Téma
Speciál iHNed.cz
Titul snadno a rychle

Tvrzení manželky učitele Jiřího Pipka nepovažuje někdejší studentka plzeňské právnické fakulty a nynější chomutovská primátorku Ivana Řápková za důvěryhodné. Političku ODS a dvojku na kandidátce za Ústecký kraj do sněmovních voleb podezírají, že titul Mgr. získala neoprávněně.

Vdova po zesnulém učiteli tvrdí, že její muž Řápkovou nezkoušel, napsal deník Lidové noviny, podle něhož to soudkyně městského soudu v Praze Hana Pipková dokládá zápisky v manželově diáři.

Pipková se rozhodla, že bude proti Řápkové svědčit, a sepsala proto u notáře čestné prohlášení. "Dám ruku do ohně za to, že manžel v den, kdy měl zkoušet Ivanu Řápkovou, v Plzni vůbec nebyl," řekla LN.

Na údajné nejasnosti kolem studia Řápkové na Západočeské univerzitě (ZČU) v Plzni upozornil šéf Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, do jehož semináře měla Řápková v letech 2003 a 2004 chodit. Nepřišla prý ani jednou, i na katedře trestního práva byly kolonky u jejího jména prázdné. Přesto měla v elektronickém systému zapsané tři zápočty a zkoušku.

Studenti se zbavují šéfa senátu, ten měl pobývat i ve vazbě

Studentská kurie akademického senátu právnické fakulty v Plzni se chce zbavit předsedy senátu Daniela Teleckého. Ten je údajně ve vedení školy posledním příznivcem proděkana Milana Kindla, jednoho z hlavních aktérů aféry fakulty.

"Na nejbližším jednání senátu poslední listopadový týden studenti předloží návrhy na volbu nového předsedy, které se ještě s novým vedením fakulty předjednají," řekl člen akademického senátu fakulty za studenty Martin Marek. "Vzhledem k tomu, že studenti mají v senátu místopředsedu, měl by být předseda opět z okruhu učitelů," dodal.

Telecký například podal žalobu a trestní oznámení na Vladimíru Dvořákovou, šéfku akreditační komise, která na podezřelé poměry na fakultě upozornila.

Mladá fronta Dnes (MfD) infomovala, že šéf akademického senátu byl dva roky ve vazbě. Telecký okolnosti svého stíhání odmítá vysvětlit. Od srpna 1995 do června 1997 byl podle listu ve vazbě kvůli podezření z daňových deliktů. Trestní stíhání policie zastavila, k soudu případ nikdy nedostal. Telecký tvrdí, že nikdy nebyl trestán a má čistý trestní rejstřík.

Řápková to později odůvodnila tím, že jí zápočty a zkoušku dal Pipek. Primátorka zpochybňování svého studia odmítá a podala k plzeňskému krajskému soudu žalobu na univerzitu.

"Jako žena chápu bolest paní Pipkové nad ztrátou milované osoby, při veškeré úctě k její osobě, ale nelze její svědectví považovat za hodnověrný důkaz čehokoliv," tvrdila dnes v tiskové zprávě Řápková.

Primátorka si myslí, že v kauze plzeňských práv se nejdříve vytvořil obžalovaný a nyní se vyrábějí důkazy. Řápková také upozornila na to, že jí univerzita nepožádala o důkazy, že řádně vystudovala a stále tvrdí, že vše je pouze mediální hra.

Rektor univerzity Josef Průša tvrdil, že Řápkovou o důkazy požádá už v pondělí. Primátorce hrozí, že by o titul mohla přijít.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist