Celodenní sněmovní debatu o balíku úsporných opatření ministra financí Eduarda Janoty poslanci ve čtvrtek ukončili tím, že načetli kolem dvou desítek pozměňovacích návrhů, k jednání se vrátí v pátek v devět hodin ráno.
Dolní komora naopak zahájila ve čtvrtek večer jednání o návrhu na snížení platů ústavních činitelů o čtyři procenta.
Před závěrem schůze poslanci odhlasovali, že i novelu o platech ústavních činitelů projednají stejně jako protikrizový balíček ve stavu legislativní nouze, tedy ve zkráceném řízení.
Poslanci se rozešli krátce po 19. hodině.
Drsné výměny názorů
Sněmovní debatu o zákonech, které mají stlačit schodek rozpočtu v příštím roce ke 160 miliardám, střídaly ve čtvrtek drsné výměny názorů mezi politiky, kteří si navzájem vyčítali, za koho byli zvoleni nebo zda víc či méně pijí alkohol.
Během dopoledne se ukázalo, že sociální demokraté a lidovci našli společnou řeč v některých úpravách takzvaného Janotova balíčku. Do jaké míry další změkčení Janotova plánu komplikuje jeho přijetí, se zatím nedá odhadnout.
Stejnou komplikací mohou být i osobní urážky. Hlavní postavou půtek byl ve čtvrtek exministr financí Kalousek, nepřímo označený za opilce, na což on odpovídal označením svých protivníků slovem "debil".
Fischer varuje před maďarskou cestou
Premiér Jan Fischer řekl poslancům, že bez přijetí Janotova balíčku hrozí Česku maďarský scénář. "Naše situace je vážná," varoval. On i ministr financí Eduard Janota nepřímo řekli, že podají demisi, pokud schodek překročí 164 miliard korun.
Schodek mohou zvedat některé požadavky levice. Sociální demokracie trvá na tom, aby se v rámci Janotova balíku nesnižovaly dávky rodinám s dětmi i podpora nezaměstnaným. Tím Paroubek zaskočil hlavně ODS. Ta je ochotná hlasovat pro balík jen v případě, že se změní jen ve třech bodech domluvených ve středu. Rozhodne nejspíš až "bojové" hlasování.
Fotogalerii ze čtvrteční schůze najdete ZDE
Lidovci chtějí podpořit zvýšené přídavky na děti, které od 1. července prosadila ČSSD. Nechtějí, aby zvýšené přídavky byly vráceny do původní výše, jak s tím počítá Janotův návrh. Navrhnou také, aby z Janotova balíku vypadly všechny "zdravotnické" úpravy. Nově navrhli zdanění hazardu, čímž chtějí rozpočtu "přihrát" čtyři miliardy.
Lidovecký návrh může být vážným problém pro Sazku i jiné - více čtěte ZDE
Janotovy návrhy mají udržet na uzdě státní výdaje. V sázce je rozpočtový schodek, pověst Česka jako finančně stabilní země, ale také výše daní či platů desetitisíců lidí, včetně 200 poslanců.
ČSSD torpéduje Janotův úsporný balík a chystá se ho natřít na oranžovo - čtěte ZDE
Přehledně: Platy ústavních činitelů po přijetí Janotova balíčku - čtěte ZDE
Odbory mají k Janotovu návrhu rozpočtu výhrady, ale kompromis berou - čtěte ZDE
|
|
On-line reportáž
Dobrý den, vítáme vás u on-line přenosu iHNed.cz z Poslanecké sněmovny. Ta bude ve stavu takzvané legislativní nouze jednat o vládním úsporném balíčku. Před schůzí, která začíná v 10:00, zasednou poslanecké kluby a sejdou se lídři politických stran. Od 08:00 jednají komunisté, od půl deváté socialisté. V 09:00 budou jednat poslanci ODS a KDU-ČSL.
Ministr financí Eduard Janota nakonec svůj úsporný balíček neuhájil. ODS, ČSSD, lidovci a komunisté se totiž včera na schůzce s premiérem Janem Fischerem v Kramářově vile dohodli, že z Janotova balíčku vyřadí snížení rodičovského příspěvku, porodného i snížení dávek zdravotně postiženým.
Schodek státního rozpočtu se kvůli tomu oproti Janotovu původnímu návrhu zvýší o víc než pět miliard. ODS zároveň prosadila, že Janota vyškrtne z balíčku milionářskou daň, kterou chtěl ministr financí zavést u lidí s příjmem nad 145 tisíc měsíčně.
Ministr financí Eduard Janota sedí v autě pod kopcem a s nohou na brzdě... Přesně tímto způsobem se chová ministr financí, když přichází s balíčkem úspor ve chvíli, kdy se domácí ekonomika dotkla svého dna. Janota je muž činu - škrty mají ulehčit státní kase. Jenže opatření, z nichž převážná většina vyústí ve snížení spotřeby, mohou ohrozit celé hospodářství.
BLOG Martina Petříčka: S nohou na brzdě Janota ekonomiku nerozhýbe - čtěte ZDE
(přečtěte si jeden z názorů na Janotův plán)
(pusťte si video, na kterém Jiří Paroubek vysvětluje, proč ČSSD žádala úpravy Janotových návrhů)
Janotův balíček jako celek KSČM nepodpoří. Předseda KSČM Vojtěch Filip však slibuje, že komunisté podpoří všechny doplňující návrhy, které podpoří rodiny s dětmi a zdravotně handikepované. KSČM předloží i vlastní návrhy - splní sice slib, že nenavrhne snížení sazeb DPH, ale přijde s jinými, které podle nich zvýší příjmy státu. Podle ne příliš konkrétních informací, které KSČM podává těsně před začátkem schůze, to vypadá, že komunisté mohou přijít například s návrhem na mimořádnou dividendu ČEZ.
(Téma superdividendy popisují podrobně čtvrteční HN - čtěte ZDE)
Předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik upozorňuje, že v budoucnu navrhnou komunisté, aby sazba DPH u potravin klesla až k nule.
Komunisté chtějí sáhnout na platy lidem, které označují jako "horní patro". Jako příklad uvádějí nejen politiky včetně regionálních, ale také šéfy institucí, o kterých se dosud v souvislosti se snižováním platů nemluvilo, například ředitelů České televize či rozhlasu.
"Navrhneme dvě daňová pásma, vyšší daň u korporátních zdanění," řekl poslanec KSČM Braný. Podle Kováčika podpoří komunisté snížení platů ústavních činitelů o 20 procent. V Janotově balíčku je navržen pouze čtyřprocentní pokles.
ODS prozradila, jak se dnes zachová. Podle prohlášení, které zveřejnilo grémium strany, je ODS ochotna přistoupit na dohodu, která z úspor vypustí tři konkrétní body: Snížení rodičovského příspěvku o 10 %, snížení porodného z 13 tisíc na 10 tisíc a snížení příspěvku na péči u sociálních služeb za předpokladu, že bude vypočteno zavedení druhé sazby u daně z příjmu fyzických osob ve výši 23 % pro částky nad 145 tisíc Kč měsíčně.
"V případě, že dojde k této úpravě balíčku, jsme připraveni tyto pozměňovací návrhy podpořit. Nepodpoříme žádné jiné návrhy. Pokud při hlasování o pozměňovacích návrzích projdou i jiné návrhy než tyto čtyři, tak pro zákon jako celek hlasovat nebudeme," píše se v prohlášení grémia ODS.
Videopřenos živě ze sněmovny: Poslanci schvalují Janotův balík
Těsně před tím, než měla začít schůze sněmovny, sešli se předsedové politických stran s premiérem Janem Fischerem. Vypadá to, že se situace dramatizuje, protože levicové strany chtějí přijít s novými návrhy, jak ještě Janotovy návrhy upravit.
Poslanci začnou jednat až v 11 hodin. Předsedající Vlček dává stranám možnost zkusit ještě přece jen najít shodu.
Premiér Jan Fischer s lídr stran dojednává, v jakém pořadí se budou předkládat jednotlivé pozměňovací návrhy a kolik jich bude. To může být klíčové a ovlivnit konečnou podobu balíku.
Novou situaci, kdy už se po včerejšku zdálo, že dohoda je na stole, přinesl postup ČSSD a KSČM. Podle informací ze středy jsou ve hře po dohodě lídrů stran v podstatě dvě verze. ČSSD ustoupila od progresivní daně, výměnou za to ale ostatní strany zamezí snížení porodného, rodičovského příspěvku či příspěvku na péči. Ve druhé variantě ještě ČSSD počítá navíc s prorodinnými opatřeními zahrnutými do zákona o šrotovném. Navíc chce vlastní pozměňovací návrhy předložit KSČM.
Celý ranní spor se nyní podle informací iHNed.cz z jednání ve sněmovně točí kolem jediného bodu: zda mají součástí Janotova balíku být i úpravy, které zruší zákon, jenž zavádí šrotovné, zvyšuje podpory v nezaměstnanosti a přídavky na děti. Paroubek žádá, aby šrotovné přežilo, ODS to označuje za nonsens.
Zelení navrhli, aby platy ústavních činitelů klesly dvakrát víc než platy ve státní správě, tedy o osm procent. Komunisté prohlásili, že podpoří i pětinové snížení platů politiků, které chce navrhnout ČSSD.
Snížení platů ústavních činitelů není přímo součástí Janotova balíku, ale sněmovna o nich bude rozhodovat hned poté. Z pohledu státních rozpočtu a schodku kolem 160 miliard je snížení platů politiků drobná položka.
ČSSD oficiálně potvrzuje, že trvá na svém protikrizovém balíčku přijatém zhruba před měsícem ve sněmovně. Ten počítá se zavedením šrotovného a s tím, že se nebude snižovat podpora v nezaměstnanosti a dávky rodinám s dětmi. "Když se nedohodneme, rozhodne hlasování," prohlásil Jiří Paroubek.
Připomeňte si: ČSSD prosadila protikrizový balík. Místo ODS jí pomohli lidovci - čtěte ZDE
Porada premiéra Fischera s předsedy stran skončila. Na všem se shodují, jen o posledním požadavku ČSSD (zachovat jejich protikrizová opatření včetně šrotovného), bude nejspíš muset rozhodnout "bojové" hlasování - tedy takové, kterému nepředchází dohoda klubů.
Šéf sněmovny Vlček (ČSSD) sedl k pultíku předsedajícího schůze a do poloprázdného sálu prohlásil: "Dámy a pánové, doufám, že budeme moci začít v půl jedenácté." Celý program sněmovny nabírá skluz především kvůli jednáním, během kterých od rána politici zkouší najít dohodu o doplňujících požadavcích ČSSD. Nevypadá to, že by s nimi hlavně ODS chtěla souhlasit.
Jde nám o jediný bod, který je ještě sporný. A to je věc vyšších podpor nezaměstaným. Na tom prostě trváme," řekl iHNed.cz po dopoledním jednání šéfů stran šéf ČSSD Jiří Paroubek.
Paroubek dopoledne jednoznačně potvrdil, že včerejší dohodu pochopila ODS i ČSSD trochu jinak. "Víte, on je to takový dialog hluchých, který pravice vede s levicí. Já jsem odcházel s přesvědčením, že jsme se na tom dohodli, pánové jsou přesvědčeni, že jsme se dohodli trošku na něčem jiném. Takový je svět a o tom ještě budeme hovořit," připouští Jiří Paroubek.
Když se ODS a ČSSD nedohodnou, tak jsou prý socialisté připravení předložit své vlastní pozměňovací návrhy. "Pokud jde o vyšší podpory v nezaměstnanosti, tak vyjmutí této věci z Janotova balíčku jsme připraveni předložit zvlášť," upozorňuje Paroubek.
Ten by nejradši zvýšil daně ještě víc než o 50 miliard, jak navrhuje Janotův balík. "Kdyby pánům šlo primárně o snížení schodku státního rozpočtu, tak já dokážu prakticky okamžitě vyjmenovat tři opatření v příjmové oblasti státního rozpočtu, které sníží schodek o dalších 20 miliard korun. Nám ale nejde o politické vítězství, abychom načetli daňovou progresi. My chápeme, že pro ODS je to v tuto chvíli nepřijatelné. Uplatníme to až po volbách," říká Paroubek.
Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda iHNed.cz řekl, že lidovci sami navrhnou, aby z Janotova balíku vypadlo jedno opatření, které se týká přídavků na děti. Janota totiž počítal s tím, že se zruší zvýšení přídavků, které zpětně od 1. července prosadila ČSSD v rámci nedávno schváleného protikrizového plánu. Nyní tedy lidovci spolu s KSČM pomohou sociálním demokratům toto zvýšení přídavků zachovat.
Poslanci začali klíčovou schůzi slibem nových poslanců. Mezi třemi nováčky je i Monika Hašková (ODS), která nahradí předsedu ODS Mirka Topolánka.
KSČM podle jejího poslance Dolejše podpoří lidovce, pokud navrhnou, aby zvýšení přídavků na děti platilo dál. Spolu s ČSSD dají tak pohodlnou většinu a tento návrh by měl projít.
Poslanci potvrdili hlasováním, že předsedou sněmovny Vlčkem vyhlášený stav legislativní nouze platí. To znamená, že o Janotově balíku se bude jednat nejrychleji, jak to jednací řád umožňuje.
Poslanci formálně vzápětí schválili i program schůze.
Premiér Jan Fischer mluví k poslancům: "Propad ekonomiky je mnohem dramatičtější, než jsme čekali."
"Naše situace je vážná, pokud jde o rozpočet. Bez navrhovaných úprav jsou státní finance neudržitelné," říká Fischer. Vláda už podle premiéra přijala opatření, které ušetřily rozpočtu 3,8 miliardy: zmrazila platy ve státním sektoru, zrušila neobsazená tabulková místa, stanovila nové výdajové stropy.
Fischer přesvědčuje poslance, že bez přijetí Janotova balíku hrozí cesta podle "maďarského scénáře".
Premiér Fischer jasně řekl, že odmítne být dále premiérem, pokud sněmovna schválí balík opatření v podobě, který nezaručí schodek rozpočtu pod 164 miliard. Kdyby byl balík schválen v podobě dohodnuté ve středu, bude schodek těsně kolem 164 miliard. ČSSD se ovšem nechce vzdát myšlenky na zamítnutí snížených podpor v nezaměstnanosti.
Ministr financí Eduard Janota se připojuje k premiérově vystoupení. Také on mluví o odstoupení, pokud sněmovna neschválí balík tak, aby schodek rozpočtu pro příští rok byl naplánován pod 164 miliard korun.
Nastává takzvaná obecná rozprava. Podle seznamu přihlášených, který čte předsedající Vlček, to vypadá na dlouhé a bohaté odpoledne. Do debaty přispějí například David Rath, Jiří Paroubek (oba ČSSD), předseda komunistů Vojtěch Filip a další.
Vojtěch Filip (KSČM) předčítá, co budou komunisté podporovat a co nikoliv. Tady je stručný sumář:
- "odporné až katastrofální" je pokoušet se z veřejného zdravotního pojištění platit soukromé firmy, KSČM navrhne, aby ta pasáž Janotova balíku, která s tím počítá, neplatila
- KSČM nepodpoří zvýšení nižší sazby DPH na 11 procent, naopak pro bude u zvýšení sazby DPH z 19 na 20.
- komunisté podpoří zvýšení daní z nemovitostí, podpoří i zvýšení spotřební daně u cigaret
- v budoucnu budou komunisté narhovat daň z vína
- komunisté budou chtít, aby se zvýšila daň z příjmu pro nadnárodní korporace, naopak chtějí zachovat nižší daň pro malé firmy. KSČM chce více zdanit velké firmy (na 25 procent).
- KSČM chce hlasovat pro snížení platů politiků a pro snížení platů ve státní správě
- komunisté budou proti snížení porodného, přídavků na děti
K řečništi dorazil šéf sociální demokracie Jiří Paroubek.
V úvodu cituje z prohlášení odborářů, ve kterém nesouhlasí se snižovánímplatů ve státní správě. "Chtěl bych jen poopravit vyjádření (ministra financí - pozn. red.), že panuje nebývalá shoda v tripartitě," říká Paroubek.
Paroubek říká, že je potřeba rozpočet konstruovat tak, aby stimuloval růst ekonomiky, nikoliv ho podvazoval. "A také nesmí obsahovat jachtovné," dodal Paroubek.
Daňová reforma ODS ukrojila ze státního rozpočtu minimálně stejný díl jaký světová krize, je přesvědčen Paroubek. "Fascinace volným trhem je pryč, vyspělé ekonomiky investují," prohlašuje Paroubek.
"Je dobře, že Topolánkova vláda byla nahrazena kompetentnějším týmem, který má větší podporu veřejnosti, to je důležité." Paroubek bere svůj projev hodně zeširoka - střídá myšlenky k ekonomické krizi s kritikou Mirka Topolánka a ODS, divoké privatizace po listopadu 1989 a chválou let, kdy vládla ČSSD.
Bývalý poslanec a předseda ODS Mirek Topolánek sledoval mimořádnou schůzi sněmovny z galerie pro návštěvníky mezi ostatními přihlížejícími. Do sálu už nesmí.
Paroubek v pokračování svého delšího projevu říká, že je krátkozraké v této době sahat k úsporám, které ještě více sníží poptávku po zboží a službách.
Žádá průhlednější systém státních financí ve všech oblastech. Pastí nazývá návrh v balíku, které se týkají zdravotnictví. "Řekněte rovnou, že stát nebude přispívat do systému veřejného zdravotního pojištění a že tyto náklady přeneseme na občany," říká Paroubek.
Podle zjištění zpravodaje iHNed.cz lidovci navrhnou, aby z Janotova balíku úplně zmizely všechny návrhy, které se týkají zdravotnictví, hlavně veřejného zdravotního pojištění. Mají k tomu podporu ČSSD. To by znamenalo, že by stát neplatil 200 milionů na očkování proti pneumokokovi, že by nebylo možné, aby z veřejného zdravotního pojištění mohly čerpat soukromé firmy (tuto pasáž balíku kritizovali dnes už otevřeně Paroubek i šéf komunistů Filip).
Lidovci se obávají, aby se nezvyšovali doplatky na léky.
Jiří Paroubek domluvil a mluvil až do přestávky na oběd. Ta potrvá do dvou hodin.
Šéf ČSSD říká, že podpoří návrh lidovců na vyšší zdanění hazardu (pokud ho někdo přednese), vyzve Fischerovu vládu, aby přehodnotila svůj postoj k valorizaci důchodů a k snížení platů ve státní správě.
ČSSD také navrhne, aby platy ústavních činitelů klesly o pětinu, nikoliv o čtyři procenta, jak předpokládá Janota. Tím ovšem sociální demokracie riskuje, že tento návrh - pokud ho někdo napadne u Ústavního soudu, jak se to již jednou v minulosti stalo (tenkrát to učinili soudci) - neuspěje.
Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že vláda svými úspornými návrhy sníží spotřebu. Mnohým sociálním skupinám prý dává vzkaz:" Omezte spotřebu, zdroje budou v menším rozsahu." Balíček poškodí velkou část Čechů a nepomůže zaměstnanosti, tvrdil
Sociální demokrat zopakoval, co se straně nelíbí na navrhovaných opatření: Nebudou se valorizovat důchody, zvýšení daně z nemovitosti, pokles platů státních zaměstnanců o čtyři procenta, zvýšení spotřební daně z pohonných hmot.
ČSSD by zvýšila přímé daně spíš než nepřímé. Kritizoval i návrh na snížení porodného, nižší rodičovský příspěvek či nižsíní podpory v nezaměstnanosti. Nakonec se Sobotka pustil do Fischerovy vlády, že s nimi návrhy úsporných opatření vůbec neprobrala, ač vznikla za podpory ČSSD.
Na Sobotku reagoval ministr financí Janota. Řekl, že to byla od sociálního demokrata facka. Odmítl, že by za jeho zády prováděl nějaké triky. Janota o balíčku jednal prý s emisarem ČSSD Janem Mládkem. Janota nicméně přiznal, že díky balíčku se sníží růst ekonomiky do záporných hodnot - 0,6 % HDP. "Preferujeme nižší deficit před růstem," přiznal Janota.
Cyril Svoboda z KDU-ČSL žádá více peněz z hazardu. Společnosti by měly jednorázově obohatit rozpočet o 4 miliardy. Jednalo by se o dvacet procent jejich zisku, řekl Svoboda.
Lidovci bojují proti hazardu i ve volebním programu Svoboda: Hazard je zlo. Tvrdě ho omezím
Slovo si vzal premiér Jan Fischer a v emotivním vystoupením řekl, že balíček je mix a že vláda se neumí pohybovat v kvadratuře kruhu. "Nelze přijmout zároveň opatření prorůstová a rovnovážná," řekl ministerský předseda. "Dupli jsme na brzdu a dali jsme přednost vyřešit prudkou makroekonomickou nerovnováhu," ukončil obhajobu úsporných opatření Fischer.
Místopředseda Petr Nečas z ODS vyzval ČSSD, aby se chovala státotvorně a podpořila úsporný návrh a nedělala z něho trhací kalendář. Poslanci ODS podpoří návrh, jak byl předložený vládou a jsou připraveni předložit pozměňovací návrhy, které se domluvily na včerejší předběžné dohodě. ODS nepodpoří žádné další pozměňovací návrhy. Pokud se stane z balíku trhací kalendář, ODS bude mít problém ho podpořit.
Miroslav Kalousek z TOP 09 nejdříve pochválil ministra financí Janotu za podobu úsporného návrhu (je prý politicky vyvážený). "Žádný politický ministr k tomu nikdy neměl odvahu," řekl Kalousek.
TOP 09 prý respektuje dohodu na půdě tripartity. Kalousek velmi chválil kompromis mezi zástupci zaměstnanců (Milana Štěcha) a zaměstnavatelů (Miroslava Hanáka) a dával je za příklad poslancům.
TRIPARTITA PODPORUJE JANOTU. Kývla na zrušení slevy na sociálním pojištění
Kalousek se ptá, zda Sněmovna chce být rukojmím zbytnělého ega z kolotočářsko-veksláckého prostředí nebo odmítne tyto praktiky a bude odpovědná. TOP 09 nebude předkládat žádný pozměňovací návrh.
Paroubek řekl, že je mu líto Kalouskových urážek. Poslanec ČSSD Seďa vyzval zástupe TOP 09, aby vrátili mandát, protože nebyli zvoleni za tuto stranu do Sněmovny. Podobně se vyjádřil i Bohuslav Sobotka (ČSSD). Poslanec TOP 09 Pavel Severa se zastal spolustraníka a vyzval ČSSD, ať převezme zodpovědnost a sestaví vládu a neschovává se za tu současnou.
Poslanec ČSSD David Rath nezklamal a začal výstup "zostra" směrem k TOP 09 (...ne poněkud orientovaný kníže, Kalousek vždy předvede, jak je chytrý a odejde do nějaké nálevny a nepočká na zpětnou reakci)
Rath obvinil z výše navrhovaného schodku Topolánkovu vládu a především Kalouska, který v ní byl ministrem financí. Například snížením daní firmám prý vláda podřízla ekonomiku. Vybrala od nich méně peněz a teď se diví, že nejsou. Podle Ratha je tak Kalousek zodpovědný za navrhovaný schodek.
Kalousek Rathovi: "Já se občas opiji, vy se zase chováte jako debil. Rozdíl je v tom, že já se z toho dokáži druhý den vyspat."
Rath Kalouskovi: "Vulgarita nezakryje to, že jste tuto zemi zadlužil"
PAMATUJETE: Rath je k nezastavení. Malíře na zastupitelstvu označil za debila
Komunista Jiří Dolejš řekl, že jeho strana představí návrhy, které do příjmové části přivedou 15 až 20 miliard korun. Komunisté mimojiné navrhují zvýšení přímých daní u právnických osob (u velkých firem).
Strany odmítly šetřit. Místo toho rekordně zvýší daně
Poslanec Látka z ČSSD varoval před zvýšením spotřební daně z pohonných hmot. Ve svém důsledku prý zhorší konkurenceschopnost dopravců, příhraničních oblastí a další segmentů trhu.
Po sobě teď vystupují komunisté a kritizují bývalou Topolánkovu vládu, která prý dnešní stav ohledně rozpočtu způsobila.
Lidovec Ludvík Hovorka se ptá ministra financí Janoty proč, není větší progrese z daně z příjmu, proč jsou hazardní hry osvobozeny od daně z příjmu a zda si ČR může nyní dovolit megazakázku na likvidaci ekologických škod za desítky miliard.
Poslanec se také pozastavil nad tím, proč se musí uzákonit zrovna očkování proti pneumokokům, které by mělo být hrazeno z veřejných peněz. Hovorka kritizoval i změny v úhradách a doplatcích na léky. Navíc obvinil ministryni zdravotnictví z podlehnutí tlaku farmaceutických firem. Hovorka řekl, že tuto zdravotnickou část nepodpoří.
Ministr Janota odpověděl, že navrhuje druhé pásmo 23 procent nad 145 tisíc za měsíc. Do konce října také chce navrhnout vyšší zdanění hazardu. Pokud tedy ještě bude existovat Fischerova vláda.
LIDOVCI CHTĚJÍ Z JANOTOVA BALÍKU VYŠKRTNOUT BODY O ZDRAVOTNICTVÍ
Michal Doktor z ODS řekl, že vládní návrh je projekt prosté úržby pro stabilitu financí. Balíček je jednorázově akceptovatelný, ale je neopakovatelný.
Dohoda politiků: Janotův balík sněmovna upraví. Počítá se s deficitem do 170 miliard
Poslanci nyní načítají jednotlivé pozměňovací návrhy, kterými chtějí upravit navrhovaný Janotův balíček.
Poslanci nyní budou ještě projednávat návrh zákona na snížení platů ústavních činitelů a soudců. Ty se mají snížit o čtyři procenta.
Mirek Kalousek z TOP 09 se přiklání k dvacetiprocentnímu snížení platů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist