Ministr financí Eduard Janota už zdaleka není sám, kdo poněkud odevzdaně sleduje, jak se jeho návrhy z úsporného balíčku ve sněmovně mění v něco absolutně jiného.

Ve čtvrtek se k němu nedobrovolně přidala i ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Když zjistila, že lidovci, socialisté a komunisté mají dost hlasů, aby jí z balíčku vyndali snížení cen léků a jejich úhrad o sedm procent, možnost pojišťoven nakupovat léky přímo od velkodistributorů nebo bezplatné očkování proti pneumokokovi, dobrovolně tři čtvrtiny zdravotnického balíčku odpískala. "Chci říct, že to pro mě není zásadní a jsem připravena tento návrh akceptovat," řekla rezignovaným hlasem poslancům Jurásková.

Janota: Není to tak hrozné

"Porcování" Janotova balíčku se ale ve čtvrtek u zdravotnictví nezastavilo. Lidovci se totiž přidali k sociálním demokratům s návrhem, aby se nesnižovaly přídavky na děti. "Jsme rádi, že lidovci se vrací ke své prorodinné politice," glosoval pobaveně jejich návrh poslanec a středočeský hejtman David Rath.

Z opravdových úspor tak ve sněmovní verzi Janotova balíčku zůstaly jen tři věci: Snížení mateřské dovolené a nemocenské o dvě miliardy, snížení nedávno zvýšených podpor v nezaměstnanosti o 2,7 miliardy korun a nižší než původně navrhované zvýšení plateb státu zdravotním pojišťovnám. Platby se nebudou zvyšovat o osm miliard, což navrhoval původní Janotův státní rozpočet, ale "jen" o 3,5 miliardy.

A to ještě socialisté chtějí snížení podpor v nezaměstnanosti z balíčku vyndat. "Nepřipustíme snižování životní úrovně nezaměstnaných, kteří přišli o práci ne vlastní vinou," říká Jiří Paroubek. 


Fotogalerii ze čtvrteční schůze najdete ZDE

Mirek Topolánek Politici ve sněmovně


Janota chce sice ještě snížit platy veřejných zaměstnanců nebo snížit příspěvek na provoz auta zdravotně postiženým. O tom ale poslanci v pátek rozhodovat nebudou.

Pravdou ale je, že Eduard Janota ve čtvrtek po jednání sněmovny zdrceně nevypadal. I přesto, že jeho balíček v pátek poslanci hlavně v kolonce úspor změní k nepoznání, Janota téměř jistě uhájí schodek pod 170 miliard korun.

"Nejhorší varianta deficitu je i po započítání všech změn kolem 166 miliard. A to je úplně jiné číslo, než kdyby deficit zůstal na 230 miliardách," říkal docela spokojeně Janota. Velmi pravděpodobně tak po pátečním hlasování bude ve funkci pokračovat dál. Demisí hrozil v případě vyššího schodku.

ctete-v-patek-530.gif