Téma
Speciál iHNed.cz
Titul snadno a rychle

Komise Západočeské univerzity (ZČU) dokončila prověřování studia všech 63 absolventů doktorského programu na právech v Plzni. Vážná pochybení zjistila ve 14 případech, informovala prorektorka a předsedkyně komise Eva Pasáčková.

"V prověřování studijní dokumentace jsme pokračovali v sobotu. Podle dohodnuté metodiky jsme prošetřili studium zbývajících 18 absolventů," uvedla. Komise tak dokončila první etapu šetření zaměřenou na doktorské studium, nyní se bude zabývat studiem několika stovek absolventů magisterského studia.

U podezřelých doktorských prací zjistila komise různé nedostatky. Například u některých chybí doklady o publikační a vědecké aktivitě během doktorského studia. Dále chybí i takzvané autoreferáty čili shrnutí určené pro členy komise. Na vysvědčeních některých doktorandů bylo uvedeno také například správní právo místo občanského a podobně.

Univerzita nyní čeká na právní rozbor 

Podle rektora Josefa Průši je přístup prověřovací komise velmi přísný, takže komise registruje i drobnější pochybení. "Například, že nebyl podepsán pod zkouškou dostatečný počet členů komise a podobně," uvedl Průša. Jednoznačně jsou ale podle jeho slov mezi případy také vážná pochybení. Ta by mohla vést až k úvahám o ztrátě titulu.

Průša řekl, že univerzita nyní čeká na stanovisko advokátní kanceláře, které by měla dostat v půlce prosince. Teprve na základě právního rozboru bude jednat o konkrétních jménech a postupech, tedy i o případném odebrání titulu.

Děkan právnické fakulty Jiří Pospíšil řekl, že bude důležité rozebrat, co těch 14 případů obnáší. "Pokud jde o vážné pochybení, jak konstatovala komise, pak toto číslo není malé," uvedl Pospíšil. Podle svých slov nečekal, že by byl počet podezřelých absolventů doktorského programu tak vysoký.

Přijímačky v Plzni: Mezi podezřelými je i dcera soudce Baxy - čtěte ZDE

ZČU zatím oficiálně nepotvrdila žádné jméno, jež vyvolává pochyby. V médiích už se některá objevila. Podle Mladé fronty Dnes je na seznamu podezřelých absolventů doktorandského studia předseda akademického senátu fakulty Daniel Telecký, pedagog fakulty Jan Kavka, bývalý vysoký policista Jan Brázda.

Mezi podezřelými držiteli titulů se podle listu objevuje i pedagog Jan Suchý z katedry finančního práva i advokát Eduard Bruna, jenž obhajoval například Jiřího Čunka. Kvůli dizertační práci by mohl údajně o titul přijít i bývalý proděkan fakulty Ivan Tomažič.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist