"Současná opatření se ukazují jako ne zcela dostatečná. ČSSD proto přichází s návrhem dalších opatření, která přispějí v boji proti krizi a zmírní její dopady," řekl předseda sociální demokracie, Jiří Paroubek, který spolu s ekonomickým expertem strany Jiřím Havlem prezentoval stranický balíček konkrétních nástrojů pro boj s krizí.

Sociální demokraté chtějí zahájit jednání s vládou premiéra Jana Fischera o rychlejším čerpání peněz z evropských fondů. Vláda by podle nich měla také zahájit jednání se soukromými investory, zejména při výstavbě dálnic, silnic a další infrastruktury. Dalším bodem předvolebního programu je aktivní politika zaměstnanosti.

Příspěvek až 3 500 korun při dojíždění za prací

Ten, kdo by za prací dojížděl, se může v případě volebního úspěchu ČSSD těšit na finanční injekci od státu. Výše příspěvku by se pohybovala od 1 300 korun pro cestu za prací do vzdálenosti 30 kilometrů od bydliště až do výše 3 500 korun pro nad 600 kilometrů. Strana si od tohoto kroku slibuje zvýšení pracovní mobility zaměstnanců.

Pokud ČSSD uspěje u podzimních voleb a bude sestavovat vládu, slibuje starším lidem 13. důchod. Na začátku příštího roku by chtěla vyplatit mimořádných 2 400 korun. Finanční prostředky chce použít ze zisků polostátní společnosti ČEZ.

Jiří Havel v pondělí představil také plán pomoci pro lidi, kteří v důsledku ztráty zaměstnání nemohou splácet své hypotéky. V podobném případě by stát po dobu přibližně jednoho či dvou let hradil za dlužníka část jeho splátek. "Jedná se o návratnou výpomoc. Dlužník ji bude státu splácet i s přiměřeným úrokem, splátky mu však budou po dobu jeho zařazení do programu odloženy. Díky tomu nebude mít tato podpora dopad na schodek rozpočtu ani na veřejné zadlužení," vysvětlil Havel.

Příspěvky jako motivace

ČSSD chce například motivovat lidi k podnikání prostřednictvím příspěvku na úhradu odvodů do pojistných fondů pro uchazeče o zaměstnání. V plánech sociální demokracie je také zavedení příspěvku k úhradě povinných odvodů na zdravotní a sociální pojištění určeného pro zaměstnavatele, kteří nemají pro zaměstnance práci a poskytují jim náhradu mzdy ve výši nejméně 60 procent.

Dále chce strana mimo jiné podpořit tvorbu nových pracovních míst. Sociální demokracie prosazuje zavedení příspěvku ve výši 15 až 30 procent z ceny práce určeného zaměstnavateli, který vytvoří pracovní místo pro uchazeče o zaměstnání evidovaného nejméně 3 měsíce, a toto místo zachová minimálně 12 měsíců.