Z ústavních činitelů a vrcholných politiků lidé nejvíce věří prezidentu Václavu Klausovi, který je důvěryhodný pro 59 procent dotázaných. S 58 procenty ho následuje ombudsman Otakar Motejl. Na třetí příčce je premiér Jan Fischer, jemuž věří 56 procent respondentů průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění CVVM.

Statisticky významný pokles ve srovnání s předchozími výsledky zaznamenal CVVM u předsedy Strany zelených Ondřeje Lišky, kterému nyní věří 23 procent, což je v porovnání s letošním únorem o 11 procent méně.

Ministrovi pro lidská práva Michaelu Kocábovi důvěřuje 26 procent dotázaných, tedy o deset procent méně než v únoru, kdy byl zatím naposledy do průzkumu zařazen. Šéfovi KDU-ČSL Cyrilu Svobodovi v září důvěřovalo 24 procent. V jeho případě je pokles čtyřprocentní, u Svobody jde o srovnání s červnovým průzkumem.

Za Klausem, Motejlem a Fischerem následují na předních místech žebříčku předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se 43 procenty a předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský, jemuž věří asi dvě pětiny lidí. Důvěra v předsedu ÚS Rychetského podle CVVM mírně narostla - polepšil si o šest procent. Aktuální průzkum se konal mezi 31. srpnem a 7. zářím, tedy dříve, než ústavní soudci rozhodli spor o osud jednorázového ústavního zákona, jímž chtěl parlament zkrátit volební období sněmovny.


Seznam jmen, který CVVM lidem předložil, obsahoval 28 vybraných ústavních činitelů. Do výzkumu byli zařazeni prezident, předsedové Senátu a sněmovny, členové vlády, předsedové parlamentních stran, ombudsman a předseda ÚS.

Související