Téma
Speciál iHNed.cz
Titul snadno a rychle

Ministryně školství Miroslava Kopicová odhaduje, že v případu právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) se v první fázi může jednat o odebrání asi deseti vysokoškolských diplomů.

Pro ČRo-1 Radiožurnál také uvedla, že první jména čeká od rektora ZČU v nejbližších dnech. "Pokud tato jména dostanu, začneme konat, to znamená začneme proces případného odebírání diplomů, protože tak jsme to slíbili a tak to také uděláme," uvedla ministryně.

Vláda na poslance nedala 

Neoprávněně získané tituly chce odebírat formou správního řízení, dotčený člověk se podle ní bude moci obrátit na soud. Kopicová vychází z právních rozborů, které má k dispozici. Popsaný postup považuje za lepší, než ten, s nímž přišli někteří poslanci ve své novele vysokoškolského zákona. Kabinet jejich předlohu nepodpořil.

Deset případných kandidátů na odebrání diplomu v první fázi není podle ministryně dramaticky vysoké číslo. "My jsme oslovili všechny právnické fakulty, to už je hotové. Musím říct, že v podstatě téměř všechny případy byly vysvětleny," řekla Kopicová. Řada věcí se podle ní dá vysvětlit nepořádkem.

Ministryně doufá, že půjde pouze o desítky lidí 

Pokud jde o plzeňská práva, 25. listopadu by měla mít Kopicová k dispozici zprávu akreditační komise, na jejímž základě padne rozhodnutí o tom, zda a v jaké podobě bude na této fakultě pokračovat doktorské studium.

Kontroly ale čekají všechny vysoké školy. V lednu by podle ní mělo být k dispozici vyhodnocení matrik všech veřejných vysokých škol a pak začne kontrola soukromých škol. "Já doufám, velmi doufám, že se nebudeme pohybovat v řádu stovek, že opravdu to bude několik desítek lidí," dodala.

Plzeňská práva podle ní ještě nejsou očištěna, dostala ale šanci se očistit. "Já jsem byla připravena zavést nucenou správu v případě, že by byly splněny zákonné podmínky. Jedna z nich byla, kdyby býval nebyl zvolen děkan," řekla.

Novým děkanem plzeňské právnické fakulty je bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). "V tuto chvíli mají (v Plzni) všechny šance očistit fakultu. Pokud to neudělají, já jsem připravena ke všem radikálním krokům," uvedla ministryně školství.

Právnická fakulta ZČU prochází největším skandálem českého vysokého školství od roku 1989. Na fakultě nejsou některé práce studentů, zjistilo se, že část lidí ji absolvovala možná nestandardně rychle. V souvislosti s případem, který začal plagiátorskou aférou, z funkcí odstoupili děkan Jaroslav Zachariáš a proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist