Předseda ODS Mirek Topolánek řekl, že se chystá druhá aféra Toskánsko. Tvrdí, že dokumenty, které ji mají rozpoutat, jsou falzifikáty.

"Informace, které mám, svědčí o tom, že se připravuje kauza Toskánsko 2 na základě falzifikátů, které mají prokazovat jakési mé vlastnictví. Vylučuji, že by taková možnost existovala," prohlásil Topolánek. Falzifikáty mají podle něho prokazovat, že je vlastníkem některé z firem, o kterých média informovala jako o možných majitelích vily, ve které Topolánek spolu s dalšími lidmi pobýval.

"Paranoik! Nemám potuchy, o co jde," sdělil někdejší šéf české rozvědky Karel Randák. Právě on přitom rozpoutal původní kauzu Toskánsko, když deníku Mladá fronta Dnes předal desítky fotografií z Topolánkovy společné italské dovolené s lobbisty a šéfy velkých českých firem.

"Je to nemožné, a protože nelze dokázat neexistenci něčeho, tak to říkám dopředu, abyste viděli, že jsem na to připraven, že je budu rozporovat," řekl šéf ODS. "Tato kauza mě nemůže odradit od toho, abych normálním způsobem pracoval v kampani na volbách, a proto to říkám dopředu," pokračoval Topolánek.


Aféra, kterou označil jako Toskánsko, se vyvinula po zveřejnění tajně pořízených fotografií z dovolené předsedy ODS v Itálii. Fotografie zachytily šéfa ODS v Itálii v luxusní vile a na jachtě společně s lobbisty a podnikateli, včetně šéfa ČEZ Martina Romana. Jejich spojení s bývalým premiérem vyvolalo spekulace o tom, zda si Topolánek platil dovolenou sám.