V nezničené části Průmyslového paláce v pražských Holešovicích zahájil šéf ČSSD Jiří Paroubek dvoudenní kongres Strany evropských socialistů (PES). Podobná akce evropské levice se koná poprvé v jedné z nových členských zemí Evropské unie.

Evropští socialisté si vybrali Prahu, aby podle generálního tajemníka PES Philipa Cordery podpořili ČSSD před sněmovními volbami příští rok. "Procházíme těžkými časy, více voleb prohráváme, než vyhráváme," podotkl Cordery. Socialisté budou na kongresu volit nové vedení. Funkci předsedy bude obhajovat dosavadní šéf Poul Nyrup Rasmussen.

Recyklovaný papír a doporučení nelétat 

Jedním z hlavních témat je boj proti klimatickým změnám a kvalita života v Evropě. Tomu se podřídil i samotný kongres. Všech dvanáct set delegátů nebude ze svých hotelů jezdit na jednání auty, ale městskou hromadnou dopravou. Kávu budou během přestávek usrkávat z kelímků z recyklovaného plastu a bloky na zápisky budou také z recyklovaného papíru.

Většina dokumentů bude jen v elektronické podobě. Delegáti také dostali od stranického sekretariátu doporučení, aby si na cestu do Prahy místo letadla zvolili jiný, ekologicky šetrnější a tím zákonitě pomalejší dopravní prostředek.

Levice uskutečňuje tzv. bezuhlíkový kongres ve stejný den, kdy začal summit o klimatických změnách v dánské Kodani. "Je to pouze první krok, skrze který bude PES hluboce modifikovat svoje pracovní návyky a způsob velmi znepokojujícího trendu globálního oteplování v našem každodenním životě," tvrdí se v prohlášení.


Evropská levice by měla hovořit i o tom, jak zlepšit pozici socialistů v evropské politice. "Socialisté už nevystačí s ochranou sociálních jistot, musejí přesvědčit Evropany, že znají recept na překonání krize a na obnovu zdravého, ekologického a sociálně spravedlivého růstu," řekl v úvodní řeči na kongresu Paroubek. Poukázal na to, že navzdory hospodářským problémům, které by logicky měly zvyšovat podporu pro socialisty, vítězí konzervativní či liberální strany.

"Pravice nesmí působit tak, že lépe rozumí ekonomice" 

"Jako celek jsme ve volbách do Evropského parlamentu příliš neuspěli," podotkl Paroubek. Také volby do některých národních parlamentů vedly k tomu, že socialisté skončili ve vládách. "Je dobré, že se nyní scházíme. Je ten nejvhodnější čas na to zamyslet se jak dál," dodal předseda ČSSD.

Socialisté podle něho nesmějí přenechávat pravici pozici, že je to ona, kdo lépe rozumí ekonomickým procesům a zvládá řízení Evropy i států.

Brown nepřijel 

"Nesmíme si myslet, že si vystačíme jen s ochranou sociálních jistot. Naopak, prosperita a jistoty a obnova zdravého růstu ruku v ruce s masivním vytvářením podmínek pro tvorbu nových pracovních míst musí být základem naší politiky," zdůraznil. Paroubek také podpořil snahy PES o zavedení daně z finančních transakcí.

Mezi lídry socialistických a sociálnědemokratických stran nechybí například španělský premiér José Zapatero, řecký předseda vlády Jorgos Papandreu, slovenský premiér Robert Fico, rakousky kancléř Werner Faymann, norský premiér Jens Stoltenberg či čerstvý předseda německé SDP Sigmar Gabriel.

Šéf labouristů a britský premiér Gordon Brown nepřijel, ačkoliv původně měl být mezi hosty. Kongresu se ale účastní například srbský prezident Boris Tadić.

Jaká jsou opatření PES na kongresu:

- poskytne všem účastníkům dvoudenní jízdenku MHD
- omezí vytápění
- poskytne recyklované a recyklovatelné zboží: šálky z recyklovaného plastu, trička z bio-bavlny, tašky z organické bavlny, recyklované bloky s certifikátem - FSC, tužky ze škrobové moučky, šňůrky z bambusových vláken…
- omezení spotřeby papíru. Distribuce pouze rezolucí. Další dokumenty (zprávy, status) budou dopředu zaslány e-mailem a budou ke stažení z našich webových stránek
- využití pouze recyklovaného a FSC papíru k tisku dokumentů, plakátů, volebních lístků, průvodce kongresem…
- servírování biologických a místních potravin
- využití rostlin, ne řezaných květin
- využití co nejmenšího množství obalů: vodní fontány místo plastových lahví…


Co mohou udělat delegáti:

- využívat veřejnou dopravu
- nepoužívat taxi. V případě nezbytnosti je sdílet.
- upozornit hotel, aby neměnil každý den povlečení a ručníky
- vrátit badge a šňůrku zpět, aby se mohla znovu využít
- třídit papír
- přijít ke stánku PES a spočítat si vlastní emise uhlíku při cestování a provést jejich kompenzaci