Akreditační komise chce pozastavit přijímání uchazečů o doktorská studia na plzeňských právech Západočeské univerzity (ZČU) a udělovat titul Ph.D. Současní studenti je ale mohou dokončit.
Fakulta, která se potýká s následky nedávných skandálů s plagiátorstvím a nestandardní délkou studia, má rovněž dočasně ztratit právo udělovat v rámci rigorózního řízení titul JUDr, řekla předsedkyně akreditační komise Vladimíra Dvořáková.
Zákaz padne, až se situace na právech zlepší
V magisterském programu bude moci fakulta pokračovat. Komise ale ministerstvu školství doporučila, aby dosadilo do zkušebních komisí nezávislé odborníky. Návrh akreditační komise musí potvrdit ministryně školství. Podle náměstka ministryně Vladimíra Růžičky dosud bylo vždy doporučení komise akceptováno.
Pokud jde o doktorská studia, když ministerstvo školství vyhoví návrhu komise, fakulta nebude moci přijímat nové studenty. "Dokud se ta situace nebude konsolidovat," odpověděla Dvořáková na to, jak dlouho by toto omezení mělo trvat. Pak podle ní může fakulta požádat o to, aby bylo omezení zrušeno.
Děkan fakulty Jiří Pospíšil přijal rozhodnutí komise s úlevou, obával se tvrdšího postihu. České televizi řekl, že fakulta má právo udělovat tituly JUDr. pozastaveno do května příštího roku. Dodal, že je to víceméně gentlemanská dohoda. Doktorandské studium podle něj bude pozastaveno "do odstranění problémů".
Z vyjádření Dvořákové vyplynulo, že prověrka komise potvrdila závažné chyby ve fungování fakulty. Neexistovalo prý kolegium děkana, nefungovala kontrola při zapisování známek. Nové vedení by podle Dvořákové mělo například omezit riziko plagiátů.
Děkan si oddechl
"Přiznám se, že jsem čekal radikálnější rozhodnutí. Je zcela zachováno pětileté magisterské studium, studenti se k nám mohou bez jakýchkoliv obav hlásit. To je základ školy," uvedl děkan fakulty Jiří Pospíšil. Omezení navržená komisí pro rigorózní a doktorské řízení považuje za pro školu příznivá.
"Je to velká šance pro školu, aby rychle učinila potřebné změny k obnovení možnosti udělovat titul JUDr.," uvedl Pospíšil. Studenty pro doktorská studia podle něj škola stejně nyní nechtěla přijímat.
Rektor Západočeské univerzity (ZČU) Josef Průša řekl, že se omezení doktorského studia i rigorózního řízení dalo očekávat. I podle něj je nejdůležitější, že omezení nepostihne magisterské studium. Škola má šanci. "Budeme dohlížet na plnění všech požadavků," uvedl Průša.
Zástupce studentů cítí šanci
Zástupce studentů v akademickém senátu Martin Marek označil zprávu za jednoznačně pozitivní. "Komise nám dala šanci ke změně, aniž by výrazně zasáhla do fungování školy. Reflektuje, že je tu nové vedení a je tu snaha to napravit," uvedl.
Povinný dozor u státnic označil za výhru. "Nikdo nebude moct říkat, že zde studenti studovali nestandardně," uvedl Marek. Potvrdil, že senát skutečně selhal. Na druhou stranu ale tentýž senát zvolil nové vedení. Posledního příznivce bývalého vedení, předsedu akademického senátu Daniela Teleckého, vyzvou studenti k odstoupení.
Vdova po učiteli tvrdí, že Řápkovou manžel nezkoušel. Primátorka to odmítá - čtěte ZDE
Poslanec Benda může brzy přijít o titul JUDr. Pokusil by se ho získat znovu - čtěte ZDE
Jiná komise, a to speciální komise Západočeské univerzity už dříve prověřila studium všech doktorandů fakulty, u téměř čtvrtiny zjistila pochybení. Prověří i stovky absolventů magisterského studia. V lednu 2010 by mohla začít odebírat tituly. Dění na škole prověřuje i speciální útvar policie.
Podle Dvořákové byla praxe zapisování výsledků zkoušek a zápočtů do systému fakulty velmi nestandardní. Studenti si je de facto mohli zapisovat sami, což bylo v rozporu i s předpisy ZČU. "Pokud v systému není známka nebo je jiná než je třeba v indexu, dělají se vždy chybové listy, které musí potvrdit vedoucí katedry nebo zkoušející, že je to opravdu on, kdo to zapsal. Tam se to údajně nedělalo, a to několik let," řekla Dvořáková.
Studentem v den podání přihlášky
Studijní referentka podle ní známky chybějící v systému zapisovala jen na základě známky v indexu, a to i v případě, kdy vyučující nemohl psát známky a zápočty. Na katedrách chyběly zkontrolované podpisy vyučujících, uloženy jsou například kopie indexu, z nichž se vycházelo. "Referentka říkala, že kdysi se posílaly chybové listy, ale protože se nevracely z kateder, posílat se přestaly", uvedla Dvořáková.
Neobvyklá byla i přijímací řízení. Například několik studentů doktorandského studia bylo přijato v den, kdy si podali přihlášku ke studiu. Na odvolání bylo přijímáno 30 až 60 procent studentů magisterského studia, což je podle Dvořákové vysoce nad obvyklé poměry. Rovněž přestupy z jiných vysokých škol na právnickou fakultu byly nestandardní, běžně by zájemci měli udělat obvyklé přijímací řízení a poté mu škola může uznat některé předměty, což u plzeňských práv nebylo transparentní.
Fakulta, která čelí největšímu skandálu vysokého školství od roku 1989, už na svou záchranu provádí reformu. Pod vedením nového děkana Jiřího Pospíšila sestavila mimo jiné novou vědeckou radu, přešla na kreditní systém, zavádí jiné přijímací řízení, provedla inventarizaci diplomových i dalších prací.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist