Státní zástupkyně zastavila stíhání Marcely Urbanové obviněné z křivého svědectví v případu údajné korupční aféry lidoveckého expředsedy Jiřího Čunka. Svědkyně vypovídala sice nepravdivě, ale neprokázalo se, že úmyslně, sdělila ČTK mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Rozhodnutí není pravomocné, je možné proti němu podat stížnost. Urbanové hrozily až tři roky vězení.

Vyjádření Čunka, který je podle své asistentky v zahraničí, se ČTK zatím nepodařilo získat. Urbanová sice s odůvodněním státního zastupitelství nesouhlasí, zastavení trestního stíhání však vítá.

Bývalou sekretářku lidoveckého expředsedy obvinili policisté loni v červnu. Podle nich totiž lhala o okolnostech, za jakých Čunek jako vsetínský starosta přijal v roce 2002 údajný půlmilionový úplatek.

Ke stejnému závěru dospěla podle Zenklové i Obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1. "(Urbanová) ale vypovídala způsobem a za takových vnitřních a vnějších okolností, které neumožnily vyslovit závěr o tom, že tak činila úmyslně, což je nezbytná forma zavinění pro trestný čin, pro který byla stíhána," uvedla mluvčí.

Hlavní události kolem údajné korupční kauzy exšéfa lidovců Čunka
(text pokračuje pod boxem)

Polovina prosince 2006 - Deník Mladá fronta Dnes informoval o vyšetřování Čunka (od října 2006 senátor) pro podezření z korupce. Policie začala v listopadu Čunka podezírat z toho, že jako starosta Vsetína vzal v únoru 2002 od firmy H&B REAL půlmilionový úplatek za prodej většinového podílu města ve firmě Vsetínské byty. Hlavní svědkyní v případu byla Čunkova někdejší sekretářka na radnici Marcela Urbanová.

7. února 2007 - Senát zbavil Čunka imunity, o dva dny později policie politika obvinila z přijetí úplatku.

27. dubna 2007 - Policie ukončila vyšetřování Čunkovy kauzy, začátkem června odebralo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) případ přerovskému státnímu zástupci Radimu Obstovi a přidělilo ji státnímu zástupci Arifu Salichovovi do Jihlavy. Důvodem byla dle nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké procesní chyba.

6. srpna 2007 - Salichov zastavil Čunkovo stíhání kvůli vadám v policejním vyšetřování a nesrovnalostem ve výpovědích svědkyně Urbanové.

1. listopadu 2007 - Vesecká nařídila, aby Čunkovo stíhání pokračovalo. Čunek oznámil, že kvůli znovuotevření případu odejde z vlády, demisi podal 7. listopadu.

20. listopadu 2007 - Salichov podruhé zastavil Čunkovo stíhání kvůli údajnému úplatku. Rozhodnutí potvrdilo i NSZ.

2. dubna 2008 - Čunek se stal znovu členem vlády.

14. května 2008 - Čunek po půlročním váhání zveřejnil usnesení o zastavení svého trestního stíhání.

16. května 2008 - Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ) si na prověrku původu Čunkova majetku najal americkou detektivní kancelář Kroll. Pokud by audit Čunkovy rodinné finance neobjasnil, chtěl na protest odejít z vlády.

5. června 2008 - Čunek vypovídal před olomouckým okresním soudem v kauze vsetínského místostarosty Jaromíra Kudlíka. Podle státního zástupce poskytl Kudlík Čunkovi falešné alibi na dobu, kdy údajně vzal půlmilionový úplatek. Kudlíka letos v červnu soud pravomocně zprostil obžaloby.

14. května 2008 - Přerovský soud se začal zabývat obžalobou zlínského podnikatele Romana Vaškůje a Petra Šmiřáka z podplácení a dalších trestných činů. Oba muži se údajně pokusili v únoru 2007 ovlivnit Urbanovou ve prospěch vicepremiéra. Kauza dosud neskončila, Vaškůj je na útěku.

13. června 2008 - Kriminalisté obvinili svědkyni v údajné korupční kauze Urbanovou z křivé výpovědi. Podle nich bývalá Čunkova sekretářka ze vsetínské radnice lhala o okolnostech, za jakých Čunek jako vsetínský starosta přijal v roce 2002 údajný půlmilionový úplatek.

13. července 2008 - Vicepremiér Martin Bursík (SZ) řekl, že Schwarzenbergův audit nepřinesl argumenty k tomu, aby žádal Čunkovo odvolání z vlády. Schwarzenberg poté zveřejnil audit na svém webu. Premiér Topolánek potvrdil, že jeho kabinet neopustí ani Schwarzenberg ani Čunek. Podle Topolánka audit nepotvrdil podezření z korupce.

8. září 2008 - Ústavní soud odmítl stížnost Urbanové na zahájení trestního stíhání pro křivou výpověď.

12. ledna 2009 - Čunek oznámil odchod z vlády, nikoli však v souvislosti s údajnou korupční kauzou.

17. srpna 2009 - Státní zástupci zastavili stíhání Urbanové obviněné z křivého svědectví v Čunkově údajné korupční aféře. Svědkyně vypovídala sice nepravdivě, ale neprokázalo se, že úmyslně, sdělila ČTK mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Rozhodnutí není pravomocné.

Zkreslit výpověď Urbanové mohly podle státní zástupkyně její složité vztahy s Čunkem a vysoká mediální sledovanost celé kauzy. "Já jsem v dané věci nikdy nelhala. Nerozlišuji mezi úmyslnou a neúmyslnou lží," řekla ČTK Urbanová. Dodala však, že oficiální vyjádření státního zastupitelství ještě neobdržela. Poté, co ho dostane, zváží podle svých slov další právní kroky k očištění svého jména.

Kauza údajné Čunkovy korupce hýbala českou politikou více než rok. Policie tehdejšího lidoveckého předsedu obvinila v únoru 2007 z přijetí půlmilionového úplatku od realitní společnosti H&B Real.

Žalobce Arif Salichov však stíhání Čunka opakovaně zastavil s vysvětlením, že se trestný čin nestal. Čunek kvůli obvinění na čas odešel z vlády, po zastavení stíhání se vrátil, v lednu však znovu a za jiných okolností oznámil odchod. Důsledkem Čunkovy kauzy je řada dalších trestních stíhání a žalob.