Lidovci podpoří v Poslanecké sněmovně v prvním čtení vládní návrh rozpočtu na příští rok, řekl v úterý novinářům po jednání předsednictva a poslaneckého klubu předseda strany Cyril Svoboda. V dalším čtení však bude KDU-ČSL prosazovat zvýšení dotací na sociální služby minimálně o tři miliardy korun a zachování mateřské ve stávající výši.

"Pokud klesá příjem ve státní správě o čtyři procenta, je nepřijatelné, aby maminkám klesl příjem o 23 procent. Je to hrubý rozpor," řekl Svoboda.

Lidovci také nesouhlasí s takzvaným "porcováním medvěda", tedy s tím, že poslanci ze státního rozpočtu svými rozhodnutími každoročně přidělují dotace vlastním regionům. Podle ministra financí Eduarda Janoty ale letos na "porcování medvěda" nedojde, protože v rozpočtu na něj nejsou prostředky.

V úterý odpoledne začíná schůze Poslanecké sněmovny, která bude mít na programu vládou připravený návrh rozpočtu na rok 2010. Poslanci v září schválili balíček úsporných legislativních opatření ministra financí, který umožní snížení plánovaného schodku na přibližně 163 miliard korun z původně očekávaných 230. Premiér Jan Fischer chce na schůzi poslance také seznámit s programem činnosti svého kabinetu do jarních voleb.

KDU-ČSL bude podle Svobody prosazovat, aby se na program nynější sněmovní schůze dostala zpráva vlády o tendru na odstranění ekologických zátěží, který by měl být podle lidoveckého mínění zcela zrušen. Strana bude také prosazovat řešení problematiky "bytového fondu OKD" a bude se snažit zachovat práva nájemníků i závazek předkupního práva za podmínek domluvených v roce 2004.

Kabinet by podle KDU-ČSL měl předložit rovněž zprávu o situaci na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist