupně. Pokud počasí s mrazem vydrží, většina z nich by měla být lyžeřům k dispozici o vánočních svátcích.

Šumava

Lyžařská sezona v jihočeské části Šumavy začne podle provozovatelů v pátek. Vleky se poprvé rozjedou třeba ve Skiareálu Lipno nebo na sjezdovce na Libíně u Prachatic, o den později také na zadovské Kobyle. V lipenském areálu začne sezona o den dříve, než provozovatelé předpokládali.

Mrazivé počasí totiž umožnilo vyrobit dostatečné množství sněhu, na sjezdovce ho leží kolem 40 centimetrů. Slavnostní vítání paní zimy s poutí bude ale podle plánu až v sobotu, řekl ČTK obchodní ředitel Martin Řezáč.

Střední Čechy

Příznivci lyžařského sportu budou moci o víkendu letos poprvé vyrazit i na sjezdovky ve středních Čechách. Vleky se v sobotu rozjedou v areálech Ski Relax Monínec a na Šibeničním vrchu u Mnichovic. V Chotouni u Prahy se začne jezdit v pondělí, v Příbrami 23. nebo 24. prosince, řekli provozovatelé ČTK.

V největším středočeském lyžařském středisku Ski Relax Monínec se čtyřsedačková lanovka a vlek rozjedou v sobotu v 09:00. "Pořád padá sníh, také zasněžujeme, někde máme dvoumetrovou hromadu, jinde deset centimetrů. Rozhrnujeme to a v sobotu by mohlo být na celém svahu v průměru 40 až 50 centimetrů sněhu," řekl ČTK provozovatel Jaroslav Krejčí.

Pardubický kraj

Většina lyžařských středisek v Pardubickém kraji zahájí v pátek letošní zimní sezonu. Díky nízkým teplotám provozovatelé pokryli svahy vrstvou technického sněhu, zčásti doplněného i přírodním. Sezona by měla plynule pokračovat i přes vánoční svátky do příštího roku, řekli ČTK oslovení vlekaři.  

V Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem leží na sjezdovkách kolem 30 až 40 centimetrů sněhu. "Zahajujeme v pátek večerním lyžováním. Vlek pojede až do konce sezony, plánujeme, že na vánoce už bude v provozu vše," řekl manažer areálu Sněžník Petr Vrzal.  

Začátek sezony v pátek plánují i provozovatelé sjezdovek v Hlinsku na Chrudimsku. Zasněžují se i svahy v Přívratu a sjezdovka Peklák u České Třebové na Orlickoústecku.  

 

Zlínský kraj

Provozovatelům skiareálů ve Zlínském kraji se na řadě míst podařilo připravit sjezdovky k otevření jen pár dnů poté, co do regionu dorazilo mrazivé počasí a v týdnu ho podpořilo ještě sněžení. Již v pátek tak mohou lyžaři zamířit na Stupavu na Slovácku a na Troják v Hostýnských vrších, o víkendu se pak rozjedou vleky i na Valašsku či ve Zlíně.  

Například i ohňostroj čeká na návštěvníky při otevření lyžařského svahu ve Zlíně. "V současnosti máme nasněženo přes 40 centimetrů, sněhové podmínky jsou špičkové. Areál otevřeme v sobotu v 10 hodin. Večer po setmění oslavíme otevření areálu ohňostrojem," uvedl za provozovatele střediska Michal Cepek.

Vysočina

Na Vysočině se ve čtvrtek otevřela první lyžařská sjezdovka na vrchu Šacberk u Jihlavy. Podle údajů provozovatele tam svah pokrývá přes půl metru technického sněhu a podmínky pro lyžování jsou velmi dobré. Další vleky v kraji budou spuštěny o nadcházejícím víkendu.

Lyžaři budou moci zamířit například do Nového Města na Moravě, do Velkého Meziříčí, na Křemešník u Pelhřimova a do Luk nad Jihlavou, od nedělního rána také do Nového Jimramova.