Předvolební slib ČSSD, který straně pomohl vyhrát loňské krajské volby, se výrazně drolí. Sociální demokraté chtěli lidem proplácet poplatky ve všech zdravotnických zařízeních, které kraje zřizovaly nebo založily. V Moravskoslezském kraji je zastavil soud.

Nově nesmí kraj vedený hejtmanem Jaroslavem Palasem (ČSSD) za občany od čtvrtečního poledne platit třicetikorunové regulační poplatky v nemocniční lékárně ve Frýdku-Místku. Úhradu zakázal Krajský soud v Ostravě.

Lékárna je už pátou v regionu, kde musí lidé navzdory slibům sociální demokracie při návštěvě lékaře nebo za každý recept platit z vlastní peněženky. Regulační poplatky se již neproplácejí v nemocničních lékárnách v Opavě, Novém Jičíně, Havířově na Karvinsku a Třinci na Frýdecko-Místecku.

Kraj se proti rozhodnutí odvolá

To v podstatě znamená, že se poplatky nyní neproplácejí ve většině krajských nemocničních lékáren. Předvolební slib ČSSD stále platí ještě v Havířovské a Krnovské nemocnici a třech menších zdravotnických zařízeních.

Moravskoslezský kraj je regionem s největším počtem předběžných opatření, kvůli nimž byla úhrada poplatků v lékárnách pozastavena. V předchozích případech se kraj proti verdiktu soudu odvolal, podle mluvčí krajského úřadu Šárky Vlčkové bude stejným způsobem postupovat i v tomto případě.

Kraj hradí pouze třicetikorunové poplatky, což znamená, že lidé i nadále platí 60 korun za den hospitalizace a 90 korun za ošetření na pohotovosti. S proplácením začal v únoru letošního roku. Měsíčně to zatíží krajský rozpočet přibližně třemi miliony korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist