Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová znovu otevře kauzu bývalého vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Novinářům v úterý řekla, že podá stížnost pro porušení zákona. Stížnost, kterou posoudí Nejvyšší soud, odejde z ministerstva v úterý odpoledne. Ministryně bude zároveň usilovat o zveřejnění celého Čunkova spisu. Čunek toto rozhodnutí uvítal.

"Myslím si, že kauza Čunek naprosto zásadním způsobem poškodila justici," uvedla Kovářová. Chce nyní udělat vše proto, aby justiční jméno očistila. "Z těch dvou možností - nedělat nic, nebo být aktivní a spis poslat nezávislému soudu - jsem se rozhodla konat," dodala.

"Může to být jedině v pořádku. Podle mých zpráv to je hodnocení postupu nejvyšší státní zástupkyně (Renaty Vesecké)," řekl ČTK Čunek. Zopakoval, že se stal obětí hry o "politické potopení".

Čunek zůstane v širším vedení KDU-ČSL. Mizí z něj Kalouskovi lidé - čtěte ZDE

Kauza Čunek míří opět k soudu kvůli křivému svědectví - čtěte ZDE

Kovářová si materiály o Čunkově kauze vyžádala na konci května od nejvyšší státní zástupkyně Vesecké. Ta ji předala písemnosti také k dalším mediálně známým případům. Ministryně si ke kauze lidoveckého expremiéra nechala zpracovat několik expertiz, odborníci se však podle ní ve svých závěrech úplně neshodovali. "Některé z expertiz našly pochybení," řekla Kovářová.

Stížnost ve prospěch i neprospěch stíhaného

Kovářová uvedla, že stížnost podává ve prospěch i neprospěch stíhaného. Odmítla ale hovořit o tom, co konkrétně se jí na stíhání Čunka nelíbilo, aby nepředjímala rozhodnutí soudu. Ještě v úterý však chce požádat Veseckou, aby "podnikla veškeré kroky vedoucí ke zveřejnění spisu". Spis se totiž podle ministryně nyní nachází na Nejvyšším státním zastupitelství. "Další kroky bude činit ona (Vesecká)," prohlásila Kovářová.

Kauza údajné Čunkovy korupce hýbala českou politikou více než rok. Policie lidoveckého předsedu obvinila v únoru 2007 z přijetí půlmilionového úplatku od realitní společnosti H&B Real. Státní zástupce Arif Salichov však stíhání Čunka opakovaně zastavil s vysvětlením, že se trestný čin nestal. Čunek kvůli obvinění na čas odešel z vlády, po zastavení stíhání se vrátil, v lednu však znovu a za jiných okolností oznámil odchod.

Důsledkem Čunkovy kauzy je řada dalších trestních stíhání a žalob. Bývalá sekretářka lidoveckého expředsedy byla obviněna z křivé výpovědi, státní zastupitelství ale stíhání zastavilo.

Špičky české justice podaly občanskoprávní žalobu kvůli výrokům bývalé nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové o justiční mafii. Před kárným senátem se bude zodpovídat také místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera kvůli schůzkám s ostravskou žalobkyní Zlatuší Andělovou, jež měla kauzu původně na starosti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist