Beztrestnost výměnou za svědectví
Protikorupční balíček chce zavést například institut korunního svědka. Trestní stíhání obviněného, který by mimo jiné pomohl s objasněním organizované kriminality, by tak šlo přerušit a následně zastavit. Ministerstvo vnitra návrh odůvodnilo tím, že zájem státu na rozbití zločineckých skupin převyšuje zájem na postihu člověka, který se na trestné činnosti podílel a který umožnil odhalení a usvědčení spolupachatelů.
"Je to institut, který je mimořádně účinný v zahraničí," řekl Pecina. Vesecká dodala, že by nebylo možné jej aplikovat na osoby, které se dopustily například trestného činu vraždy. Zároveň musí korunní svědek vydat veškerý majetek, který trestnou činností získal, nebo nahradit způsobenou škodu.
Ministr vnitra také připomněl, že nový trestní zákoník platný od ledna zavádí institut spolupracujícího obviněného, kterému soud může, ale nemusí snížit případný trest za klíčové svědectví.
Úřadům se vyrojily problémy se zakázkami. Opencard to jenom začalo - čtěte ZDE
Ojedinělá výpověď „podnikatele roku“: Korupce je všude - čtěte ZDE
Protikorupční agent
Balíček také upravuje možnost využití protikorupčního agenta tak, aby bylo legitimní, nebylo zpochybňováno a nebylo považováno za policejní provokaci. Pecina nicméně připustil, že tento návrh má již nyní řadu odpůrců.
Obě opatření mají mít podle ministra především preventivní charakter. "Už ta možnost, že někdo, kdo přijde nabídnout úplatek, může být policista, může mít preventivní účinek," vysvětlil Martin Pecina.
Součástí opatření je také novelizace daňového řádu a zákaz listinných akcií na majitele, jehož legislativní předloha již leží v Poslanecké sněmovně. Návrh podali sociální demokraté společně se zelenými.
V rámci boje proti korupci také Pecina chce, aby vládou jmenovaní členové výběrových komisí byli v budoucnu prověřeni Národním bezpečnostním úřadem na stupeň důvěrné. Znamenalo by to, že úředníci by museli doložit, jaký mají majetek, a že by se hlídalo to, zda nedochází k podezřelým pohybům na jejich účtech.
Korupce bez odposlechů?
Podle Peciny je možnost postihování korupce v Česku špatná a ještě horší prý bude od 1. ledna. Nový trestní zákoník totiž policistům vezme možnost nasazovat na trestné činy týkající se korupce agenty či odposlechy. Nebudou moci používat operativní techniku v případech, u kterých je trestní sazba nižší než deset let, a u korupčních trestných činů je přitom sazba osmiletá. Balíček proto navrhuje také vrácení hranice pro použití odposlechů a agentů zpět na osm let.
Vesecká s tímto výkladem ovšem nesouhlasí, podle ní bude použití operativní techniky v těchto případech i nadále možné díky mezinárodním smlouvám, kterými je Česká republika vázána.
Nejvyšší státní zastupitelství, resort vnitra a policie se domluvily, že znovu prověří postup v prošetřování některých mediálně známých kauz. Konkrétně Pecina zmínil například případ Mostecké uhlené, údajných kont pražského podnikatele Romana Janouška ve Švýcarsku nebo podezření ze zneužití evropských dotací poslancem Petrem Wolfem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist